Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. DSŁ
|

Ryszard Krauze bez aresztu. "Pomylono przychód ze stratą"

44
Podziel się:

Poznański sąd nie aresztował Ryszarda Krauze i czterech innych podejrzanych w sprawie wyprowadzenia pieniędzy ze spółki Polnord. "Jestem wolny do dalszych zajęć" - powiedział w sobotę wieczorem biznesmen po wyjściu z gmachu sądu.

Ryszard Krauze bez aresztu. "Pomylono przychód ze stratą"
Ryszard Krauze wyszedł na wolność. (PAP, PAP/Jakub Kaczmarczyk, Jakub Kaczmarczyk)

- Pomylono przychód ze stratą. Przyniosłem Polnordowi trzy razy bardzo dużo pieniędzy, możliwości zarobienia. A prokurator nie odczytał tego właściwie i pomyślał, że może coś uszczupliłem - tłumaczył Ryszard Krauze.

Podkreślił, że sąd, w przeciwieństwie do prokuratury, to zrozumiał, no i w związku z tym jest wolny. Obrońca biznesmena adwokat Andrzej Jarosław Reichelt przekazał, że sąd nie przychylił się do wniosku prokuratury o tymczasowe aresztowanie zarówno Ryszarda Krauze jak i czterech innych podejrzanych w sprawie wyprowadzenia pieniędzy ze spółki Polnord.

- Sąd nie uwzględnił wniosku prokuratury opierając się głównie na przesłance ogólnej. To oznacza, że sąd stwierdził, że nie ma wysokiego uprawdopodobnienia popełnienia czynu - powiedział.

Zobacz także: Potrzebujemy "czarnych stref". Lokalny lockdown pomógłby w walce z wirusem

Dodał, że zgodnie z decyzją sądu wobec Krauze nie zastosowano żadnych środków zapobiegawczych.

- Nie przyznał się do winy, składał bardzo obszerne wyjaśnienia i przyniosło to efekt - wskazał adwokat.

Pełnomocnik podejrzanych Piotra Ś. oraz Sebastiana J. (współpracowników Romana Giertycha) adwokat Rafał Wiechecki podkreślił, że sobotnie postanowienie poznańskiego sądu zostało natychmiast wykonane. Wobec podejrzanych nie zastosowano żadnych środków - ani aresztu, ani poręczeń.

- Moim zdaniem zarzuty są całkowicie bezzasadne. Uważam, że są wyssane z palca i tak naprawdę prokuraturze, według mojej oceny, chodziło tylko i wyłącznie o uderzenie w mecenasa Romana Giertycha oraz pana Ryszarda Krauze (…) z oceny sądu wynika, że nie popełniono żadnego przestępstwa - powiedział.

Ryszard Krauze oraz adwokat Roman Giertych są jednymi z 12 zatrzymanych w czwartek osób podejrzanych o wyprowadzenie i przywłaszczenie łącznie około 92 mln zł z giełdowej spółki deweloperskiej Polnord.

Przedstawiono im zarzuty dotyczące przywłaszczenia środków spółki oraz wyrządzenia firmie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, a także prania brudnych pieniędzy. Podejrzanym grozi za to do 10 lat więzienia.

Postępowanie prowadzone przez poznańską Prokuraturę Regionalną dotyczy dwóch wątków. Po pierwsze, zakupu bezwartościowych - zdaniem prokuratury - wierzytelności spółki Prokom Investments w kwocie niemal 73 mln zł i nabycia nieruchomości po zawyżonej cenie niespełna 27 mln zł.

W sobotę przed południem prokurator regionalny w Poznaniu Jacek Motawski poinformował, że po wykonaniu czynności procesowych z wszystkimi 12 zatrzymanymi osobami śledczy skierowali do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie pięciu z nich: Ryszarda Krauze, Sebastiana J., Piotra Ś., Piotra W. oraz Michała Ś.

Prokurator dodał, że "po skutecznym" przedstawieniu zarzutów wobec Romana Giertycha zastosowano środki zapobiegawcze w postaci 5 mln zł poręczenia majątkowego, zawieszenia w czynnościach adwokata, zakazu opuszczania kraju, dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi.

Rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prok. Anna Marszałek powiedziała, że śledczy zastosowali wobec Giertycha poręczenie majątkowe po opinii lekarzy, według których stan jego zdrowia wyklucza w jego przypadku zastosowanie izolacyjnych środków zapobiegawczych.

Wobec pozostałych podejrzanych, tj. Tomasza Sz., Tomasza B., Andrzeja P., Wojciecha C., Andrzeja P. oraz Bartosza P. zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego i poręczeń majątkowych oraz zakazu opuszczania kraju, a także zakazu kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(44)
ALA
3 lata temu
MOŻE KIEDYŚ POZNAMY NAZWISKA I PRZESŁANKI, KTÓRYMI KIERUJĄ SIĘ TE WYBITNE JEDNOSTKI W PROKURATURZE... TAK SIĘ OŚMIESZYĆ !!! WSTYD !!!
nietykalni
3 lata temu
No jak można tak człowieka oczerniać. Całe życie dokłada do interesu ze swoich, dobrze że za realnego socjalizmu się dorobił bo nie miał by z czego dokładać.
AndrewNew
3 lata temu
"Sąd" - jak to ładnie i dumnie brzmi. Ten "sąd" to w tym przypadku jeden sędzia, który tak zdecydował - bo mu (wszystko) wolno. Widać w prokuraturze są sami idioci, a jedyny mądry i znający się na rzeczy sędzia przejrzał prawdę. Na prostą logikę - coś tu nie gra.
krzycho
3 lata temu
Mocno nagłaśniane zatrzymania wTVPiS. Nasza Policja specjalizuje się w wyciąganiu spraw, które można by jakoś dobrze sprzedać medialnie. Wszczyna się dochodzenie, które wcale nie ma na celu wyjaśnienia sprawy. To jednak wystarczy niektórym dziennikarzom, aby tak złożyć materiał gdzie włoży się Tuska i innych liderów opozycji. Efektem tych spraw nie są akty oskarżenia, tylko pozwy o odszkodowania.
Jurek
3 lata temu
Nikomu nie kibicuje ale bardzo cofnelismy się naprawdę wstydzę się !!! ..Czy to najbliżej Białoruś i Rosja. Za komuny w!Polsce takiego bezprawia.nie było.
...
Następna strona