Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. RKE
|

TVP wydała milion na produkcje od "zaprzyjaźnionej" stacji. NIK ma wątpliwości

26
Podziel się:

W ubiegłym roku Telewizja Polska kupiła od Telewizji Republika prawa do emisji dwóch cyklów: "NATO Dispatches" za 192,8 tys. zł i "Middle East Observer" za 843,3 tys. zł. Daje to łącznie ponad 1 mln zł. Transakcja wzbudziła wątpliwości Najwyższej Izby Kontroli - donoszą Wirtualne Media.

TVP wydała milion na produkcje od "zaprzyjaźnionej" stacji. NIK ma wątpliwości
TVP World (Licencjodawca, TVP)

Serwis informuje, że umowy z TV Republika podpisało kierownictwo TVP World bez konsultacji z zarządem TVP. Według regulaminu stacji z 2021 roku, TVP World mogła kupować prawa i licencje do audycji od zewnętrznych podmiotów lub zlecać ich zakup odpowiedniej jednostce organizacyjnej Spółki, zgodnie z obowiązującą procedurą.

NIK krytykuje TVP

Najwyższa Izba Kontroli skrytykowała postępowanie TVP. Podkreśliła, że umowy zawarto bez negocjacji, co uznała za naruszenie instrukcji w tym zakresie.

"Do dnia zakończenia czynności kontrolnych TVP World nie przekazało żadnych dokumentów potwierdzających przeprowadzenie negocjacji w przedmiotowym zakresie" - czytamy w komunikacie cytowanym przez serwis.

Umowy celowo podzielono?

Umowy z TV Republika podzielono na kilka części, aby uniknąć konieczności uzyskania zgody zarządu TVP na zobowiązania o wartości powyżej 150 tys. zł brutto. Statut spółki określa, że chodzi o zobowiązania "na podstawie jednej lub kilku powiązanych czynności".

Do sprawy odniósł się szef TVP Mateusz Matyszkowicz. - Przyczyna nabycia licencji przez jednostkę niewyspecjalizowaną w zawieraniu takich umów oraz nieposiadającą odpowiedniego doświadczenia leżała w błędnym odczytaniu postanowień regulaminu organizacyjnego TVP World, przy pominięciu obowiązujących procedur - stwierdził.

Telewizja Republika jest polską stacją telewizyjną, której redaktorem naczelnym jest Tomasz Sakiewicz, były redaktor naczelny "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie". Stacja jest częścią Strefy Wolnego Słowa, która obejmuje również te tytuły prasowe oraz portal niezalezna.pl. Telewizja Republika jest często uważana za sprzyjającą Prawu i Sprawiedliwości, ponieważ wielu jej dziennikarzy i publicystów wyraża poglądy zbliżone do tej partii lub popiera jej działania. Niektórzy z nich, jak np. Joanna Lichocka czy Marek Magierowski, byli lub są posłami lub senatorami PiS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
media
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
Taka prawda
4 miesiące temu
Ludzie! O co wy się kłucicie? Przecież wszystkie główne media kłamią. Różnica jest tylko taka że kłamią na kożyść prawej lub lewej strony. A jak to Bolek powiedział "Lewica to moja lewa noga. Prawica to moja prawa noga a ja jestem pośrodku" Dzielą was bo wtedy łatwiej wami rządzić. W jedności siła.
Wyborcy
5 miesięcy temu
Przektęty i skoki w tvp to normslność a na co wydać 3mld.i jeszcze abonament to trzeba myśleć ile wykręci z tego
Mol
5 miesięcy temu
A kto ogląda takie badziewie jak TV Republika. To się powinno nazywać tv białoruś, bo taka sama jest wartość publicystyki i informacji. Moje pytanie : KTO TO FINANSUJE!!!
Tetudu
5 miesięcy temu
Prokuratura powinna w końcu działać a sądy rozpatrywać sprawy finansowania z publicznych pieniędzy np. mediów niepublicznych czy innych organizacji i instytucji nie stanowiących publicznego charakteru. Że względu na wychylenie się członków partii poza konstytucyjne normy swojej działalności.
Zeko
6 miesięcy temu
Tendencyjność partyjna TVP wiadomości moim zdaniem nie podlega dyskusji. Dalsze trwanie w tych okowach tlumacze sobie budowaniem wizerunku pod załapanie się do nowych opozycyjnych mediów. Ale przecież media powinny być niezależne. A tak do polityków nowej władzy. Trzeba ueazać co się mówi. Zwłaszcza gdy dana wypowiedź może być różnie interpretowana. Na bank interpretacja TVP będzie niekorzystna. Warto uszczegolniać wypowiedź. Wryty w społeczeństwo mniej inteligentne wizerunek danych polityków przez PIS z wykorzystaniem mediów rzutuje na rozumienie ich wypowiedzi.
...
Następna strona