Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. DSZ
|

Są najnowsze wyniki budżetu Polski

70
Podziel się:

Nadwyżka budżetu po styczniu 2022 r. wyniosła 22,3 mld zł – poinformował wiceminister finansów Sebastian Skuza. Aż o 40 proc. były wyższe wpływy z VAT. Duża część z tego to zasługa galopującej inflacji, która pompuje budżet kraju.

Są najnowsze wyniki budżetu Polski
reporter_baza_2022-02 08.02.2022 Warszawa Ulica Swietokrzyska 12 Ministerstwo Finansow fot. Adam Burakowski/REPORTER Adam Burakowski/REPORTER (East News, Adam Burakowski/REPORTER)

"W styczniu br. budżetu państwa odnotował nadwyżkę 22,3 mld zł" - poinformował Skuza.

Budżet Polski w styczniu 2022 r.

W czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki informował, że po styczniu w budżecie państwa odnotowano dużą nadwyżkę, a po lutym budżet być może będzie zrównoważony.

Jak zaznaczył wiceminister Skuza, dochody budżetu państwa w pierwszym miesiącu 2022 r. były wyższe o ok. 18,1 mld zł, tj. 44,5 proc. rdr i wyniosły ok. 58,7 mld zł.

"Dochody te stanowią ok. 11,9 proc. całorocznej kwoty dochodów prognozowanych w ustawie budżetowej na 2022 r. Zarówno dochody podatkowe jak i niepodatkowe okazały się istotnie wyższe od tych odnotowanych w styczniu 2021 r." - poinformował Skuza.

Dochody ze wszystkich tytułów podatkowych okazały się wyższe w ujęciu rdr:

  • dochody z podatku VAT były wyższe o 40,5 proc. rdr (tj. ok. 9,4 mld zł),
  • dochody z podatku PIT były wyższe o 53,1 proc. rdr (tj. ok. 3,7 mld zł),
  • dochody z podatku CIT były wyższe o 51,8 proc. rdr (tj. ok. 1,8 mld zł),
  • dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 26,7 proc. rdr (tj. ok. 1,3 mld zł).

Wiceminister finansów poinformował, że wykonanie wydatków budżetu państwa po pierwszym miesiącu 2022 r. wyniosło 36,4 mld zł, tj. 7,0 proc. planu.

"W stosunku do tego samego okresu 2021 r. (34,0 mld zł) wydatki budżetu państwa były wyższe o 2,4 mld zł, tj. 7,2 proc." - podkreślił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(70)
zcx
rok temu
Ukraińcy we Wrocławiu wywieszają banderowskie flagi a policja i władza chowa głowę w piach. Jak może być inaczej skoro prezydent Wrocławia noworoczne życzenie składał po ukraińsku i jak to powiedział dzięki wam ukraińcy Wrocław się rozwija. Polska od ukrainy różni się już tylko przynależnością do nato i UE a tak to ten sam poziom neonazizmu, korupcji na szczycie władz, koterstwa, malwersacji i bezprawia.
zcx
2 lata temu
Polska zamiast się rozwijać, będzie dalej utrzymywać i finansować ukainę i ukraińców.
Adam N 1973
2 lata temu
@ zdaleka. Obroty i zyski firm wzrosły o kilkadziesiąt procent. Dużo zarobiły banki. Dodaj do tego 5% średniorocznej inflacji i masz 50% wzrostu budżetu
447$
2 lata temu
O szpitale otwierają A dla Polaków były pozamykane
447$
2 lata temu
Z wirusem za bardzo nie wyszło to wojne wywołali
...
Następna strona