Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

"Tajny" Sylwester TVP. Sąd zdecydował. Polacy się nie dowiedzą

42
Podziel się:

Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował, że informacja publiczna o umowach zawieranych przez spółkę Skarbu Państwa podlega tajemnicy przedsiębiorstwa. Tym samym Telewizja Polska organizując imprezy sylwestrowe działa na rynku konkurencyjnym. Koszty wydarzenia nie muszą więc być jawne.

"Tajny" Sylwester TVP. Sąd zdecydował. Polacy się nie dowiedzą
Maryla Rodowicz podczas Sylwestra TVP 2017 w Zakopanem (East News, Damian Klamka)

Jak przypomina portal prawo.pl Sieć Obywatelska Watchdog Polska zaskarżyła decyzję Telewizji Polskiej S.A. dotyczącą odmowy udostępnienia informacji publicznej dotyczącej finansowania imprez sylwestrowych w latach 2015-2017. TVP przekonuje, że informacje o kosztach organizowanych przez nią imprez sylwestrowych mają dla spółki na tyle istotną wartość gospodarczą, iż ich udostępnienie nie może nastąpić.

Jest decyzja NSA ws. jawności kosztów Sylwestra TVP

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził tymczasem, że prawo do informacji publicznej nie jest prawem bezwzględnie obowiązującym. W ocenie WSA podlega ono ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy. Zdaniem sądu pierwszej instancji TVP miała takie prawo, jeżeli chodzi o informacje dotyczące skanów umów związanych z organizacją imprez sylwestrowych przez TVP w roku 2015, 2016 i 2017.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zmiany w TVP. Posłanka Lewicy o "sowitych odprawach"
Natomiast jeżeli chodzi o łączną kwotę związaną z organizacją imprezy sylwestrowej przez TVP, to w ocenie sądu, TVP nie wykazała w sposób dostateczny dlaczego kwota ta stanowi tajemnicę przedsiębiorcy. Łączny koszt imprez sylwestrowych w żaden sposób nie wpływa na ocenę kondycji finansowej TVP, co mogłoby być interesujące dla konkurencji. Sąd wskazał, że tylko konkretne dane o kondycji finansowej spółki mogą podlegać ochronie - pisze prawo.pl.

Skargę kasacyjną na ten wyrok złożyło Watchdog Polska. Naczelny Sąd Administracyjny ocenił, że charakter publicznego nadawcy, nie wyłącza możliwości powoływania się przez niego na tajemnicę przedsiębiorcy.

Prawo.pl podkreśla, że ustawodawca, nie ogranicza państwowym spółkom możliwości powoływania się na tajemnicę przedsiębiorcy. NSA uznał więc, że skoro skarżący żądał udostępnienia umów dotyczących organizacji imprez sylwestrowych w latach 2015-2017 w całości, a nie danych z umowy, a sama umowa objęta została tajemnicą przedsiębiorcy, to prawidłowo w zaskarżonym wyroku WSA w Warszawie uznał, że umowa, o jaką wystąpiło Stowarzyszenie Watchdog Polska nie mogła zostać udostępniona.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(42)
Gość
3 miesiące temu
Totalsi zdefrauduja zloto z NBP. Pozamykają kopalnie i zrobią z Polski skansen.
facet
3 miesiące temu
Sąd chyba nie bierze pod uwagę tego, że TVP to publiczna telewizja którą finansują podatnicy a więc powinna być jawna
TVP
3 miesiące temu
Z założenia nie jest firmą konkurencyjną wobec prywatnych stacji. TVP jest powołana do szerzeina tzw. misji, bez względu na jej tzw. oglądalność. Tak jak państwowe muzea, i inne przybytki kultury.
wertyQ
3 miesiące temu
to znaczy, że jak zarząd zechce dać Kaczyńskiemu za konsultacje w sprawie programu na Sylwestra w Zakopanym miliard złotych to może, tak??
wertyQ
3 miesiące temu
Oczywiście macie rację z tymi tajemnicami jest tylko jedno ale. TVP to nie prywatna firma i pieniądze, które wydaje są pieniędzmi publicznymi Niech ktoś sobie założy TV kupi sprzęt, budynki i kasę z reklam w stacji wydaje nawet dla Rodowicz. Co mi do tego
...
Następna strona