Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Rząd pozbawi praw majątkowych, by drony mogły pomóc walczyć z epidemią

424
Podziel się:

Państwowa instytucja będzie mogła przejąć wszystkie autorskie prawa majątkowe do aplikacji dla operatorów dronów. Nowe przepisy tarczy antykryzysowej pozwolą jej też zarabiać na ich rozpowszechnianiu. To pierwszy krok do przejęcia cudzej własności z powodu epidemii. W tym przypadku uzasadniony, ale może być groźnym precedensem – pisze Jolanta Ojczyk w serwisie Prawo.pl.

Teoretycznie PAŻP będzie mogła przejąć aplikacje dla operatorów dronów
Teoretycznie PAŻP będzie mogła przejąć aplikacje dla operatorów dronów (prexels)

Nowelizacja tzw. tarczy antykryzysowej przewiduje na pierwszy rzut oka kontrowersyjny przepis odnoszący się do branży lotniczej i informatycznej. Chodzi o art. 15 ust. 6 zzzzl. Po pierwsze za jego sprawą w okresie obowiązywania ustawy – czyli na razie przez 180 dni licząc od 8 marca - operacje bezzałogowych statków powietrznych mogą być realizowane jedynie po poinformowaniu Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Po drugie PAŻP może przejąć wszystkie przysługujące właścicielowi autorskie majątkowe do systemów teleinformatycznych służących do koordynacji i zarządzania lotami bezzałogowych statków powietrznych w polskiej przestrzeni powietrznej. - Przejęcie praw ma nastąpić w szerokim zakresie - na wszystkich polach eksploatacji – mówi dr Anna Wilińska-Zelek, adwokat w kancelarii FILIPIAKBABICZ.

Co to może oznaczać? Otóż teoretycznie PAŻP będzie mogła przejąć aplikacje dla operatorów dronów, np. droneradar, flightradar24 czy litchi. W tym przypadku, choć PAŻP tego nie potwierdza, chodzi o jeden z najnowocześniejszych systemów w Europie Pansa UTM. Potwierdza jednak, że prowadzi rozmowy na temat wykorzystania dronów do walki z epidemią. Ma to pomóc w organizacji m.in. transportów szczepionek.

Zobacz także: Obejrzyj: <a href="https://msp.money.pl/wiadomosci/przedawnienie-mandatu-rodzaje-mandatow-i-grzywna-6344808020715137a.html">Mandat</a> za "niewłaściwe" zakupy? Prawnik radzi, co zrobić

Szczytny cel – kontrowersyjne działanie

Jak czytamy w uzasadnieniu, w okresie epidemii PAŻP ma zapewnić koordynację lotów związanych m.in. z bezpieczeństwem wewnętrznym państwa, bo jest jedyną instytucją, która posiada odpowiednie przygotowanie, know-how i potencjał. Musi jednak uzyskać odpowiednie kompetencje ustawowe w tym zakresie - chodzi o zgłaszanie lotów. Ponadto musi mieć też pełen dostęp do systemu informatycznego wspierającego zarządzanie danymi i umożliwiającego udostępnianie informacji dla operatorów i technicznych możliwości bieżącego, dynamicznego reagowania na potrzeby służb i wprowadzania przeznaczonych dedykowanych dla nich rozwiązań informatycznych. I dlatego konieczne jest upoważnienie agencji do przejęcia praw do tych rozwiązań.

Pozyskanie praw umożliwi PAŻP w bardzo krótkim czasie dokonanie wdrożenia tych rozwiązań na terenie całej Polski. Ma to pomóc w organizacji m.in. transportów szczepionek, maseczek, środków medycznych, środków ochrony osobistej, kontroli ruchu osób i pojazdów, w tym kontroli ruchu na granicach, a także dokonywania oprysków, wysyłania komunikatów, tworzenia dokumentacji zdarzeń. Gotowość świadczenia usług w tym zakresie zgłosiło PAŻP już 750 operatorów tych urządzeń.

Dr Anna Wilińska-Zelek nie ma wątpliwości, że tak szerokie uprawnienia budzą pewne kontrowersje. - W obecnej sytuacji można byłoby rozważyć bardziej proporcjonalne środki, które będą umożliwiać realizację celów ustawy. W szczególności należy do nich konstrukcja licencji przymusowej, która zostałaby ograniczona w czasie – uważa Dr Anna Wilińska-Zelek.

Ustawodawca nie widzi jednak zagrożeń. Jak czytamy w uzasadnieniu, nabycie systemów do zarządzania lotami dornów nastąpi na cele publiczne, umożliwi stworzenie i dalszy rozwój infrastruktury, która umożliwi koordynację lotów lotnictwa państwowego, jak również lotnictwa cywilnego, realizującego operacje wykonywane w zawiązku ze zwalczaniem wirusa COVID-19 i zapewnieniem porządku publicznego. - W chwili obecnej nie mamy uprawnień do przejęcia autorskich praw majątkowych do systemów teleinformatycznych na zasadach wynikających z projektowanego art. 15zzzzl. Nie chcąc przesądzać o ostatecznym kształcie rozwiązań ustawowych, na obecnym etapie udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące planów Agencji, jest możliwe - informuje Paweł Łukaszewicz, rzecznik PAŻP.

Nabycie cennych praw za małe pieniądze

Jak zauważa dr Anna Wilińska-Zelek przejęcie praw ma nastąpić w szerokim zakresie - na wszystkich polach eksploatacji, w tym do trwałego lub czasowego zwielokrotnienia programu komputerowego w całości lub w części, jego przystosowywania , a nawet rozpowszechniania i najmu. – Oznacza to, że PAŻP będzie mogła korzystać z systemu teleinformatycznego w sposób szeroki, w tym wprowadzić go do obrotu oraz czerpać korzyści finansowe w przypadku nawiązania umów licencyjnych z podmiotami trzecimi, a także będzie miała wgląd w dane stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa – tłumaczy ekspertka. I dodaje, że jest to jak wywłaszczenie z autorskich praw majątkowych.

Przepis mówi, że przejęcie następuje za wynagrodzeniem odpowiadającym wartości księgowej aktywa na dzień złożenia oświadczenia PAŻP właścicielowi o przejęciu. To z chwilą złożenia tego oświadczenia następuje przejęcie. - Sformułowanie „wartość księgowa aktywa” może w praktyce oznaczać przejęcie majątkowych praw autorskich bez wynagrodzenia dla twórcy. Wartość księgowa nie jest tożsama z wartością rynkową, która prawdopodobnie będzie wyższa – podkreśla Agnieszka Nadolna z Kancelarii FILIPIAKBABICZ. Jej zdaniem może też dojść do naruszenia konstytucyjnego wymogu przejęcia autorskich praw majątkowych za słusznym odszkodowaniem. Co do zasady bowiem wartość rynkowa w znacznej części przypadków będzie prezentowała wartość wyższą od wartości księgowej, ponieważ wartość księgową stanowi wartość aktywów pomniejszona o wartość zobowiązań.

PAŻP wdraża już system, który korzysta z rozwiązań Droneradar

Tyle, że Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zapewnia bezpieczeństwo użytkownikom przestrzeni powietrznej, a także dba o rozwój lotnictwa bezzałogowego. Z tego powodu PAŻP zaangażowany jest w prace dotyczące integracji dronów w przestrzeni powietrznej, uwzględniające m.in. budowę dedykowanego systemu zarządzania ruchem dronów UTM. 6 kwietnia Pansa UTM wdrożono na lotniskach w Gdańsku, Szczecinie , Lublinie i Gdańsku. To system na który składają się autorskie rozwiązania PAŻP oraz część systemowa, dostarczana przez spółkę Hawk-e należącą do Jastrzębskiej Spółki Węglowej i zintegrowana z najbardziej popularną wśród operatorów dronów w Polsce aplikacją DroneRadar.

Joanna Wieczorek, szefowa Praktyki Prawa Lotniczego w warszawskim biurze Dentons, zauważa, że to dzięki PAŻP samoloty bezkolizyjnie poruszają się po polskim niebie i nie zderzają się podczas startów i lądowań. - Polski Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) i PAŻP od początku pojawienia się potrzeby koordynacji lotów bezzałogowych wskazywały na konieczność stworzenia zdygitalizowanego systemu, który zapewniałby integrację dronów z innymi użytkownikami przestrzeni powietrznej i ich bezkolizyjne operacje. Paweł Korzec, twórca aplikacji DroneRadar, stworzył rozwiązanie, które było bazą pod dzisiejszy system Pansa UTM - tłumaczy mec. Wieczorek.

Polska aplikacja o światowym potencjale

Zanim aplikacja DroneRadar została rozwinięta przez PAŻP, w ramach projektu Pansa UTM została wdrożona do użytku we wszystkich wojskowych organach kontroli ruchu lotniczego. Wojsko w aplikacji DroneRadar zauważyło szansę na automatyczną koordynację lotów dronów i ich stały monitoring. W 2017 roku jej twórca Paweł Korzec otrzymał nagrodę od belgijskiego Ministra Obrony Narodowej za najbardziej zaawansowaną technologię do zarządzania przestrzenią powietrzną, wygrywając z belgijską spółką Unifly, jedynym ówczesnym konkurentem.

- Dziś polski system Pansa UTM jest odpowiedzią na potrzebę rynku i jedynym rozwiązaniem które może zabezpieczyć pod kątem technologicznym bezkolizyjne loty dronów, a także ich monitoring. Być może, jak słyszałam na konferencji od Macieja Włodarczyka, pomoże też w rejestracji właścicieli dronów, która ma być obowiązkowa niezależnie od masy drona po wejściu w życie nowych unijnych przepisów w lipcu tego roku. Technologicznie i operacyjnie nasz kraj jest gotowy na zarządzanie lotami dronów i jestem przekonana, iż w czasie epidemii COVID 19 Polski PAŻP zda egzamin wspierając walkę z epidemią - podkreśla mec. Wieczorek. Obecnie zaś może pomóc w wykorzystaniu dronów do walki z epidemią. Szacuje się, że w Polsce użytkowanych jest ponad 100 tys. bezzałogowych statków powietrznych o masie od 0,25 kg do 600 kg.

Drony do walki z epidemią

Jak informuje PAŻP, agencja brała udział w kilku spotkaniach związanych z możliwością wykorzystania dronów przez służby w ramach wsparcia działań związanych z zapewnianiem bezpieczeństwa publicznego. - Zebraliśmy też informacje z rynku od operatorów dronów odnośnie ich gotowości do realizacji poszczególnych usług w poszczególnych obszarach w ramach wsparcia państwa w walce z epidemią. Dodatkowo Agencja prowadzi działania związane z testowym objęciem pierwszego obszaru zurbanizowanego w pokrycie sygnału ADSB, które pozwoliłoby na wsparcie technologiczne możliwości realizacji zaawansowanych lotów dronów (BVLOS) przy zachowaniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa ruchu lotniczego - mówi Paweł Łukaszewicz.

By tak się stało faktem, potrzebuje mieć wszelkie prawa do Pansa UTM. - Z perspektywy Pansa UTM to rzeczywiście nie ma zagrożenia, ale wydaje mi się, że pozostali gracze nie będą zadowoleni. Wywłaszczenia z praw autorskich występują naprawdę wyjątkowo i już przy projektach zmian w sądownictwie budziły duży opór środowisk, a tu przepis jest ogólny - podsumowuje mec. Wilińska-Zelek. Jeśli zatem ktoś wymyśli lepsze narzędzie, póki trwa epidemia będzie podstawa do przejęcia praw autorskich.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Prawo.pl
KOMENTARZE
(424)
bbb
4 lata temu
to nie jest pierwszy taki "wywłaszczeniowy" przypadek art. 175f ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych § 1. Minister Sprawiedliwości może, w drodze decyzji, przyznać Skarbowi Państwa uprawnienia wynikające z autorskich praw majątkowych do programu komputerowego obsługującego sądowe systemy informatyczne, zwanego dalej "programem komputerowym", w zakresie niezbędnym do wykonywania zadań sądów.
Leo
4 lata temu
Drony do walki z wirusem?? Co oni biorą bo tez chciałbym tego spróbować... popłynęli w czasach kiedy brakuje mydła, maseczek, papieru i drożdży...
jjhyil
4 lata temu
ok tylko z kąd będzie wiadomo że drom policyjny czy złodzieje obserwują ,,,,,,,,,,,mieszkania i domy
Autmex
4 lata temu
A mogą sobie zabierać te aplikacje jak chcą!!! Ja latam dronem sterując klasycznym nadajnikiem drążkowym!!! Żadna aplikacja potrzebna mi nie jest!!!
ja123
4 lata temu
Nie moge sie doczekac az ten popaprany rzad zostanie wywieziony na taczkach. Nakladaja co chwile nowe podatki, rozdaja pieniadze ktorych nie maja, zagladaja nam do lozek i chca decydowac o macicach naszych kobiet. Do tego nawet nie kryja sie ze swoimi dzialaniami, forsuja ustawy po nocach po cichu. Na sile pra do wyborow, zalewaja nas mandatami a sami robia spedy pod pomnikami a prezes odwiedza grob na cmentarzu. Bezzelnie pokazuja ze sa ponad prawem, ze sa roni i rowniejsi. Po kradla ile wlezie, krecila mnostwo afer i byla arogancka ale to ci odwalaja to juz przechodzi ludzkie pojecie. I jeszcze ta pierwsza malzonka, wielka nieobecna niemowa. Wolala milcze niz zabrac glos w waznych dla polakow sprawach. A sama jest przeciez nauczycielka i kobieta. Polacy tego wam nie zapomna. NIGDY. Wylecicie z hukiem za to co wyprawiacie.
...
Następna strona