Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Rząd pracuje nad nowymi przepisami. Mają zachęcić do tworzenia spółdzielni energetycznych

84
Podziel się:

Uproszczenie sprawozdawczości spółdzielni energetycznych i ułatwienia w przyłączaniu nowych źródeł energii odnawialnej - takie rozwiązania proponuje zespół ekspertów współpracujący z rządem. Jak podaje Prawo.pl, przygotowane zmiany mają zachęcić do tworzenia spółdzielni energetycznych.

Rząd pracuje nad nowymi przepisami. Mają zachęcić do tworzenia spółdzielni energetycznych
Rząd pracuje nad uproszczeniem przepisów dotyczących spółdzielni energetycznych (Adobe Stock, Günter Menzl)

Jak informuje Prawo.pl, opracowany przez zespół ekspertów przy pełnomocniku rządu ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich zakres zmian dotyczy spółdzielni energetycznych zostanie włączony do nowelizacji ustawy o OZE przygotowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Te zmiany to:

  • uproszczenie sprawozdawczości spółdzielni energetycznych,
  • doprecyzowanie zasad rozliczeń pomiędzy tymi podmiotami a sprzedawcą,
  • ułatwienia w przyłączaniu nowych źródeł energii odnawialnej.

Małe zainteresowanie spółdzielniami

Według Prawo.pl prace nad zmianami w prawie to reakcja na znikome zainteresowanie tworzeniem spółdzielni energetycznych - w Polsce zarejestrowane są zaledwie dwie. Zapowiadane przepisy mają być szansą na ich upowszechnienie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ustawa wiatrakowa. "Rząd zachował się niepoważnie"

Celem działalności spółdzielni energetycznej jest produkcja energii na własny użytek, a także zaspokajanie potrzeb energetycznych jej członków na obszarach wiejskich i miejsko-wiejskich.

Nie jest możliwa ucieczka od kierunku modernizacyjnego, tylko nowatorskie rozwiązania bowiem mogą uchronić nas w przyszłości przed kolejnym kryzysem energetycznym - tłumaczy dr Łukasz Gajewski z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, cytowany przez Prawo.pl.

Spółdzielnie energetyczne. Będą zmiany w przepisach

Prawo.pl informuje, że wśród przygotowanych propozycji zmian znajduje się m.in. uproszczenie sprawozdawczości spółdzielni energetycznych poprzez wykorzystanie tworzonego centralnego systemu informacji rynku energii, a także zasad prowadzenia wykazu spółdzielni energetycznych przez dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Ponadto, jak informuje serwis, zmiany mają obejmować doprecyzowanie zasad rozliczeń pomiędzy spółdzielnią energetyczną a sprzedawcą, a także ułatwienia dla przyłączania nowych źródeł OZE działających na rzecz spółdzielni energetycznych.

Zdaniem, cytowanego przez Prawo.pl, Aleksandra Śniegockiego, prezesa Instytutu Reform, proponowane zmiany idą w dobrym kierunku, jednak same w sobie mogą nie wystarczyć do szybkiego rozwoju OZE w modelu spółdzielczym na wsi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(84)
NS..
2 miesiące temu
Chcesz mieć prrąd za darmo ? Przywiąż się do śmigła
lubudubu
2 miesiące temu
dosyć pis kantów, dosyć pis złodziejstwa , dosyć pis pułapek z Urzędem Skarbowym, nie chcę pis w jakiejkolwiek postaci , nie chcę się patrzyć na to pis tałatajstwo
Gosc
2 miesiące temu
Nic innego jak liczyc na siebie i nic mnie nie zaskoczy.Mix jest bardzo potrzebny bo roznie to bywa wichury katastrofy itd to zeczywistosc a nie mzonki.
praktyk
2 miesiące temu
Mu tu ich zachęcimy, a potem taki podatek zafundujemy, że popadają jak muchy ! Dojna zmiana w akcji !
Weteran
2 miesiące temu
Siedem lat kombinowania jak by tu jeszcze ludziom dowalić, uwłaszczyć się na państwowym, przytulić miliardy, zrujnować państwo tak aby długo się nie podniosło, bo za bardzo odskoczyło od wschodnich standardów.
...
Następna strona