Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MIW
|
aktualizacja

Rząd przyjął specustawę o pomocy dla Ukraińców

Podziel się:

Rząd przyjął projekt specustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy. Dzięki niej, Ukraińcy będą mogli łatwo otrzymywać status legalnego pobytu i możliwości pracy w Polsce na minimum 1,5 roku. Nowe przepisy wprowadzają także wsparcie dla obywateli Polski, którzy udzielają pomocy Ukraińcom. Szacunkowy roczny koszt specustawy to od 1,8 do 3,5 mld zł.

Rząd przyjął specustawę o pomocy dla Ukraińców
Jak poinformował premier, nowa specustawa przewiduje szeroko zakrojoną pomoc dla uchodźców z Ukrainy (aldg) PAP/Rafał Guz (PAP, PAP/Rafał Guz, Rafa� Guz)

"Przyjęliśmy dzisiaj na posiedzeniu Rady Ministrów specjalną ustawę. (...) Dzięki niej obywatele Ukrainy będą mogli przebywać w Polsce przez 18 miesięcy na zasadach legalnych - będą mogli podejmować pracę i ten okres będzie mógł zostać wydłużony do 3 lat, czyli o kolejne 18 miesięcy" - powiedział premier.

Specustawa o pomocy dla Ukraińców przyjęta przez rząd

Rząd zakłada również przekazanie wsparcia finansowego obywatelom, którzy przyjęli rodziny ukraińskie pod swój dach.

"To 40 zł dziennie, czyli ok. 1200 zł miesięcznie, które będzie trafiało do tych osób, które przyjęły osoby z Ukrainy za pośrednictwem samorządów. To wsparcie będzie trwało przez okres 2 miesięcy" - powiedział premier.

Samorządy otrzymają wsparcie na świadczenie usług publicznych dla uchodźców z Ukrainy poprzez środki z rezerwy celowej, która będzie dystrybuowana przez wojewodów.

"Jednostki samorządu terytorialnego otrzymają wsparcie budżetowe potrzebne do realizacji wszelkich dodatkowych zadań, np. dostępu dzieci i młodzieży do systemu edukacji, czy w kontekście służby zdrowia" - powiedział premier.

"Zapewnimy także odpowiednie regulacje, które będą miały na celu włączenie obywateli Ukrainy, dzieci do szkół, osób, które potrzebują leczenia (...) na zasadach ogólnych do naszego systemu w odpowiednim dziale gospodarki narodowej" - dodał.

Premier podkreślił, że pomoc świadczona Ukraińcom nie będzie wiązała się z uprzywilejowaniem względem obywateli Polski. "Obywatele (ukraińscy - przyp. red.) nie będą mieli w żadnym z tych obszarów możliwości większych niż obywatele polscy" - powiedział premier.

Według premiera w Polsce na razie nie ma konieczności tworzenia wielkich obozów dla uchodźców.

Szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasz Schreiber informował wcześniej, że wstępnie fundusz specjalny przewidziany w projekcie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy zakłada koszt pomocy w wysokości około 8 mld zł.

Zobacz także: Prof. Matyja o sankcjach. "Musimy zrobić wszystko, by nie ginęli bezbronni ludzie"

Rząd zakłada, że roczny koszt funkcjonowania specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z agresją Rosji wyniesie od 1,8 do 3,5 mld zł - podał PAP Biznes. Szacunkowa wartość liczby uchodźców przyjęta przez władze jako podstawa do obliczeń to od 486 tys. do 972 tys., z czego dzieci to od 95 tys. do 190 tys.

Przypomnijmy, że obecnie do Polski napływają tysiące Ukraińców i według ekspertów, państwo powinno przejąć od obywateli odpowiedzialność za pomoc uchodźcom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP