Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Witold Ziomek
Witold Ziomek
|
aktualizacja

Są już polskie czereśnie. Jest znacznie drożej niż w zeszłym roku

131
Podziel się

Od 8 do nawet 35 złotych trzeba zapłacić za kilogram polskich czereśni. Z powodu majowych przymrozków owoców jest znacznie mniej niż w zeszłym roku. Drogie są też m.in. truskawki i maliny.

Kilogram czereśni za 35 złotych.
Kilogram czereśni za 35 złotych. (WP.PL, Witold Ziomek)
bEhcdELF

Na początku maja temperatura w nocy spadała do nawet - 5 stopni. Ucierpiały m.in. czereśnie i truskawki.

- Zwykle pierwsze czereśnie, tzw. majówkę, miałem już 28 maja. W tym roku owoce są tydzień później - mówi pan Andrzej, plantator czereśni. - U mnie dużo nie wymarzło, jest sporo owoców. Ale są takie gospodarstwa, które straciły wszystkie.

Mniejsze zbiory wyraźnie odbiły się na cenach owoców. Dokładnie rok temu na giełdzie w Broniszach kilogram czereśni kosztował przeciętnie 3,50 zł. W tym roku aż 13 złotych.

bEhcdELH
Zobacz także: Oglądaj też: Szalejące ceny warzyw. "Drożyzna zwykle kończy się w lipcu"

Na targowiskach ceny już są inne, bo detaliczne. Najtańsze polskie czereśnie kupimy za 8 złotych za kilogram, ale to wyjątek.

- To z mojego sadu, dlatego za tyle sprzedaję - wyjaśnia pan Andrzej. - Ci, co kupują w hurtowniach, muszą sprzedawać drożej, żeby zarobić. A ja na razie zdobywam klientów.

bEhcdELN

Większość handlarzy kilogram czereśni sprzedaje po ok. 20 złotych, a znajdziemy i takie za 35 zł.

- Polskie czereśnie rywalizują z tymi importowanymi z Grecji czy Hiszpanii, które są bardzo duże i mięsiste. W hurcie kosztują około 25 złotych za kilogram - mówi Anna Kaszewiak. - Czereśni, a razem z nimi wszystkich owoców pestkowych, będzie w tym roku mniej i będą droższe. I dotyczy to całej Europy, więc te importowane będą się pojawiać częściej niż rok temu.

Truskawki i maliny

Na straganach można już kupić tegoroczne gruntowe truskawki. Są wprawdzie znacznie tańsze niż te z foliowych tuneli, które kosztowały średnio 20 złotych za kilogram, ale i tak jest znacznie drożej niż w zeszłym roku.

bEhcdELO

W hurcie kilogram truskawek kosztuje 6,50. Rok temu przeciętna hurtowa cena wynosiła 3,50.

- Zaczyna się szczyt sezonu, dostępne są już truskawki gruntowe w kilkunastu odmianach - mówi Anna Kaszewiak. - Ceny truskawek potrafią się mocno wahać i dużo zależy od pogody. Były przymrozki, chłodne dni, deszcze, dopiero teraz mamy pogodę, która sprzyja zbiorom. Prawdopodobnie końcówka tygodnia i początek następnego przyniosą znaczny spadek cen.

bEhcdELP

Cały czas drogie są też maliny. Od kliku tygodni ich przeciętna cena to 55 złotych za kilogram. Na początku czerwca 2018 roku hurtowa cena nie przekraczała 20 złotych.

- Na rynku cały czas dostępne są wyłącznie maliny uprawiane w foliowych tunelach. Ceny znacząco spadną, gdy do obrotu wejdą uprawy polne - mówi Anna Kaszewiak. - W zeszłym roku ze względu na ładną pogodę polne maliny były dostępne szybciej.

Drogie warzywa

Dużo zapłacimy również za warzywa, i to nie tylko zeszłoroczne, które biją cenowe rekordy. Kilogram tegorocznej fasolki szparagowej kosztuje w hurcie średnio 15 złotych, podczas gdy rok temu przeciętna cena wynosiła 6 złotych.

Absolutnym rekordzistą wśród tegorocznych warzyw jest bób, który w zeszłym roku kosztował około 7 złotych za kilogram. Dziś jego przeciętna cena to prawie 40 złotych.

bEhcdELQ

- To wszystko są warzywa uprawiane w tunelach foliowych. Z powodu złej pogody później wysiane i później dojrzewające - mówi Anna Kaszewiak. - Ceny będą się zmieniać. Zwłaszcza, gdy na rynek wejdą uprawy polne.

Nieco tańsze niż w zeszłym roku są za to szparagi. Za kilogram trzeba zapłacić około 11 złotych. W zeszłym roku były średnio o złotówkę droższe. Sezon na szparagi potrwa do połowy lipca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEhcdEMi
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(131)
wissen
2 lata temu
Pelowcy & Gang lubia tylko wykwintne potrawy do ktorych zaliczaja sie pietruszka i czeresnie. Stac ich. Po kupieniu kilograma czeresni zostaje im jeszcze w portfelu 249.999.999.965 ,00 PLN ukradzionych w karuzelach watowskich. A kto bogatym zabroni?
A, czego się
2 lata temu
spodziewają po pisie jak drożyzny i rosnących z dnia na dzień cen i +++++++ dla ogłupienia.
Wp to żenada
2 lata temu
Haha. Wyborcy PO nie zjedzą czereśni! Ani pietruszki😂 Ale za to moga jeść dużo cukru który za czasów PO kosztował 9 zlotych
bEhcdEMj
The bill
2 lata temu
cieszy się Grażynka z Januszem ,że po 500 dostali za głowę ale nie wiec ,że drukowanie pieniędzy i przeznaczanie na socjal oznacza inflację. Ale inflacja Januszka i Grażki nie dotyczy. Tak powiedział apostoł Mateusz więc musi być to prawda
bmh
2 lata temu
nie kupuj a zobaczysz czy stanieja ja kupuje po 10 zl sa takie same jak po 35 ile moga polezec
...
Następna strona