Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

MFW podniósł prognozy dla polskiej gospodarki. Uratujemy 1 procent PKB

10
Podziel się

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaprezentował jesienną edycję prognoz gospodarczych. Ekonomiści lepiej postrzegają sytuację największych gospodarek w porównaniu z szacunkami z lata. Dotyczy to też Polski, której PKB ma spaść w tym roku "tylko" o 3,6 proc.

MFW podniósł prognozy dla polskiej gospodarki. Uratujemy 1 procent PKB
Kristalina Georgieva jest sekretarzem generalnym MFW. (Wikimedia Commons)
bEpWehWZ

Jeszcze w czerwcu Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) ostrzegał, że w tym roku polska gospodarka skurczy się o 4,6 proc. Teraz jest to już nieaktualne. Najnowsze prognozy są dla nas łagodniejsze. PKB ma spaść o 3,6 proc.

To ciągle dużo, biorąc pod uwagę skalę wzrostów z poprzednich lat, ale też ważne, że uda się uratować ten 1 proc. PKB (różnica między prognozami), bo przekłada się to na ponad 20 mld zł.

bEpWehXb

Najnowsze szacunki sugerują też mocniejsze odbicie w przyszłym roku. MFW spodziewa się wzrostu polskiego PKB o 4,6 proc. wobec prognozowanych wcześniej 4,2 proc.

Zobacz także: Żółte i czerwone strefy. Firmy mają problem

Zgodnie z tymi wyliczeniami średni wzrost cen dóbr i usług konsumpcyjnych wyniesie w tym roku 3,3 proc. Drożyzna powinna odpuścić w 2021 roku. Inflacja wtedy ma zmniejszyć się do 2,3 proc.

bEpWehXh

Raport nie zawiera uzasadnienia prognoz dla Polski. Można jednak porównać sytuację naszego kraju z innymi. Ogółem można zauważyć, że MFW podwyższył prognozy dynamiki PKB dla głównych gospodarek na bieżący rok, ale obniżył szacunki na przyszły.

Recesja na świecie ma być w tym roku na poziomie 4,4 proc., czyli o 0,5 pkt. proc. niższa niż wcześniej sądzono. W przyszłym roku ma wzrosnąć o 5,2 proc. wobec wcześniejszych 5,4 proc.

bEpWehXi

Fundusz prognozuje, że PKB USA spadnie o 4,3 proc. w tym roku i wzrośnie o 3,1 proc. w przyszłym. Gospodarka w strefie euro skurczy się najpierw o 8,3 proc., by następnie odbić 5,2 proc. w przyszłym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEpWehXC
gospodarka
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(10)
Er
9 miesięcy temu
PKB i pralnie mózgów ludziom; śmiechu warte
Domi
9 miesięcy temu
PiS przepuści każdą pożyczkę czy darowiznę. Mam nadzieję że przyszły rząd ich kiedyś z tego rozliczy .Pozdrawiam
ksiądz kopert...
9 miesięcy temu
To dzięki polskim podatnikom Polska gospodarka jeszcze jakoś istnieje a których bolszewicki PIS z klerem i kolesiami niszczy jak i gdzie może bo to III sort.
bEpWehXD
Ekonomista
9 miesięcy temu
Za kilka lat 100.000 PLN będzie warte 10.000 PLN. Kupujcie różne waluty obce, póki są jeszcze dostępne
DS
10 miesięcy temu
PROPAGANDY ciag dalszy. Niszczą co się da, przy histerii można kraść.