Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. DSZ
|
aktualizacja

Rynki już wiedzą, co zrobi Putin. "To wydaje się nieuniknione"

229
Podziel się:

Rynki żyją nadzieją, która jest coraz bardziej krucha. - Może ona wynikać z braku zrozumienia rzeczywistej strategii Rosji, która jest zaplanowana na konflikt z Ukrainą. Ten wydaje się być już nieunikniony, niezależnie od tego jakie wysiłki dyplomatyczne podejmie Zachód - przekonuje Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ. Gasnący optymizm widać jak na dłoni. Rubel stoi nad przepaścią, a giełdy w całej Europie zalały się czerwienią. Inwestorzy przygotowują się na wojnę.

Rynki już wiedzą, co zrobi Putin. "To wydaje się nieuniknione"
Rynki tracą nadzieję na pokój. Zdaniem Marka Rogalskiego, głównego analityka walutowego DM BOŚ konflikt zdaje się "nieunikniony" (East News, SERGEY BOBOK)

Rubel spada w przepaść. Ok. godz. 14.30 osłabia się wobec dolara o 2,3 proc., co jak na rynek walutowy jest potężnym ruchem. Niemiecki indeks DAX spada o ponad 2 proc., a francuski CAC40 o 2,1 proc. Znacznie gorzej jest w Warszawie, gdzie indeks największych 20 spółek osuwa się już o blisko 4 proc.

Rynki boją się wojny

Kurs euro na moskiewskiej giełdzie przekroczył 90 rubli, kurs dolara - 79 rubli. Jest to poziom najniższy od końca stycznia 2021 r. W dół idą też akcje koncernu naftowego Rosnieft o prawie 19 proc oraz akcje dwóch największych banków państwowych: Sbierbanku i WTB (VTB) - o blisko 17 proc. Akcje linii lotniczych Aerofłot staniały o ponad 15 proc.

Zdaniem Marka Rogalskiego, głównego analityka walutowego DM BOŚ konflikt zdaje się być już "nieunikniony". Według niego to, na co powinny się przygotować rynki to długotrwała wojna finansowo-handlową z Rosją, "choć jej skutki są teraz bardzo trudne do oszacowania, biorąc pod uwagę, że osłabiony przeciwnik może zachowywać się coraz mniej racjonalnie (łącznie z groźbami kierowanymi wobec państw NATO)".

Ekspert zauważa, że na rynkach zaczyna wiać coraz silniejszy "wschodni wiatr". "Czy przyniesie on swoiste deja vu wobec tego, co działo się w marcu 2020 r.? Wtedy to mieliśmy totalną panikę na rynkach wywołaną globalnym lockdownem. Trudno ocenić. Niemniej, scenariusz skokowego wzrostu ryzyka geopolitycznego może mocno skomplikować decyzje banków centralnych, które zaczną się obawiać, że polityka walki z wysoką inflacją, może ostatecznie doprowadzić do długotrwałej stagflacji" - ostrzega.

Aby do tego doszło, inflacja musiałby być wciąż wysoko przy spadającym wzroście PKB. Wojna mogłaby taką piekielną mieszkankę spowodować, gdyż zazwyczaj podczas konfliktów rosną ceny surowców, co podbija koszty w całej gospodarce. Wojna prowadzi też do recesyjnych scenariuszy.

Zobacz także: Decyzja Putina odnośnie Ukrainy już we wtorek? Ekspertka wyjaśnia

"W poniedziałek dolar pozostaje słaby, ale wyraźnie zyskuje szwajcarski frank, którego niemrawo próbuje gonić japoński jen. Od kilku dni uwagę przykuwa też amerykański dług oraz notowania złota. Rośnie tym samym zainteresowanie bezpiecznymi przystaniami. Jaki wpływ na rynki walutowe będą mieć potencjalne sankcje na Rosję, które w założeniu mają odciąć tamtejszy sektor bankowy od możliwości finansowania się dolarami, euro, czy funtami? Trudno to ocenić, gdyż nie znamy szczegółów, a sama sytuacja będzie bezprecedensowa. Niewątpliwie będzie to wątek, do którego warto będzie wracać" - zauważa Rogalski.

Rynki już wiedzą, co zrobi Putin

Poniedziałkowe spadki na giełdach powoli przeradzają się w paniczne sprzedawanie aktywów. Choć kontrakty terminowe na europejskie i amerykańskie indeksy zyskały w nocy na doniesieniach, że Joe Biden jest skłonny do zorganizowania szczytu z Władimirem Putinem. Optymizm zaczął jednak słabnąć.

Wtedy to na światło dzienne zaczęły wychodzić doniesienia o walkach między ukraińską armią a wspieranymi przez Rosję separatystami.

"Co więcej, Kreml wylał później kubeł zimnej wody na głowy inwestorów, mówiąc, że nie ma żadnych konkretnych planów dotyczących szczytu Biden-Putin. Ryzykowne aktywa jeszcze bardziej ucierpiały na doniesieniach, że rosyjski posterunek straży granicznej został zniszczony przez rzekomy ukraiński ostrzał. Sytuacja pozostaje napięta i ryzyko wojny pozostaje realne. Podczas gdy wyniki europejskich indeksów nie są złe, rosyjskie indeksy mocno ucierpiały. RTS jest już notowany ponad 10 proc. niżej w ciągu dnia! Presję na rosyjskie akcje zwiększają również doniesienia o tym, że pakiet sankcji USA wobec Rosji w przypadku inwazji jest gotowy" - podsumowują z kolei analitycy XTB.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(229)
ASIEK
2 lata temu
Od niemal 15 lat kurs rubla oscylował około 72-75 rubli za dolara. Jeśli dziś wynosi ok 79 rubli za dolara, to rubel jednak mocno się trzyma przy tak ogromnych sankcjach nałożonych na Rosję.
Jan
2 lata temu
Na warszawskim Muranowie wszystkie domy budowane mniej więcej do połowy lat 60. ubiegłego wieku miały solidne schrony przeciwatomowe (pod poziomem oiwnic), które kilka lat temu, jakby na czyjś rozkaz, zlikwidowano, zasypując je i zabetonowując wnętrze. Gdzieniegdzie uchowały się jeszcze na powierzchni charakterystyczne betonowe "grzybki" - wyloty czerpni powietrza do tych schronów. Ciekawe, że to tak nagle zaczęli je likwidować, do tego bardzo szybko... Zresztą wcześniej też zaczęli je przerabiać co oznaczało likwidację, np. przy ulicy Andersa jakiś cwaniura urządził sobie w jednym z nich salę ćwiczeń jogi.
Polak
2 lata temu
Powinni sprawdzić konta Tuska, Sikorskiego i niektórych komisarzy z UE czy nie mają przelewów od Putina !!!!!!!
Alchemik
2 lata temu
UPADŁ ZSRR ,rozwiązano Układ Warszawski,a trzeba było dla równowagi rozwiązać NATO w 1991,nie było by napaści na Afganistan,Irak,Syrię,Libię, nie było by rozszerzenia NATO na dawne kraje socjalistyczne i parcie na UA ABY DOKOPAPAĆ RUSKIM
Alchemik
2 lata temu
Trump- Biden nie wie gdzie UA a wydaje tam dolary zamiast budować ogrodzenie na granicy z Meksykiem, Trump w 2017 obiecał wybudować zaporę 3400 km, wybudował 23 km.Polska tyle buduje dziennie na granicy z Białorusią
...
Następna strona