Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

MFW podniósł prognozy dla polskiej gospodarki. Uratujemy 1 procent PKB

10
Podziel się

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaprezentował jesienną edycję prognoz gospodarczych. Ekonomiści lepiej postrzegają sytuację największych gospodarek w porównaniu z szacunkami z lata. Dotyczy to też Polski, której PKB ma spaść w tym roku "tylko" o 3,6 proc.

MFW podniósł prognozy dla polskiej gospodarki. Uratujemy 1 procent PKB
Kristalina Georgieva jest sekretarzem generalnym MFW. (Wikimedia Commons)
bDBuvNed

Jeszcze w czerwcu Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) ostrzegał, że w tym roku polska gospodarka skurczy się o 4,6 proc. Teraz jest to już nieaktualne. Najnowsze prognozy są dla nas łagodniejsze. PKB ma spaść o 3,6 proc.

To ciągle dużo, biorąc pod uwagę skalę wzrostów z poprzednich lat, ale też ważne, że uda się uratować ten 1 proc. PKB (różnica między prognozami), bo przekłada się to na ponad 20 mld zł.

bDBuvNef

Najnowsze szacunki sugerują też mocniejsze odbicie w przyszłym roku. MFW spodziewa się wzrostu polskiego PKB o 4,6 proc. wobec prognozowanych wcześniej 4,2 proc.

Zobacz także: Żółte i czerwone strefy. Firmy mają problem

Zgodnie z tymi wyliczeniami średni wzrost cen dóbr i usług konsumpcyjnych wyniesie w tym roku 3,3 proc. Drożyzna powinna odpuścić w 2021 roku. Inflacja wtedy ma zmniejszyć się do 2,3 proc.

bDBuvNel

Raport nie zawiera uzasadnienia prognoz dla Polski. Można jednak porównać sytuację naszego kraju z innymi. Ogółem można zauważyć, że MFW podwyższył prognozy dynamiki PKB dla głównych gospodarek na bieżący rok, ale obniżył szacunki na przyszły.

Recesja na świecie ma być w tym roku na poziomie 4,4 proc., czyli o 0,5 pkt. proc. niższa niż wcześniej sądzono. W przyszłym roku ma wzrosnąć o 5,2 proc. wobec wcześniejszych 5,4 proc.

bDBuvNem

Fundusz prognozuje, że PKB USA spadnie o 4,3 proc. w tym roku i wzrośnie o 3,1 proc. w przyszłym. Gospodarka w strefie euro skurczy się najpierw o 8,3 proc., by następnie odbić 5,2 proc. w przyszłym.

bDBuvNeG
gospodarka
wiadomości
Źródło:
KOMENTARZE
(10)
Janusz
4 miesiące temu
Za wcześnie. Prognozowanie przyszłości jest trudne. Teraz to dopiero może walnąć.
DS
4 miesiące temu
PROPAGANDY ciag dalszy. Niszczą co się da, przy histerii można kraść.
Czechu
4 miesiące temu
ech te prognozy , można je nazwać pobożnymi życzeniami .
bDBuvNeH
Ekonomista
4 miesiące temu
Za kilka lat 100.000 PLN będzie warte 10.000 PLN. Kupujcie różne waluty obce, póki są jeszcze dostępne
ksiądz kopert...
4 miesiące temu
To dzięki polskim podatnikom Polska gospodarka jeszcze jakoś istnieje a których bolszewicki PIS z klerem i kolesiami niszczy jak i gdzie może bo to III sort.