Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. DSZ
|

Rubel jest najsilniejszy od lat. Putin aż musiał zainterweniować

Podziel się:

Rubel sztucznie wspierany przez szereg działań w Rosji jest najsilniejszy od czterech lat. W ciągu trzech ostatnich miesięcy, czyli jeszcze z okresu przed wojną, umocnił się o 30 proc. Dla Putina zaczyna być to problem, ponieważ uderza w konkurencyjność eksportu. Bank centralny musiał więc zacząć działać.

Rubel jest najsilniejszy od lat. Putin aż musiał zainterweniować
Rubel jest najsilniejszy od czterech lat. Dla Putina to problem. (Getty Images,, Contributor#8523328)

Tylko w piątek ok. godz. 13.30 rubel wobec dolara umacnia się o ponad 2,4 proc., co jak na rynek walutowy jest bardzo znaczących ruchem. Od 20 lutego (czyli czterech dni przed wojną) do piątku (20.05) rubel do dolara umocnił się o ponad 30 proc. To pokazuje, jak zamrożenie waluty w Rosji wpłynęło na jej wycenę. Obecnie rubel wobec amerykańskiej waluty jest najsilniejszy od czterech lat.

Bank centralny Rosji chronił rubla, jak mógł

Przypomnijmy, że w związku z sankcjami nałożonymi na główne rosyjskie instytucje kredytowe i zamrożeniem części rezerw dewizowych banku centralnego po rosyjskiej inwazji na Ukrainę władze w Moskwie na początku marca zaczęły podejmować działania mające na celu ograniczenie odpływu środków dewizowych za granicę oraz stabilizację krajowego rynku walutowego.

Bank centralny wprowadził ograniczenia w przelewach transgranicznych między rachunkami rosyjskich rezydentów, wprowadził prowizję dla banków komercyjnych przy zakupie waluty na giełdzie przez osoby fizyczne i prawne w wysokości 12 proc. Ponadto dekretem prezydenckim ograniczono wysokość wywozu za granicę obcej waluty do równowartości 10 tys. dolarów.

Jednocześnie władze zobowiązały eksporterów do sprzedaży 80 proc. swoich wpływów na giełdzie, a bank centralny zaczął żądać od banków ustalenia wysokiego oprocentowania depozytów walutowych – 5–8 proc. rocznie. Jako alternatywę walut obcych dla inwestycji władze polecają obywatelom złoto. Ustawa o zniesieniu podatku VAT od sprzedaży sztabek złota osobom fizycznym została niezwłocznie przyjęta przez parlament.

Putin musi reagować

Jednak zbyt mocny rubel również nie służy rosyjskiej gospodarce, gdyż obniża jej przychody ze sprzedaży gazu i ropy naftowej. Słowem, im mocniejszy rubel, tym mniej konkurencyjny kremlowski przemysł. Dlatego też, jak pisaliśmy kilka dni temu w money.pl, bank centralny Rosji zaczyna powoli łagodzić sztucznie wprowadzone obostrzenia.

Agencja RIA Nowosti informowała, że limit przelewów z własnego rachunku na inny własny rachunek lub na rachunek innej osoby fizycznej za granicą w ciągu miesiąca kalendarzowego został zwiększony do 50 000 dolarów zamiast 10 000. Dotyczy to zarówno rezydentów rosyjskich, jak i nierezydentów z krajów zaprzyjaźnionych.

Osoby niebędące rezydentami z zaprzyjaźnionych państw, które są legalnie zatrudnione w Rosji, mogą również przelewać środki z rosyjskich kont za granicą w rublach i walucie obcej w wysokości wynagrodzenia za pracę lub honorarium za świadczone usługi, również bez otwierania konta.

Analitycy są jednak zdania, że w najbliższym czasie rubel nadal będzie się jednak umacniał. Wszystko przez zbliżający się okres spłat podatków oraz "narzuconą odgórnie" konieczność konwersji części walut na ruble w handlu, co może doprowadzić do nadpodaży dewiz i wzrostu zapotrzebowania na rosyjską walutę. A to z kolei pociągnęłoby za sobą jej aprecjację.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl