Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Dokument przygotowało Ministerstwo Finansów. Zakłada on, że Krajowa Administracja Skarbowa uruchomi portal eLicytacje do zdalnej sprzedaży m.in. ruchomości, w tym samochodów, oraz nieruchomości zajętych w egzekucji podatkowej.
System ma skupić w jednym miejscu ogłoszenia oraz oferty dotyczące sprzedaży prowadzonej przez naczelników urzędów skarbowych.
"Portal pozwoli na przeprowadzanie licytacji i sprzedaży z wolnej ręki online, zwiększając dostęp do informacji i zapewniając większą przejrzystość procesów egzekucyjnych" - wskazano w komunikacie KPRM.
Była spektakularna upadłość. Dziś legendarna polska marka wraca na salony
Większa przejrzystość postępowań
Resort finansów podkreśla, że nowa platforma ma ujednolicić i upublicznić informacje o sprzedaży, a szczegóły prezentowanych ofert będą dostępne z jednego miejsca. Każdy użytkownik bez logowania obejrzy oferty i podgląd licytacji w czasie rzeczywistym, natomiast udział w licytacji będzie wymagał konta i potwierdzenia tożsamości.
"Portal umożliwi też zdalny udział w licytacji. Każdy zainteresowany, bez logowania, będzie mógł przeglądać oferty sprzedaży oraz śledzić w trybie rzeczywistym licytacje na stronie internetowej Portalu" - wskazał resort.
MF zaznaczyło również, że rejestracja konta w eLicytacjach KAS i weryfikacja tożsamości (np. przez login.gov.pl) będą warunkiem składania ofert.
"Nowe rozwiązanie zapewni także większą przejrzystość prowadzonego postępowania – portal ograniczy niepożądane zachowania podczas licytacji, np. zmowy uczestników – tym samym poprawi społeczną kontrolę działań administracji i jednocześnie wzmocni ochronę interesów dłużników podatkowych" - przekazał resort.
Z harmonogramu przedstawionego w komunikatach wynika, że uruchomienie portalu eLicytacje KAS planowane jest na 30 czerwca 2026 r., przy czym ostateczny termin zależy od daty wejścia w życie ustawy. Nowelizacja ma zacząć obowiązywać po 14 dniach od ogłoszenia.
Źródło: PAP