Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Te zmiany mają pomóc obniżyć rachunki za prąd. Rząd chce zmienić prawo

4
Podziel się:

Rząd przyjął w trybie obiegowym projekt ustawy znoszący tzw. obligo giełdowe, czyli obowiązek sprzedaży energii elektrycznej poprzez giełdę energii - podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Uznano, że to czynnik ograniczający "efektywne funkcjonowanie przedsiębiorstw lub grup przedsiębiorstw energetycznych". Ale to nie koniec zmian. Projekt zaostrza również kary za manipulacje na rynku.

Te zmiany mają pomóc obniżyć rachunki za prąd. Rząd chce zmienić prawo
Rząd przygotowuje poważne zmiany dot. sprzedaży energii elektrycznej (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

A czy Ty skorzystasz z tarczy solidarnościowej? Napisz, ile prądu zużywasz i podziel się swoimi wątpliwościami. Czekamy na dziejesie.wp.pl.

Planowane zmiany dot. ustawy Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii. Jej nowelizacji przedłożyła minister klimatu Anna Moskwa. Projekt m.in. przewiduje zniesienie tzw. obliga giełdowego, czyli obowiązku sprzedaży energii elektrycznej poprzez giełdę energii. Dotyczy on obecnie przede wszystkim wytwórców prądu z węgla i gazu.

"W perspektywie przeobrażeń na rynku energii elektrycznej dalsze stosowanie obliga giełdowego stanowiłoby istotny czynnik ograniczający efektywne funkcjonowanie przedsiębiorstw lub grup przedsiębiorstw energetycznych" - podkreśliła KPRM w komunikacie.

Rząd zapewnia, że celem nowelizacji jest zapewnienie przedsiębiorstwom wytwarzającym energię elektryczną swobody w zakresie wyboru sposobu sprzedaży wyprodukowanej przez siebie energii elektrycznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowy podatek Sasina. "Jeśli obejmie przedsiębiorców, to będzie skandal"

Co zmieni zniesienie tzw. obliga giełdowego?

Projekt nowelizacji, co ważne, nie wprowadza zakazu handlu na giełdzie energii, ale wprowadza więcej możliwości sprzedaży prądu. "Handel na giełdzie w dalszym ciągu będzie się odbywał, przy czym o skorzystaniu z tej formy obrotu będzie decydować każdy uczestnik rynku samodzielnie, stosownie do własnej strategii rynkowej" - przekazała KPRM.

Po co to wszystko? Rząd argumentuje, że obecnie obligo wprowadza duże problemy płynności na rynku. "Projektowane zmiany mają na celu optymalizację, przez przedsiębiorstwa energetyczne, kosztów sprzedaży energii elektrycznej. Będzie to możliwe dzięki ograniczeniu kosztów transakcyjnych i kosztów zabezpieczeń oraz depozytów, których obowiązek utrzymania wiąże się z obrotem giełdowym" - podano w komunikacie.

Nowelizacja ma zapewnić odbiorcom końcowym tańsze oferty sprzedaży energii elektrycznej. Projekt jednocześnie zaostrza kary za stosowanie przez przedsiębiorstwa energetyczne praktyk niedozwolonych polegających m.in. na manipulacji rynkowej. Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
Fuhrer Donald
2 lata temu
ZLIKWIDOWAĆ BEŁCHATÓW I SLUCHAC BRUKSELI
EEEE
2 lata temu
Zlikwidowac natychmiast ministerstwo klimatu bo tam chyba chorzy ludzie takie pomysły wdrażają. Zniszczyli fotowoltaikę w Polsce pod wpływem lobbystów, teraz niszczą energetykę. Podnoszą ceny energii z jednej strony a z drugiej dają szmatławe dopłaty do 2000kWh, to jakieś żarty czy dywersja
O tym napiszc...
2 lata temu
Dr Radosław Czosnowski przypomniał na Twitterze fragment nagrania z 2021 roku, w którym mówił m.in. o konsekwencjach polityki covidowej. Jak podkreślił, „dług zdrowotny” będzie miał „tragiczne konsekwencje”. – To, co jest najtragiczniejsze w polskich warunkach, to jest gigantyczna nadumieralność, która tak naprawdę została wygenerowana błędnymi decyzjami rządzących, dlatego że cały system opieki zdrowotnej, który już od wielu lat jest niewydolny, został właściwie zamknięty na potrzeby leczenia innych jednostek chorobowych niż U07, czyli Covid – wskazał dr Czosnowski. – Ludzie, którzy mieli inne choroby, po prostu nie byli w stanie dostać się do lekarza, czy dostać się do leczenia, stąd mamy bardzo znamienne sytuacje, gdzie w zeszłym roku (2020 r. – przyp. red.) statystycznie mamy 30-40 procentowe spadki zachorowań na ostre zespoły wieńcowe, na udary mózgu – przypomniał.
Tadeusz
2 lata temu
TAURON powinien być ukarany za zawyżanie abonamentu za licznik i na siłę wciskanie odbiorcom prądu płacenie za jakieś usługi elektryk 24 i inne z których nie korzystamy.