Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
25.08.2019 18:19

Rządowy program budowy zbiorników retencyjnych. Budżet wyniesie 450 milionów zł

Rząd przeznaczy 450 milionów na budowę zbiorników retencyjnych i kopanie studni przez rolników – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki w Miedźnie (woj. śląskie). Dofinansowanie może wynieść nawet 100 tys. złotych dla pojedynczego wnioskodawcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Mateusz Morawiecki zapowiedział, że pojedynczy rolnik dostanie do 100 tys. złotych na budowę zbiornika retencyjnego

– Zachęcam do korzystania z programu, na który przeznaczyliśmy 450 milionów złotych. (...) Na program budowy zbiorników retencyjnych, na kopanie studni. Do tego są bardzo poważne dopłaty, do ok. 100 tys. złotych dofinansowania w różnych przypadkach – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – To naprawdę solidne dofinansowanie dla poszczególnych rolników – ocenił.

Premier przypomniał też o rządowym "planie dla wsi", na który składa się przede wszystkim dopłata do paliwa rolniczego. – Zwiększyliśmy tutaj nieruszaną kwotę od dawna – z 86 litrów do 100 litrów. Pierwszy raz wzrost od wielu, wielu lat – wskazał.

Morawiecki zapewnił, że produkty rolne z Polski sprzedają się coraz lepiej w Europie Zachodniej, ale jednocześnie zachęcał rolników, aby zawiązywali grupy producenckie, lub spółdzielcze. Miałyby one pomóc im konkurować zarówno na rynkach zagranicznych, jak i krajowym.

Zobacz także: Prof. Orłowski: rząd schowa spowolnienie gospodarcze pod dywan

Przypomniał też o zmianach w rolniczym handlu detalicznym, która ma odbywać się bez podatku i bez konieczności otrzymywania zgód w gminie. Polityk ocenił, że dzięki tym zmianom uda się "skrócić drogę od pola do stołu", gdyż rolnicy sami mają dostarczać mięso do punktów sprzedaży, bez udziału pośredników.

Szef rządu wskazał, że jego rząd będzie pracował nad programami, które mają zabezpieczyć rolników przed "nieprzewidzianymi skutkami pogodowymi". Morawiecki zwrócił się również z apelem do wójtów, aby jak najszybciej szacowali straty poniesione przez rolników w związku z suszą i kierowali wnioski do wojewodów o odszkodowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, zbiorniki retencyjne, mateusz morawiecki, susza, rolnictwo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-08-2019

JerryNo na to czekałem na nowy program PiS -u „ Susza + „

23-08-2019

WPRA ja myślałem że chodzi o modlitwy o deszcz

23-08-2019

Skąd PieniądzeSkąd/komu ukradniecie kasę?

Rozwiń komentarze (31)