Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. DSŁ
|

Ryszard Krauze bez aresztu. "Pomylono przychód ze stratą"

44
Podziel się

Poznański sąd nie aresztował Ryszarda Krauze i czterech innych podejrzanych w sprawie wyprowadzenia pieniędzy ze spółki Polnord. "Jestem wolny do dalszych zajęć" - powiedział w sobotę wieczorem biznesmen po wyjściu z gmachu sądu.

Ryszard Krauze bez aresztu. "Pomylono przychód ze stratą"
Ryszard Krauze wyszedł na wolność. (PAP, PAP/Jakub Kaczmarczyk, Jakub Kaczmarczyk)
bDfTsTWt

- Pomylono przychód ze stratą. Przyniosłem Polnordowi trzy razy bardzo dużo pieniędzy, możliwości zarobienia. A prokurator nie odczytał tego właściwie i pomyślał, że może coś uszczupliłem - tłumaczył Ryszard Krauze.

Podkreślił, że sąd, w przeciwieństwie do prokuratury, to zrozumiał, no i w związku z tym jest wolny. Obrońca biznesmena adwokat Andrzej Jarosław Reichelt przekazał, że sąd nie przychylił się do wniosku prokuratury o tymczasowe aresztowanie zarówno Ryszarda Krauze jak i czterech innych podejrzanych w sprawie wyprowadzenia pieniędzy ze spółki Polnord.

bDfTsTWv

- Sąd nie uwzględnił wniosku prokuratury opierając się głównie na przesłance ogólnej. To oznacza, że sąd stwierdził, że nie ma wysokiego uprawdopodobnienia popełnienia czynu - powiedział.

Potrzebujemy "czarnych stref". Lokalny lockdown pomógłby w walce z wirusem

Dodał, że zgodnie z decyzją sądu wobec Krauze nie zastosowano żadnych środków zapobiegawczych.

- Nie przyznał się do winy, składał bardzo obszerne wyjaśnienia i przyniosło to efekt - wskazał adwokat.

bDfTsTWB

Pełnomocnik podejrzanych Piotra Ś. oraz Sebastiana J. (współpracowników Romana Giertycha) adwokat Rafał Wiechecki podkreślił, że sobotnie postanowienie poznańskiego sądu zostało natychmiast wykonane. Wobec podejrzanych nie zastosowano żadnych środków - ani aresztu, ani poręczeń.

- Moim zdaniem zarzuty są całkowicie bezzasadne. Uważam, że są wyssane z palca i tak naprawdę prokuraturze, według mojej oceny, chodziło tylko i wyłącznie o uderzenie w mecenasa Romana Giertycha oraz pana Ryszarda Krauze (…) z oceny sądu wynika, że nie popełniono żadnego przestępstwa - powiedział.

bDfTsTWC

Ryszard Krauze oraz adwokat Roman Giertych są jednymi z 12 zatrzymanych w czwartek osób podejrzanych o wyprowadzenie i przywłaszczenie łącznie około 92 mln zł z giełdowej spółki deweloperskiej Polnord.

Przedstawiono im zarzuty dotyczące przywłaszczenia środków spółki oraz wyrządzenia firmie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, a także prania brudnych pieniędzy. Podejrzanym grozi za to do 10 lat więzienia.

Postępowanie prowadzone przez poznańską Prokuraturę Regionalną dotyczy dwóch wątków. Po pierwsze, zakupu bezwartościowych - zdaniem prokuratury - wierzytelności spółki Prokom Investments w kwocie niemal 73 mln zł i nabycia nieruchomości po zawyżonej cenie niespełna 27 mln zł.

bDfTsTWD

W sobotę przed południem prokurator regionalny w Poznaniu Jacek Motawski poinformował, że po wykonaniu czynności procesowych z wszystkimi 12 zatrzymanymi osobami śledczy skierowali do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie pięciu z nich: Ryszarda Krauze, Sebastiana J., Piotra Ś., Piotra W. oraz Michała Ś.

Prokurator dodał, że "po skutecznym" przedstawieniu zarzutów wobec Romana Giertycha zastosowano środki zapobiegawcze w postaci 5 mln zł poręczenia majątkowego, zawieszenia w czynnościach adwokata, zakazu opuszczania kraju, dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi.

Rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prok. Anna Marszałek powiedziała, że śledczy zastosowali wobec Giertycha poręczenie majątkowe po opinii lekarzy, według których stan jego zdrowia wyklucza w jego przypadku zastosowanie izolacyjnych środków zapobiegawczych.

Wobec pozostałych podejrzanych, tj. Tomasza Sz., Tomasza B., Andrzeja P., Wojciecha C., Andrzeja P. oraz Bartosza P. zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego i poręczeń majątkowych oraz zakazu opuszczania kraju, a także zakazu kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi.

bDfTsTWW
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(44)
Obiektywny
1 tyg. temu
Ciekawe czy znaleźli w domu u Romana materiały obciążające najważniejszych osób z jedynej słusznej partii bo przecież po to tam poszli i stąd ta cała akcja
cichy0103
1 tyg. temu
Kpina blamaż prokuratury działania represyjne nie maja żadnych dowodów a tylko chcą wsadzić ludzi za kraty opluwać latami niszczyć. Super wejście Kaczyńskuego jak wiceoremiera który koordynuje nadzoruje organa represjii w Polsce i polityki PiSu zamknac zniszczyc dlugo trzymać wydobywczy areszt a nóż zrobi się z kogoś kapusia. Dno państwa prawa
Dzień dobry
1 tyg. temu
Krauze to zawodnik wagi ciężkiej. Ziobro że swoimi smutnymi, chudymi misiami może go co najwyżej zdenerwować. Takiego zwierza można upolować, ale trzeba być czymś więcej niż 0.
bDfTsTWX
Tojestwstrętn...
1 tyg. temu
Za wszelką cenę zamknąć i oczernić ,zawsze coś do zelówki buta się przyklei , z skąd to znamy ,to stare gierki komunistów , wpierw oskarżali a później zostawiali plotkę aby obrosła i urosła jako prawda ,powtarzał to Goebbels ,że plotka powtarzana w nieskończoność dla ludzi nie kumatych staje się faktem ,a zemsta obozu władzy jest widoczna ,pomylić jedno z drugim przychód /dochód strata ,przecież to w domu dzieciom się mówi nie mając dużych dochodów a żyć trzeba ,co dalej , jestem za tym aby karać przestępców nie ważne kto to jest i jakie nosi nazwisko , ale żeby nie zemsta była przewodnikiem rządzących ,Giertych ostrzegał dużo wcześniej lat temu ileś ,że przyjdzie taki moment iż go władza ta władza dopadnie.
Monole
1 tyg. temu
Wchodzimy jeszcze raz w okres średniowiecza i ścigania czarownic.
Najnowsze komentarze (44)
ALA
5 dni temu
MOŻE KIEDYŚ POZNAMY NAZWISKA I PRZESŁANKI, KTÓRYMI KIERUJĄ SIĘ TE WYBITNE JEDNOSTKI W PROKURATURZE... TAK SIĘ OŚMIESZYĆ !!! WSTYD !!!
nietykalni
7 dni temu
No jak można tak człowieka oczerniać. Całe życie dokłada do interesu ze swoich, dobrze że za realnego socjalizmu się dorobił bo nie miał by z czego dokładać.
AndrewNew
7 dni temu
"Sąd" - jak to ładnie i dumnie brzmi. Ten "sąd" to w tym przypadku jeden sędzia, który tak zdecydował - bo mu (wszystko) wolno. Widać w prokuraturze są sami idioci, a jedyny mądry i znający się na rzeczy sędzia przejrzał prawdę. Na prostą logikę - coś tu nie gra.
krzycho
7 dni temu
Mocno nagłaśniane zatrzymania wTVPiS. Nasza Policja specjalizuje się w wyciąganiu spraw, które można by jakoś dobrze sprzedać medialnie. Wszczyna się dochodzenie, które wcale nie ma na celu wyjaśnienia sprawy. To jednak wystarczy niektórym dziennikarzom, aby tak złożyć materiał gdzie włoży się Tuska i innych liderów opozycji. Efektem tych spraw nie są akty oskarżenia, tylko pozwy o odszkodowania.
Jurek
7 dni temu
Nikomu nie kibicuje ale bardzo cofnelismy się naprawdę wstydzę się !!! ..Czy to najbliżej Białoruś i Rosja. Za komuny w!Polsce takiego bezprawia.nie było.
lol
1 tyg. temu
wstyd na cały kontynent.
Domi
1 tyg. temu
Dla pseudo ekspertów z PiS to żadna różnica. Pozdrawiam
Kwal
1 tyg. temu
Kolejna pokazówka miłościwie nam panujących, którzy bronią szarego polskiego obywatela przed różnego rodzaju kastami, lobbystami, postkomunistami i łże-elitami. Co z tego, że odebrali Giertychowi kilka lat życia!? W TVPiSs można ogłosić sukces, bo zatrzymano kolegów Tuska i Trzaskowskiego. Charakter wychowawczy też jest, bo kolejny, który będzie miał jakieś twarde dowody na piss zastanowi się ze dwa razy zanim coś publicznie ogłosi.
bDfTsTWP
piotr
1 tyg. temu
Od kiedy,to prokuratura może cofnąć czy zawiesić komuś uprawnienia do wykonywania zawodu ? "Polska w ruinie " ,to hasło jest realizowane a skutki będą fatalne .......
Roman
1 tyg. temu
PiS wykorzystuje trudną sytuację Polski i Polaków do usówania niewygodnych ludzi . Jak Stalin w 1941 .Masakra
Czy
1 tyg. temu
fukcjąnąryurze CDA i poorkuratury stosują szczępiąnkę zalezcaną przez pana nie-ta-klepka i wcinają tonami jabłka? To tłumaczy wzrost cen tych ostatnich
Wiem!
1 tyg. temu
To wina lekarzy, że te zarzuty są do bani! W porę nie powsadzali do psychiatryków tych oszołomów i efekt widać! Ech ci lekarze, pandemie powodują i jeszcze takie numery ....
Ekonomista
1 tyg. temu
Wygląda na to, że prokuratorzy z min. Ziobro na czele, przynajmniej niektórzy, powinni wrócić do szkół. Odróżnienie przychodu od dochodu, w rachunku zysków i strat nie wymaga wielkich umiejętności, ale nie polega też na fantazjowaniu. Do szkoły panowie, a nie sprawować poważne urzędy!
Serio?
1 tyg. temu
Pomylic przychod ze strata to moze dziecko na kartkowce w podstawowce