Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Rząd Mołdawii wezwał do oszczędzania energii. Trzecia część zużywanego prądu pozyskiwana z Ukrainy

Podziel się:

Konieczność oszczędzania energii elektrycznej w Mołdawii ma związek z nasilającym się z powodu wojny na Ukrainie kryzysem energetycznym. Około 30 proc. prądu zużywanego przez ten kraj pozyskiwane jest z Ukrainy. Tymczasem Kijów po atakach rakietowych zmuszony został do wstrzymania eksportu energii.

Rząd Mołdawii wezwał do oszczędzania energii. Trzecia część zużywanego prądu pozyskiwana z Ukrainy
Mołdawia, budynek parlamentu (Inne, Walmaul - CC BY-SA 4.0)

Rząd Mołdawii wezwał we wtorek mieszkańców tego kraju do oszczędzania energii elektrycznej. Zalecił, by ograniczyć korzystanie z prądu szczególnie rano i wieczorem.

Z apelem w imieniu rządu Natalii Gavrility wystąpił do obywateli wicepremier Andrei Spinu. Odpowiedzialny za resort infrastruktury i rozwoju regionalnego polityk wyjaśnił, że sugestia dotycząca oszczędzania ma związek z nasilającym się z powodu wojny na Ukrainie kryzysem energetycznym.

Spinu zaznaczył, że poniedziałkowy atak rakietowy Rosji na Ukrainę tymczasowo utrudnił przesył energii elektrycznej do Mołdawii. Sprecyzował, że około 30 proc. prądu zużywanego przez ten kraj pozyskiwane jest z Ukrainy.

Wicepremier wyjaśnił, że dzięki oszczędzaniu prądu Mołdawia nie będzie musiała podejmować nadzwyczajnych działań służących zapewnieniu dostaw prądu.

Politycy też będą oszczędzać

Dodał, że do oszczędzania energii zobowiązane zostały od wtorku również instytucje państwowe, w tym organy władzy, m.in. parlament, pałac prezydencki i kancelaria rady ministrów.

Spinu wezwał rodaków do oszczędzania szczególnie pomiędzy 7.00 i 10.00, a także od 18.00-23.00.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP