Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Rząd wydzieli aktywa węglowe ze spółek energetycznych. Ministra potwierdza

23
Podziel się:

- Koncerny energetyczne, które teraz funkcjonują, wyodrębnią swoje źródła węglowe - przekazała ministra przemysłu Marzena Czarnecka. Jak dodała, Skarb Państwa jest zainteresowany ich przejęciem, ale musi być to kompatybilne z dostawami węgla z polskich kopalń.

Rząd wydzieli aktywa węglowe ze spółek energetycznych. Ministra potwierdza
Minister przemyslu Marzena Czarnecka (East News, Piotr Molecki)

Skarb Państwa jest zainteresowany przejęciem aktywów węglowych od spółek energetycznych, ale musi być to kompatybilne z dostawami węgla z polskich kopalń - poinformowała w TVP Info minister przemysłu Marzena Czarnecka.

- Spółki energetyczne chcą się przed wszystkim pozbyć aktywów węglowych. I my jesteśmy zainteresowani jako Skarb Państwa, żeby te aktywa węglowe od spółek energetycznych przejąć, ale musi być to kompatybilne z dostawami węgla z polskich kopalń - powiedziała Czarnecka.

Koncerny energetyczne, które teraz funkcjonują, wyodrębnią swoje źródła węglowe. Taki jest plan i ministerstwa i dodatkowo samych spółek energetycznych, i będą wykorzystywały polski węgiel - dodała.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kiedyś "Made in Germany" to był synonim kiepskiej jakości - Krzysztof Domarecki w Biznes Klasie

Powiązanie z wydobyciem

Jak przypomina "Puls Biznesu" jeszcze 11 kwietnia akcje spółek energetycznych notowanych na GPW, w których udział ma skarb państwa, a które są notowane na GPW mocno spadły po wypowiedzi Marzeny Czarneckiej, która zapowiedziała w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" przypisanie kopalń węgla do konkretnych grup energetycznych.

Teraz odpowiadając na pytanie, czy będzie tak, że spółki energetyczne będą powiązane z wydobyciem z konkretnymi kopalniami, Czarnecka powiedziała: "Będą dostosowane do polskich kopalń".

Dodała, że jeżeli dana elektrownia jest tak skonstruowana, że musi wykorzystywać polski węgiel, to nie ma żadnej przyczyny, dla której ten węgiel powinien być importowany.

"Dlatego o tym mówimy, że wyodrębniamy źródła wytwórcze. One funkcjonują w odrębnym podmiocie i ten odrębny podmiot będzie realizował kontrakty z polskimi kopalniami. Spółki energetyczne wydzielą swoje aktywa i one to zrobiły do tej pory. Dlatego, że były przygotowywane do projektu NABE. Czyli mamy GIEK w zakresie PGE, który jest odrębnym bytem i w zakresie Taurona mamy np. Tauron Wytwarzanie, który jest na tyle wyodrębniony, że może być wyłączony z grupy Tauron, jeżeli wspólnicy podejmą taką decyzję" - dodała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(23)
WYRÓŻNIONE
Kolo
4 miesiące temu
Co to za wyraz ministra przecież to kaleczenie pięknej polszczyzny.
Prezydent2025
4 miesiące temu
Sasin nie zdążył, czy zdąży Pan Tusk ? Mnożenie bytów i jeszcze większa monopolizacja rynku oznacza tylko jedno. Drastyczny wzrost cen energii. A Pan Sokorz, Sołowow i Pani Kulczyk zacierają ręce z zadowolenia.
wujo
4 miesiące temu
mamy Sasina 2.0. manipulacja kursem level hard
NAJNOWSZE KOMENTARZE (23)
Hol
4 miesiące temu
Proszę o odpowiedź co Pani nowego teraz wymyśliła jak od 40 lat lub więcej było wiadomo o powiązaniu elektrowni z kopalnią jest najlepszym wyjściem. Powiem tak to co teraz wyrabiacie to przechodzi ludzkie pojęcie widać to co chcecie zrobić czyli dobić kopalnie dużo węgla nikt nie bierze to zamykamy. Niech lepiej zwróci się Pani do srka wytworu który działa ponad 30 lat z armią ludzi która niby likwiduje i rewitalizuje dawne tereny górnicze tam jest Eldorado dziadostwa dawne tereny kopalń są zniszczone, zarośnięte i straszą tak wygląda zielony ład a na deser rząd górników wycyckal na czysto stworzył ministerstwo w Katowicach i spokój w stolicy śpimy spokojnie niech sobie pokrzyczą damy radę plus dogadaliscie się po cichu ze związkami i tak wciskacie ludziom kit w oczy.
gricha
4 miesiące temu
Skarb Państwa przejmie aktywa węglowe i będzie te trwale nierentowne kopalnie utrzymywał, to znaczy z naszych podatków będzie co roku dosypywał do nich parę miliardów złotych. I będzie fajnie. Będą podwyżki, 13, 14, 15, deputaty i 150 innych benefitów.
Nina
4 miesiące temu
Co za cham napisał ta wypowiedz o górnikach to Ue i politycy są pasożytami gdyby nie te głupoty i straszenie ludzi co2 górnictwo by prosperowało raz lepiej raz gorzej tak jak moja cukiernia ale to wtrącanie się i niekompetencja PiS i Ko z TUsku na czele powoduje ,żenię dba się interes Polski tylko emigrantów Wszyskich innych a nie POLSKI. PiS KO jedno zło.Czarnecka powinien zająć się KNF i ABW
Lukasz
4 miesiące temu
Górnictwo to kulą u nogi przemysłu. Na tamtejszą niechęć do przemęczenia się, to na każdym szczeblu - od zarzadu po płacowego, nie ma mocnych. Rentowność byłaby gdyby kopalnie były prywatne. To oznaczałoby redukcję zatrudnienia conajmniej o 50 %. W szczególności w administracji i działach wsparcia. Na to nie a chętnych. Tym bardziej a moze glownie dlatego, że górnictwo to dobrze płatne eaty i możliwość jego zaopatrzenia zarezerwowane dla chłopaków z struktur państwowych. Na co wskazuje cv pana prezesa PGG.
cholibka
4 miesiące temu
Ci górnicy to pasożyty co żerują na gospodarce od kilkudziesięciu lat. Od czasów Żarnowca (którego budowę rozwaliło lobby górnicze) nie można zrobić modernizacji energetytki, bo interesy tych "arystokratów" są ważniejsze od całej reszty społeczeństwa. Żerują na nas i bulimy za ich emerytury, wdychamy smog, płacimy za szkody górnicze i leczenie w NFZ chorób spowodowanych zanieczyszczeniem i za wypadki górnicze, no i firmy mają jedne z najwyższych cen prądu w UE, a teraz i indywidualnym podniosą. Dziesiątki jak nie setki mliardów z naszych kieszeni od 1989 poszły na to gónictwo i końca nie widać - worek bez dna. Nad jaką grupą zawodową jeszcze tak się trzęsą politycy. Inny straci pracę i radź sobie. Gornik nie - wszyscy się na niego muszą zrzucać.
...
Następna strona