Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

"Ani kilograma". Rumunia dogadała się Ukrainą w sprawie zboża

Podziel się:

Rumuni porozumieli się z Ukraińcami ws. zboża. Ukraina nie będzie wwozić zboża do Rumuni dopóki obie strony nie uzgodnią systemu licencjonowania eksportu zbóż. Ukraińcy zadeklarowali, że na razie nie będą składać wniosków o eksport.

"Ani kilograma". Rumunia dogadała się Ukrainą w sprawie zboża
KE zdecydowała w piątek, że nie będzie przedłużać embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów sąsiadujących z Ukrainą (Adobe Stock, Jovan Jaric)

Rumunia czeka na propozycję Ukrainy w sprawie licencjonowania eksportu z terytorium tego kraju po tym, jak UE nie przedłużyła embarga na część produkcji rolnej – poinformował rumuński premier Marcel Ciolacu.

Jak wyjaśnił, od piątkowej decyzji KE dotyczącej import zbóż z Ukrainy, pomiędzy Bukaresztem i Kijowem. Od piątku do Rumunii nie wwieziono "ani kilograma" ukraińskiego zboża, co wynika z "dżentelmeńskiej umowy" pomiędzy premierami Rumunii i Ukrainy - przekazał rumuński szef rządu.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal ma w poniedziałek przedstawić propozycje dotyczące systemu licencjonowania eksportu, które będą uzgadniane wspólnie z Komisją Europejską.

Jeśli pojawią się wnioski o eksport do Rumunii (przed osiągnięciem porozumienia - przyp. red.), na pewno zwrócę się do ministrów rolnictwa i gospodarki o wydanie wspólnego zarządzenia o przedłużeniu ograniczenia (importu - przyp. red.) o 30 dni do czasu wyjaśnienia sytuacji - powiedział Ciolacu, cytowany przez portal Digi24.ro.

- Ustalono, że na terytorium Rumunii nie będzie żadnych wniosków o wywóz zboża. Drugie ustalenie było takie, że w poniedziałek premier Ukrainy prześle mi projekt, który również omówimy z Komisją. Mówimy o czterech produktach, które były dotychczas zakazane - przekazał szef rządu Rumunii.

Umowa z Ukrainą

Ciolacu poinformował też, że w weekend odbył rozmowy zarówno z premierem Ukrainy, jak i z przedstawicielami KE. Ukraiński premier "zgodził się, że potrzebna będzie bardzo rygorystyczna kontrola".

Komisja Europejska zdecydowała w piątek, że nie będzie przedłużać embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów sąsiadujących z Ukrainą. Poinformowała, że od soboty Ukraina ma wprowadzić skuteczne środki kontroli eksportu czterech zbóż, aby zapobiec zakłóceniom rynku w sąsiednich państwach Unii.

Zdaniem KE zakłócenia na rynkach rolnych w tych pięciu państwach UE, czyli Polsce, Rumunii, Słowacji, Bułgarii i na Węgrzech, zniknęły.

Przypomnijmy: zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do tych krajów został wprowadzony przez KE na początku maja. Początkowo obowiązywał do 5 czerwca, a następnie został przedłużony do 15 września. Tranzyt zbóż przez terytoria tzw. krajów przyfrontowych pozostawał dozwolony.

Z piątki została trójka

Mimo sobotniego ruchu KE, Polska, Węgry i Słowacja utrzymały decyzje o zamknięciu rynku dla importu z Ukrainy. Rumunia poszła inną drogą.

W piątek rumuński rząd powiadomił, że zamierza podjąć decyzję w sprawie ochrony swojego rynku produkcji rolnej po tym, jak Ukraina przedstawi propozycję w sprawie środków kontroli eksportu. Dała sobie na to czas do końca 18 września.

Premier Ciolacu mówił w poniedziałek, że dzięki działaniom ministra transportu przez terytorium Rumunii udało się przewieźć tranzytem w ciągu miesiąca 2,5 mln ton ukraińskiego zboża, odciążając przy tym szlaki drogowe. W piątek ministrowie transportu Rumunii i Ukrainy podczas spotkania w Konstancy nad Morzem Czarnym zapowiedzieli zwiększenie przepustowości szlaku tranzytowego dla ukraińskiego zboża przez tamtejszy port.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP