Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. RKE
|
aktualizacja

Miliony od państwowych koncernów na "Sylwestra Marzeń" TVP. Najwięcej płacił Orlen

53
Podziel się:

Najwyższa Izba Kontroli w ramach kontroli prowadzonej w TVP ujawniła, które z państwowych spółek szczególnie szczodrze wsparły imprezy takie jak "Sylwester Marzeń". Wpłaty reklamodawców związane z koncertami sylwestrowymi w latach 2021-2022 sięgały ok. 4 mln zł. Wyjątkowo hojny był Orlen.

Miliony od państwowych koncernów na "Sylwestra Marzeń" TVP. Najwięcej płacił Orlen
NIK przeprowadziła kontrolę w TVP (Licencjodawca)

"Sylwester Marzeń" jest jednym z najważniejszych wydarzeń rozrywkowych dla Telewizji Polskiej (TVP) - był traktowany szczególnie przede wszystkim za czasów prezesury Jacka Kurskiego. Koncert sylwestrowy odbywał się w Zakopanem od grudnia 2016 roku, z wyjątkiem sylwestra z 2020 na 2021 rok, który ze względu na pandemię odbył się w Ostródzie. W ostatnich na imprezach organizowanych przez TVP występowały gwiazdy takie jak Black Eyed Peas, Jason Derulo i Luis Fonsi. Jak się okazuje - dzięki hojności państwowych spółek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Psycholog Igi Świątek o zarobkach, podatkach i hejcie w sporcie - Daria Abramowicz - Biznes Klasa #6

Ile mógł kosztować "Sylwester Marzeń"? NIK ujawnia

TVP nie podaje dokładnej kwoty wydanej na "Sylwestra Marzeń", ale z raportu NIK cytowanego przez Wirtualne Media wynika, że nadawca otrzymał łącznie 4,21 mln zł od reklamodawców na sylwestra 2021/2022 i 4,01 mln zł rok później.

Wśród sponsorów "Sylwestra Marzeń" dominują duże spółki Skarbu Państwa. Ostatni koncert był sponsorowany przez Orlen, PZU, Totalizator Sportowy, KGHM, PKO BP, a jedynym prywatnym sponsorem był Mlekovita. Według raportu NIK, podmioty państwowe wyłożyły łącznie 3,71 mln zł na tę imprezę.

W poprzednim roku "Sylwester Marzeń" miał sześciu sponsorów, w tym Mlekovitę z sektora prywatnego oraz Orlen, Tauron i Totalizator Sportowy z sektora państwowego. Spółki Skarbu Państwa zapłaciły łącznie 3,45 mln zł, z czego większość tej kwoty przypada na Orlen jako sponsora głównego.

Gwiazda odmówiła, nowa kosztowała 9 razy więcej

NIK ujawnia też kulisy rezygnacji w uczestnictwa w Sylwestrze Mel C. Artystka pierwotnie zgodziła się na występ, jednak później odwołała swą zgodę. W tle pojawiła się kwestia stosunku polskich gwiazd do społeczności LGBT.

Z ustaleń izby wynika, że Black Eyed Peas, zespół który zastąpił Mel C., otrzymał dziewięć razy wyższe wynagrodzenie. "Ponadto zapłacono z góry, nie próbowano negocjować honorarium, a umowę podpisano jeszcze przed rozwiązaniem tej z brytyjską wokalistką" - pisze serwis.

"Nierzetelność postępowania Telewizji Polskiej SA potęguje fakt trudności wyegzekwowania wierzytelności powstałej z tytułu kary umownej nałożonej w związku z brakiem ostatecznego wykonania usługi przez artystkę zakontraktowaną uprzednio w roli głównej gwiazdy audycji" - czytamy w raporcie.

"Sylwester Marzeń" znów w Zakopanem

Ponadto kontrolerzy NIK podkreślają, że jedynymi elementami minimalizującymi ryzyko niewykonania usługi przez kolejnego wykonawcę była możliwość nałożenia kar umownych przez TVP, " copozostało niezmienione pomimo ziszczenia się już takiego ryzyka wcześniej".

W ubiegłym roku TVP zanotowała stratę netto w wysokości 50,7 mln zł, co było pierwszym razem od 2016 roku. Przychody TVP wzrosły o 9,5 proc. do 3,56 mld zł, ale obsługa rekompensaty abonamentowej przyniosła koszty w wysokości 184 mln zł.

W sobotę Wirtualne Media informowały, że miasto Zakopane podpisało umowę z TVP na użyczenie górnej Równi Krupowej na imprezę sylwestrową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
media
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(53)
Mój nick
4 miesiące temu
Ojej, na Sylwestra milionony? A któż to jest ten pan Sylwester i czy on też jest z pisu? Jakieś minimum wyczucia językowego by się przydało nawet przy pisaniu artów do internetów.
Niki
5 miesięcy temu
Zamach na wolne media
ekspert muzyc...
5 miesięcy temu
po co zapraszać jakieś zagraniczne wyjce jak mamy w polsce najwieksze gwiazdy jak Akcent ,Boys,Wekend, Bayer full i inni
ekspert muzyc...
5 miesięcy temu
po co zapraszać jakieś zagraniczne wyjce jak mamy w polsce najwieksze gwiazdy jak Akcent ,Boys,Wekend, Bayer full i inni
ekspert muzyc...
5 miesięcy temu
po co zapraszać jakieś zagraniczne wyjce jak mamy w polsce najwieksze gwiazdy jak Akcent ,Boys,Wekend, Bayer full i inni
...
Następna strona