Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

Ukraińskie zboże trafi do Polski? Rząd otwarty na inicjatywę USA

Podziel się:

Polski rząd jest otwarty na inicjatywę USA budowy tymczasowych silosów na ukraińskie zboże. Czasu na decyzję jest mało - pisze "Rzeczpospolita".

Ukraińskie zboże trafi do Polski? Rząd otwarty na inicjatywę USA
Silosy na zboże w Polsce uratują świat przed głodem? (Adobe Stock)

Prezydent USA Joe Biden zaproponował, żeby w m.in. Polsce powstały tymczasowe silosy na ukraińskie zboże, co mogłoby odblokować jego eksport i powstrzymać celowo wywołany przez Rosję globalny kryzys żywnościowy skutkujący m.in. gwałtownym wzrostem cen pożywienia.

Jak podaje "Rzeczpospolita", polski rząd jest zainteresowany takim rozwiązaniem. "Czasu jest jednak niewiele, bo chodzi o tegoroczne żniwa. Od wielu tygodni trwają nieformalne rozmowy ze stroną ukraińską w sprawie transportu zboża. Inicjatywa amerykańska jest nowa. Jest dyskutowana zarówno z USA, jak i ze stroną ukraińską" - czytamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Odkrycie na skalę światową w Kłodnicy

W Polsce powstaną silosy na ukraińskie zboże?

Pojawiają się jednak wątpliwości. Niektórzy - jak choćby były minister rolnictwa w rządzie PiS Jan Krzysztof Ardanowski - wskazują, że pojawienie się na stałe zboża z Ukrainy to katastrofa dla rodzimego rolnictwa. – Braki zboża na rynkach światowych będą tak duże, że ukraińskie zboże w Polsce nie wpłynie negatywnie na jego cenę w kraju. To zboże natychmiast zresztą będzie trafiać do portów i na eksport – odpowiada rozmówca ze środowiska rządu.

Dziennik zauważa, że najdalej silosy z ukraińskim zbożem mogłyby stanąć w Sławkowie k.Dąbrowy Górniczej. "To bardziej wysunięte na zachód Europy miejsce, gdzie sięga wiodący ze wschodu szeroki tor kolejowy. Szacuje się, że czas realizacji takiej inwestycji to trzy–cztery miesiące" - pisze.

Decyzja w tej sprawie ma zapaść w kolejnych tygodniach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl