Trwa ładowanie...
bDIunDCJ

Notowania

Susza – Wszystkie wiadomości

6
27.01.2021 13:53

ARIMR
 / 
Rolnicy boją się suszy. Mija czas na złożenie wniosku o dofinansowanie inwestycji chroniących przed nią

Tylko do 28 stycznia rolnicy mogą składać wnioski na dofinansowanie inwestycji chroniących przed suszą. Maksymalna kwota pomocy wynosi 100 tys. zł.

41
07.01.2021 13:00

ROLNICTWO
 / 
Wody Polskie w pierwszej piątce inwestorów publicznych. "Wydajemy miliardy"

- Jesteśmy podmiotem, który prowadzi dużo inwestycji w skali kraju. Może trudno nam się porównywać z PKP, czy Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, ale jesteśmy zaraz za nimi, w pierwszej piątce. Bardzo dużo inwestycji jest w trakcie realizacji, również zaplanowanych jest sporo - mówił w programie "Money. To się liczy" prezes Wód Polskich Przemysław Daca. - W skali roku wydatkujemy ok. 2 mld zł, natomiast łączna wartość wszystkich inwestycji według szacunków zeszłorocznych to ok. 20 mld zł - podał.

298
10.10.2020 7:57

PODATEK OD DESZCZU
 / 
Ministerstwo opracowało ustawę, po czym zniknęło. Jak potoczą się losy "podatku od deszczu"?

Tzw. podatek od deszczu trafił pod rynnę. Projekt ustawy dotyczący nowych opłat i gospodarowania deszczówką opracowało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, które podczas ostatnich zmian zostało zlikwidowane. Co teraz z podatkiem?

781
30.09.2020 6:44

SUSZA
 / 
Podatek od deszczu uderzy w spółdzielnie. Do zapłaty kilkaset zł rocznie

Około 900 złotych rocznie za średniej wielkości dom jednorodzinny i nawet 700 zł za mieszkanie w spółdzielni. Tak mogą wyglądać stawki "podatku od deszczu", który szykuje nam rząd.

55
25.09.2020 15:58

JEZIORA
 / 
Wysychające jeziora. Burza wokół kopalni Ościsłowo

Ekolodzy walczący o zablokowanie budowy odkrywki Ościsłowo zorganizowali manifestację. Domagają się naprawienia szkód. Wcześniej poinformowali o tym, że inwestor wycofał się z budowy kolejnej kopalni. Jednak z naszych informacji wynika, że ich radość może być przedwczesna.

bDIunDCL
394
28.08.2020 10:34

WIDEO
 / 
Już nie tylko edukacja ws. suszy. Pora na ostrzejsze środki

- Przygotowaliśmy program przeciwdziałania suszy. Trzeba prowadzić działania różnego typu - mówi w programie "Money. To się liczy" Przemysław Daca, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Wodnej Wody Polskie. Jak podkreśla, pomysły takie jak "podatek od deszczu" to tylko jeden z elementów walki z suszą w Polsce. - W programie przeciwdziałania suszy jest szereg różnych rozwiązań, które mają na celu odnawianie zasobów wód podziemnych - przypomina Przemysław Daca. Liczy w tej kwestii na dobrą współpracę z samorządami, które są w dużej mierze odpowiedzialne za wprowadzanie programu przeciwdziałania suszy.

3
28.08.2020 10:33

ŚRODOWISKO
 / 
Susza w Polsce minęła. "Zostały pojedyncze regiony"

- Ekstremalna susza minęła - mówi w programie "Money. To się liczy" Przemysław Daca, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Wodnej Wody Polskie. Jak dodaje, dzięki opadom, które rozpoczęły się w czerwcu, rolnicy nie poniosą wielkich strat z powodu suszy. - Zbiory mogą być wręcz wyższe niż w ostatnich latach - mówi Daca. To jednak nie znaczy, że suszy już kompletnie w Polsce nie ma. - Są regiony w kraju, gdzie obserwujemy pewne problemy. Mowa tu na przykład o części Wielkopolski oraz województw łódzkiego i lubuskiego - przyznał prezes PGW Wody Polskie. Jak dodał, jest to mniej więcej 10 proc. powierzchni kraju. Jego zdaniem kluczowe na najbliższe miesiące będzie to, jak dużo śniegu spadnie najbliższej zimy. - Wbrew pozorom to bardzo ważne - puentuje gość programu "Money. To się liczy".

150
27.08.2020 15:32

SAMORZĄD
 / 
Podatek od deszczu. Dulkiewicz: rząd z samorządu robi tego, co zabiera

Rząd pracuje nad podatkiem od deszczu, samorządy będą musiały zapłacić za wybrukowane skwery i rynki. - Rozmawiamy o dialogu, współpracy, dyskusji. To przepis prawa, który jest jeszcze przygotowywany, zwłaszcza w 30-lecie samorządu warto konsultować pewne rozwiązania prawne. Projekt zrobi z gminy inkasenta, czyli zbierającego podatek. Nie tylko od samorządu, ale też od obywateli. Obawiam się, że przy kolejnych wyborach znowu z samorządu zrobi się tego co zabiera, a z rządu tylko tego, co daje - powiedziała w programie specjalnym WP "Newsroom" Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Trzeba to policzyć. Ale jaki jest cel tego podatku? Na pewno wspólnie powinniśmy wziąć odpowiedzialność za zmianę klimatu, to jest absolutna racja. Temu, jak rozumiem, miało służyć powołane przez rząd przedsiębiorstwo Wody Polskie, które już pobiera opłatę. Ja bym się chciała spytać, na co idą te pieniądze? - dodała.

385
22.08.2020 11:38

RETENCJA
 / 
Podatek od deszczu, nawet 1350 zł rocznie. Eksperci: nie tędy droga

Rząd zamierza zwiększyć podatek od deszczu, by - jak zapewnia - walczyć z suszą. Danina miałaby być naliczana od zabudowanej powierzchni, w tym wybrukowanych podjazdów, więc emocje wokół sprawy są duże. - Jeśli opłaty będą zbyt duże, to projekt nie przejdzie, bo bunt społeczny będzie olbrzymi - mówią eksperci. Ale nie przeczą: problem jest, tylko trzeba go rozwiązać inaczej.

bDIunDCR
1.7K
18.08.2020 14:37

OPŁATY
 / 
Podatek od deszczu. Rząd zmienia ustawę. Kto i ile zapłaci?

Rząd pracuje nad zwiększeniem tzw. podatku od deszczu. Resort gospodarki morskiej złożył już odpowiedni projekt, szacuje, że średnio roczna opłata od gospodarstwa domowego wyniesie 1350 zł. Właściciele domków będą niepocieszeni, bowiem opłatę nalicza się od zabudowanej powierzchni, a w grę wchodzi także kostka brukowa.

618
18.08.2020 7:25

PRZEPISY
 / 
Podatkiem w suszę. Rząd chce pobierać 1350 zł od właścicieli nieruchomości

Rząd bierze się za walkę z suszą, rozszerzając podatek od deszczu. Projekt zakłada 20-krotny wzrost liczby nieruchomości objętych daniną, a koszt na gospodarstwo domowe ma sięgać średnio 1350 zł rocznie. Wpływy do Wód Polskich wzrosną z 6 mln zł do 135 mln zł.

7
12.08.2020 11:15

ROLNICTWO
 / 
Zbiory rolników uratowane. "Głodu nie będzie"

- W ostatniej chwili po wiosennej suszy przyszły opady. Gdyby pojawiły się kilka dni później, byłaby tragedia - tak o tegorocznych zbiorach w rolnictwie mówi minister Jan Krzysztof Ardanowski. Gość programu "Money. To się liczy" podkreśla, że w tym roku "głodu nie będzie". Podobnie jak drożyzny. - Nic na to nie wskazuje. Skoro rolnikom udało się zebrać duże plony, to nie widzę powodu, dla którego ceny miałyby wyraźnie podskoczyć - mówi minister rolnictwa. Szef resortu wskazuje, że najlepiej wyglądają zbiory zbóż. Tu jest lepiej nawet o 15-20 proc. niż w ubiegłym roku. Podobnie jest również w przypadku ziemniaków czy buraków.

7
22.07.2020 6:20

SUSZA
 / 
Program "Moja woda". Polacy złożyli wnioski na budowę oczek wodnych na ponad 48,4 mln zł

Polacy chętni na oczka wodne. Program dofinansowania na budowę małej retencji cieszy się dużą popularnością.

bDIunDCS
40
16.07.2020 11:50

SUSZA
 / 
Ceny wody. Prezes Wód Polskich tłumaczy, czy trzeba szykować się na podwyżki

Czy w związku z kryzysem wodnym jej ceny w Polsce muszą rosnąć? - Sprawę cen wody mamy ustabilizowaną. Nadal funkcjonują trzyletnie stawki ustalone w 2018 roku. Mamy około 7 proc. wniosków od przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych o zmianę taryf, które są tłumaczone koniecznością wzrostu wynagrodzeń lub rosnących cen energii. A przypomnę, że energia na giełdzie staniała i że nie przewidujemy raczej dużych wzrostów wynagrodzeń pracowników ze względu na sytuację gospodarczą. Będziemy te wnioski odrzucali - mówił w programie "Money. To się liczy" prezes PGW Wody Polskie Przemysław Daca. - Mogę powiedzieć, że wydaliśmy negatywną decyzję na temat 40-procentowej podwyżki cen za wodę i ścieki w Łodzi. Bardzo często jest tak, że szuka się pozamerytorycznych sposobów, by zwiększać opłaty i móc czerpać z tych przychodów na inne, niezwiązane z gospodarką wodną cele - tłumaczył Daca.

12
16.07.2020 10:44

SUSZA
 / 
Nie tylko "Beczka+". Oto, jak rząd chce walczyć ze zmianami klimatu

Program "Beczka+", który przed wyborami zapowiedział Andrzej Duda, wpisuje się w program "Stop suszy" - strategiczny dokument w zakresie retencji - tłumaczył prezes PGW Wody Polskie Przemysław Daca. - Z informacji, które mam, wynika, że pieniędzy na ten program jest wystarczająco i cały czas w regionach zbierane są wnioski. Natomiast proszę spojrzeć na program "Stop suszy", który podlega ostatnim szlifom, jeśli chodzi o przyjęcie go w drodze rozporządzenia. Mamy tam cały katalog działań, od mikroretencji, przez małą i dużą retencję, po cały katalog działań ukierunkowanych na samorządy i obywateli - przekonywał Deca. Jak tłumaczył, program będzie m.in. wspierał łapanie deszczów, które - zwłaszcza w ostatnich czasach - są bardzo intensywne. - To czas, by tę wodę łapać. Dla przysłowiowego Kowalskiego są to odpowiednie zbiorniki na deszczówkę, ale chodzi nam też o to, żeby zmniejszać zabetonowanie naszych terenów - wyjaśniał.

335
16.07.2020 7:52

SUSZA
 / 
Pomoc dla rolników. Ardanowski: "Mam nadzieję, że Komisja Europejska nie będzie przeszkadzała"

Minister rolnictwa Jan Ardanowski stwierdził, że decyzja KE blokująca możliwość wypłat w ramach de minimis dla rolników jest kuriozalna. Jak przekonuje, mimo sprzeciwu rząd znalazł sposób na uruchomienie tych środków.

9
14.07.2020 14:56

ROLNICTWO
 / 
Będą odszkodowania dla rolników. Za koronawirusa i ubiegłoroczną suszę

Rząd planuje wsparcie dla rolników, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z COVID-19 oraz brakiem wypłaty odszkodowania za ubiegłoroczną suszę - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

5
10.07.2020 15:16

WIADOMOŚCI
 / 
Oczka wodne będą bardzo popularne. Polacy złożyli wnioski na 27 mln zł

W programie „Moja Woda", którego celem jest łagodzenie skutków suszy poprzez budowę przydomowych instalacji zatrzymujących deszczówkę, dotychczas złożono ponad 6 tys. wniosków na łączną kwotę 27 mln zł, poinformowało Ministerstwo Klimatu (MK).