Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
14.10.2020 15:31

Europejski przemysł cofa się. Polska wśród trzech krajów z rosnącą produkcją

Początkowo kryzys wywołany pandemią uderzył mocno w usługi. Teraz widać, że przemysł też jest w poważnym dołku. Produkcja w Europie jest wyraźnie niższa niż przed pandemią. Wyjątkiem jest Polska oraz Litwa i Portugalia.

Podziel się
Dodaj komentarz
Europejska produkcja przemysłowa jest na niższym poziomie niż przed pandemią.

Z roku na rok usługi mają coraz większy udział w budowaniu wzrostu gospodarczego, ale to przemysł od zawsze uznawano za fundament każdej silnej gospodarki. Wzrost w tym sektorze mógłby skutecznie pobudzić do rozwoju i szybciej wyciągnąć kraje z recesji, ale najnowsze dane nie są najlepsze.

Eurostat wyliczył, że produkcja przemysłowa w całej Unii Europejskiej była w sierpniu o 6,2 proc. niższa niż w tym samym okresie rok wcześniej. Jeszcze gorzej wyglądają statystyki krajów posługujących się wspólną walutą euro. Tam produkcja zaliczyła spadek o 7,2 proc.

Najgorzej jest Luksemburgu, tam spadki to blisko 16 proc. To jednak kraj bez większego znaczenia globalnego. Gorzej z Niemcami, gdzie produkcja spadła również o dwucyfrowy wynik. Średnią zawyża też Francja.

Na 25 krajów, które znalazły się w zestawieniu Eurostatu, w 22 przemysł produkuje mniej. Wśród trzech krajów, w których udaje się firmom bronić przed recesją, jest Polska. Wypadamy nieco słabiej niż Litwa i Portugalia, ale i tak wzrostu produkcji o 1,3 proc. inni mogą nam tylko pozazdrościć.

Żółte i czerwone strefy. Firmy mają problem

Wcześniej podobne dane podał GUS, który oszacował wzrost produkcji przemysłowej w naszym kraju na 1,5 proc. Progres odnotowano w 21 spośród 34 działów przemysłu. M.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 20,1 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny - o 13,6 proc. czy urządzeń elektrycznych - o 10,3 proc.

Porównanie przemysłu teraz i rok wcześniej dla Europy nie wypada korzystnie, ale trzeba zauważyć, że między lipcem i sierpniem sytuacja nieco się poprawiła. Produkcja przemysłowa w strefie euro wzrosła o 0,7 proc., a w całej UE o 1 proc.

Dla porównania w Polsce progres był na poziomie 0,5 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, eurostat, przemysł, produkcja, kryzys
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-10-2020

dlatego atakująWyjątkiem jest Polska oraz Litwa i Portugalia. i to się nie podoba tatlniakom oraz lewakom z Brukseli

14-10-2020

BartekNie mamy wyjścia , najwyższa inflacja w Europie , musimy pracować jeszcze więcej by przeżyć .

14-10-2020

asPolska to bogaty kraj domy mieszkania ida na pniu tylko wszyscy ciagle narzekaja

Rozwiń komentarze (30)