Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Samoloty znowu pełne ludzi. Emilewicz: 1 lipca koniec obostrzeń co do liczby pasażerów

Od końca maja obowiązuje w Polsce przepis, który z uwagi na zachowanie reżimu sanitarnego pozwala na wypełnienie samolotów w 50 procentach. Od 1 lipca zostanie zniesiony a samoloty będą mogły latać ze stuprocentowym obłożeniem - zapowiedziała Jadwiga Emilewicz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)
Od 1 lipca nie będzie obowiązywać limit liczby miejsc w samolotach

- Decyzją Rady Ministrów zostaje zniesiony limit miejsc w samolotach, który wynosił 50 proc. Od 1 lipca samoloty będą mogły latać już z pełnym składem pasażerów - powiedziała wicepremier Jadwiga Emilewicz, cytowana przez twitterowy profil Ministerstwa Rozwoju.

Do tej pory ciągle będzie obowiązywać ograniczenie liczby pasażerów do 50 proc. miejsc w samolocie. Rząd systematycznie przywraca normalność w lotach pasażerskich, ale i na kolei. Wicepremier Emilewicz zapowiedziała, że rozporządzenie umożliwi też działanie Warsu w pociągach.

Wracając do samolotów - wicepremier Emilewicz wyjaśniła, że zniesienie limitu od 1 lipca dotyczy "wszelkich lotów - wszelkich połączeń, zarówno tych zorganizowanych, jak i rejsowych". Chodzi więc również o czartery - dzięki czemu loty na wczasy zagraniczne staną się w końcu możliwe. Emilewicz dodała, że zostaną przygotowane odpowiednie wytyczne dla podróżnych, skonsultowane z Głównym Inspektorem Sanitarnym.

Zarówno przewoźnicy, jak i biura podróży, które czarterują samoloty, z niecierpliwością czekali na nowe rozporządzenie rządu w sprawie wznowienia ruchu lotniczego, bo zawiera także wykaz krajów bezpiecznych, do których można polecieć. Są to: większość krajów Unii Europejskiej oraz kraje EFTA (Islandia, Lichtenstein, Norwegia, Szwajcaria). Zakaz lotów nadal jednak obejmuje Wielką Brytanię, Szwecję oraz Portugalię.

W środę jako pierwszy ma wzbić się w powietrze z Okęcia samolot Wizzaira do Edynburga lub Budapesztu.
Przywrócenie lotów międzynarodowych. Czartery nie polecą, jeśli rząd nie zniesie limitów miejsc w samolotach

Od środy 17 czerwca można latać z Polski do większości krajów Unii Europejskiej. Jest jednak kilka wyjątków. Polska nadal nie będzie bowiem wpuszczała samolotów ze Szwecji i Portugalii. Zakaz będzie też dotyczył Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Wróci też ruch lotniczy z krajami niebędącymi w Unii, ale należącymi do Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (z Norwegią, Islandią i Liechtenstein), a także ze Szwajcarią.

O tym, że zakaz lotów do większości europejskich krajów będzie zniesiony, mówił kilka dni temu w Radiu Zet Marcin Horała, wiceminister infrastruktury. Zaznaczył przy tym, że nie będzie to oznaczać, że rejsy pojawią się od razu w środę. I tak Ryanair planuje wrócić do latania dopiero od lipca, a Wizz Air - tak szybko, jak to tylko możliwe.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Źródło:
WP Finanse
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-06-2020

PodatnikPrzy 30 zakażeniach zamykali lasy, przy 300 otwierają transport lotniczy, brak słów na to wszystko

19-06-2020

RobinPotem miejsc w szpitalach zabraknie

19-06-2020

zlodziejska metodaKIEDY WPUSCICIE POLKI I POLAKOW DO DOMOW??? OD KILKU MIESIECY NIE MOZEMY DOSTAC SIE DO WLASNYCH DOMOW, GDYZ rzad pisowski nie chce uruchomic lotow … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (73)