Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|

Rząd obiecuje, że nie będzie zalewania polskiego rynku ukraińskim zbożem

Podziel się:

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w poniedziałek uspokajał polskich rolników i zapewnił, że nie będzie zalewania rynku ukraińskim zbożem. Dodał też, że Polska tylko pomaga w logistyce i jest pośrednikiem przesyłania ukraińskiego zboża "na świat".

Rząd obiecuje, że nie będzie zalewania polskiego rynku ukraińskim zbożem
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda (agencja gazeta, Fot. Maciek Jazwiecki / Agencja Wyborcza.pl)

Szef resortu rozwoju był pytany w Radiowej Jedynce w poniedziałek o obawy polskich rolników w związku z trafiającym do Polski ukraińskim zbożem.

W odpowiedzi Buda stwierdził, że "nie było masowego zamawiania zboża z Ukrainy" i "nie ma zalewania rynku polskiego ukraińskim zbożem". - My pomagamy tylko w logistyce, jesteśmy pośrednikami — podkreślił przedstawiciel rządu.

Jak tłumaczył minister rozwoju, zboże z Ukrainy, które będzie przejeżdżało przez Polskę, było zakontraktowane jeszcze przed wybuchem wojny.

- Najczęściej była to kontraktacja zimowa, a teraz musi to zboże trafić do krajów docelowych, żeby po pierwsze nie doprowadzić do dramatycznej sytuacji żywnościowej, po drugie, żeby Ukraina wywiązała się z kontraktów, bo inaczej grozi jej kara wynikająca z ich niedotrzymania — zaznaczył minister Buda.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Gdzie największe wzrosty cen? "Drożeje właściwie wszystko"

W połowie czerwca został powołany międzyresortowy zespół, którego celem jest usprawnienie przepływu towarów — w szczególności zboża — z Ukrainy przez Polskę do innych krajów. Szefem zespołu został wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Według szefa resortu rolnictwa "realna kwota" ukraińskiego zboża przewożonego przez Polskę ma wynieść 1-1,5 mln ton miesięcznie.

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział ulokowanie przy granicach Ukrainy, w tym w Polsce, tymczasowych silosów, które pozwolą na eksport ukraińskiego zboża drogą lądową w związku z zablokowaniem portów czarnomorskich. Zastrzegł jednak, że będzie to wymagać czasu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP