Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MKS
|
aktualizacja

Ryszard Krauze nie pójdzie do aresztu. Sąd odrzucił zażalenie prokuratury

49
Podziel się:

Poznański sąd nie uwzględnił zażalenia prokuratury na decyzję o braku aresztu dla Ryszarda Krauzego. Biznesmen razem z m.in. Romanem Giertychem i 10 innymi osobami jest podejrzany u udział w wyprowadzeniu 90 mln złotych z giełdowej spółki Polnord.

Ryszard Krauze nie pójdzie do aresztu. Sąd odrzucił zażalenie prokuratury
Sąd Okręgowy w Poznaniu oddalił wniosek o areszt Ryszarda Krauzego (PAP, Jakub Kaczmarczyk)

Poznański sąd okręgowy nie uwzględnił w poniedziałek zażaleń prokuratury na brak aresztu dla Ryszarda Krauze i trzech innych podejrzanych ws. Polnordu. Obrońcy od samego początku przekonują, że że prokuratura nie dysponuje żadnymi dowodami wskazującymi na rzekomą winę podejrzanych - informuje PAP.

- Sąd Okręgowy w pełni podzielił argumentację sądu pierwszej instancji, z której wynikało, że nie było podstaw do zastosowania wobec mojego klienta tymczasowego aresztowania. Co najważniejsze, nie uprawdopodobniono popełnienia niego przestępstwa - powiedziała w rozmowie z Onetem obrończyni Krauzego mec. Wioletta Kazimierczyk.

Jak przypomina Onet, to to kolejna w tej sprawie porażka poznańskiej Prokuratury Regionalnej. Sąd Okręgowy w Poznaniu zajmował się w poniedziałek jej zażaleniami na decyzję Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto sprzed miesiąca.

Wtedy sędzia Renata Żurowska uznała, iż śledczy nie przedstawili dowodów uprawdopodobniających popełnienie przestępstwa przez żadnego z podejrzanych. Nie zastosowano wtedy również wobec nich żadnych środków zapobiegawczych.

Oddaliła więc wszystkie wnioski o areszt.

Zobacz także: Roman Giertych w szpitalu. Jego obrońca powiedział, czy doszło do złamania tajemnicy adwokackiej

Głośne zatrzymania w połowie października

15 października biznesmen Roman Krauze został zatrzymany w sprawie wyprowadzenia pieniędzy ze spółki Polnord. Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego przeszukali również jego mieszkanie w Sopocie.

Sąd Rejonowy Poznań - Stare Miasto nie przychylił się do wniosku prokuratury o tymczasowe aresztowanie ani Krauzego, ani czterech innych podejrzanych w sprawie. Tego samego dnia zatrzymano również adwokata Romana Giertycha. Przeszukano jego podwarszawski dom oraz posiadłość we Włoszech, ale i w jego przypadku sąd nie zadecydował o tymczasowym aresztowaniu.

Prokuratura: dowody to ponad 100 tomów akt

Tym samym, jak wyjaśnił obrońca biznesmena adwokat Andrzej Jarosław Reichelt, sąd nie uwzględnił wniosku prokuratury opierając się głównie na przesłance ogólnej. - To oznacza, że sąd stwierdził, że nie ma wysokiego uprawdopodobnienia popełnienia czynu – powiedział cytowany przez PAP pełnomocnik.

W wystosowanym następnego dnia komunikacie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu podkreślono, że decyzję poznańskiego sądu śledczy oceniają jako "całkowicie błędną i niezasadną". "W wielu bardzo podobnych śledztwach, prowadzonych przez prokuraturę na terenie całego kraju, sądy wielokrotnie stosowały wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania" - zaznaczono.

Prokuratura Regionalna w Poznaniu złożyła zażalenie na brak tymczasowego aresztu dla Ryszarda Krauzego i innych podejrzanych.

"W tej sprawie zgromadzono bardzo obszerny materiał dowodowy - zebrany w ponad 100 tomach akt. Wśród dowodów znajdują się zeznania najbliższych współpracowników biznesmena Ryszarda K. i adwokata Romana G., dziesiątki tysięcy poddanych ocenie dokumentów spółek oraz zabezpieczonej korespondencji. Również dane z kont bankowych i opinie biegłych, z których ostatnią uzyskano przed miesiącem, a także wyjaśnienia niektórych spośród zatrzymanych w ostatnich dniach podejrzanych" - podano w komunikacie.

Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia. Postępowanie ma dwa wątki – zakup bezwartościowych wierzytelności i nabycie nieruchomości po zawyżonej cenie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(49)
arab
3 lata temu
Tego się spodziewałem. Sędziowie są Genialni w kilka chwil stwierdzają, że to nie była kradzież a strata spółki. 100 tomów akt opinia bardzo dobrych biegłych i to wszystko jest nic nie warte. Brawo. Naprawdę są Genialni.
vik99
3 lata temu
bolszewizm, nic innego, szacun dla Sedziego.
Ciocia Misia
3 lata temu
I o co ta wielka mecyja? O 1.28571429 SASINA?
JOLKA
3 lata temu
SEDZIOWIE SA SKORUMPOWANI
von basior
3 lata temu
Takie macie dowody jak Antek na zamach smoleński. A akt to on ma z 1000 tomów i produkuje dalej.
...
Następna strona