Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Nowy prezes TVP na święta? Na stole są dwie opcje, w tym atomowa

1525
Podziel się:

Na stole polityków przyszłej koalicji rządowej leżą dwa możliwe scenariusze dotyczące zmian w Radzie Mediów Narodowych: koncyliacyjny i atomowy. Tak wynika z informacji, do których dotarł "Dziennik Gazeta Prawna".

Nowy prezes TVP na święta? Na stole są dwie opcje, w tym atomowa
Reforma mediów publicznych do kluczowy punkt, który zamierza zrealizować nowy rząd (East News, Andrzej Iwanczuk, Reporter)

Reforma mediów publicznych to jeden z kluczowych punktów, które zamierzają zrealizować politycy nowego rządu. Donald Tusk zapowiadał, że po utworzeniu rządu potrzebne będzie zaledwie 24 godziny, aby telewizja rządowa przekształciła się z powrotem w publiczną - przypomina dziennik.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Propoganda sukcesu i księgowe sztuczki". Potrzebny jest skokowy wzrost wydatków na ochronę zdrowia

Długa kadencja członków Rady

Jak się jednak okazuje, nie ma idealnego rozwiązania, które pozwoliłoby na szybką i zgodną z prawem wymianę szefów mediów publicznych. Za powoływanie zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej odpowiada Rada Mediów Narodowych (RMN). W pięcioosobowym składzie Rady aż trzech przedstawicieli wybranych w 2022 roku przez Sejm jest związanych ze Zjednoczoną Prawicą - przypomina "DGP".

Ustawowa kadencja członków Rady trwa sześć lat i w przypadku czterech osób skończy się dopiero w połowie 2028 roku. To utrudnia wprowadzenie zmian w mediach publicznych na całą kadencję obecnego parlamentu, która zakończy się pod koniec 2027 roku.

Według informacji, do których dotarł "DGP", na stole polityków leżą różne propozycje rozwiązania tej sytuacji. Najbardziej prawdopodobne są dwa pomysły: koncyliacyjny lub atomowy. Oba dotyczą Rady Mediów Narodowych, która ma stanowić narzędzie do szybkich wymian kadrowych.

Miękka opcja to próba nowelizacji ustawy o RMN. Pomysł ten nie ma jednak większych szans powodzenia, bo prezydent Duda zawetuje wszelkie rozwiązania, które pozbawią PiS wpływu na media - czytamy w dzienniku.

Alternatywą jest opcja "na twardo". W takim przypadku większość parlamentarna w drodze uchwał sejmowych wygasi mandat trzech obecnych członków RMN i w ich miejsce wybierze nowych. Uchwały sejmowej nie da się zaskarżyć. Prezydent także nie będzie mógł nic zrobić.

Koniec propagandy na święta?

"Dziennik Gazeta Prawna" pisze też o możliwości ominięcia Rady Mediów Narodowych i wprowadzeniu nowych szefów innymi drogami. O wprowadzeniu zarządu komisarycznego do spółek medialnych w drodze decyzji ministra kultury pisały wcześniej Wirtualne Media. Pojawił się także pomysł, aby spróbować przywrócić na fotel TVP Janusza Daszyńskiego, któremu w styczniu 2016 roku wygaszono kadencję.

Decyzja w sprawie tego, który wariant zostanie zastosowany, ma zapaść pod koniec tego tygodnia. Wymiana szefów mediów publicznych ma się dokonać już po zaprzysiężeniu rządu Donalda Tuska. Posłowie KO liczą na to, że w święta władze mediów publicznych będą już inne i że skończy się karmienie ludzi propagandą - informuje dziennik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1525)
Inus
2 miesiące temu
Zarząd komisaryczny na jakiej podstawie , będą łamać prawo a PiSowi zarzucali. Zmiana członków RMN wygaszenie ich kadencji na podtstawie ?
kla
3 miesiące temu
Cofnąc dotację budżetową i wytrzepac wcześniejsze dotacje z PiS i ich kolesiów - głownie z kościoła katolickiego. Jeżeli nie ma kasy - znacjonalizowac majątek
sumienie asd
3 miesiące temu
budkowa telawizja to dobra nazwa
Podatnik
3 miesiące temu
WSTRZYMAĆ DOTACJĘ prawie 3 MLD . ZŁ ROCZNIE i problem ze stronniczą '' telewizornią '' sam się rozwiąże !
były pisek
3 miesiące temu
Cofnąć im dotacje , prawie 3 mld .zł . rocznie i przekazać na leczenie chorych ,i to będzie prawdziwy pożytek i wielki prezent na Święta dla wszystkich Polaków i problem z tzw. '' tv publiczną'' sam się rozwiąże .
...
Następna strona