Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Samoloty znowu pełne ludzi. Emilewicz: 1 lipca koniec obostrzeń co do liczby pasażerów

73
Podziel się

Od końca maja obowiązuje w Polsce przepis, który z uwagi na zachowanie reżimu sanitarnego pozwala na wypełnienie samolotów w 50 procentach. Od 1 lipca zostanie zniesiony a samoloty będą mogły latać ze stuprocentowym obłożeniem - zapowiedziała Jadwiga Emilewicz.

Od 1 lipca nie będzie obowiązywać limit liczby miejsc w samolotach
Od 1 lipca nie będzie obowiązywać limit liczby miejsc w samolotach (Getty Images)
bEitufcl

- Decyzją Rady Ministrów zostaje zniesiony limit miejsc w samolotach, który wynosił 50 proc. Od 1 lipca samoloty będą mogły latać już z pełnym składem pasażerów - powiedziała wicepremier Jadwiga Emilewicz, cytowana przez twitterowy profil Ministerstwa Rozwoju.

Do tej pory ciągle będzie obowiązywać ograniczenie liczby pasażerów do 50 proc. miejsc w samolocie. Rząd systematycznie przywraca normalność w lotach pasażerskich, ale i na kolei. Wicepremier Emilewicz zapowiedziała, że rozporządzenie umożliwi też działanie Warsu w pociągach.

Zobacz także: Obejrzyj: <a href="https://wideo.wp.pl/slug-6523178322032257v">Wakacje 2020. Kolejne kraje otwierają się na Polaków</a>
bEitufcn

Wracając do samolotów - wicepremier Emilewicz wyjaśniła, że zniesienie limitu od 1 lipca dotyczy "wszelkich lotów - wszelkich połączeń, zarówno tych zorganizowanych, jak i rejsowych". Chodzi więc również o czartery - dzięki czemu loty na wczasy zagraniczne staną się w końcu możliwe. Emilewicz dodała, że zostaną przygotowane odpowiednie wytyczne dla podróżnych, skonsultowane z Głównym Inspektorem Sanitarnym.

Zarówno przewoźnicy, jak i biura podróży, które czarterują samoloty, z niecierpliwością czekali na nowe rozporządzenie rządu w sprawie wznowienia ruchu lotniczego, bo zawiera także wykaz krajów bezpiecznych, do których można polecieć. Są to: większość krajów Unii Europejskiej oraz kraje EFTA (Islandia, Lichtenstein, Norwegia, Szwajcaria). Zakaz lotów nadal jednak obejmuje Wielką Brytanię, Szwecję oraz Portugalię.

bEitufct

Od środy 17 czerwca można latać z Polski do większości krajów Unii Europejskiej. Jest jednak kilka wyjątków. Polska nadal nie będzie bowiem wpuszczała samolotów ze Szwecji i Portugalii. Zakaz będzie też dotyczył Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Wróci też ruch lotniczy z krajami niebędącymi w Unii, ale należącymi do Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (z Norwegią, Islandią i Liechtenstein), a także ze Szwajcarią.

O tym, że zakaz lotów do większości europejskich krajów będzie zniesiony, mówił kilka dni temu w Radiu Zet Marcin Horała, wiceminister infrastruktury. Zaznaczył przy tym, że nie będzie to oznaczać, że rejsy pojawią się od razu w środę. I tak Ryanair planuje wrócić do latania dopiero od lipca, a Wizz Air - tak szybko, jak to tylko możliwe.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEitufcO
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(73)
Rob
rok temu
Szanowni Państwo , a dlaczego mało się mówi o kulturze i Teatrze ? Jedna z podstawowych tożsamożści życia publicznego jest pomijana , za to biznes lotniczy który jest bardziej dochodowy jest na pierwszym planie i każda zmiana dotycząca podróży lotniczych jest hucznie nagłaśniana , od 1 Lipca samoloty będą mogły latać w pełnym obłożeniu , nasuwa się pytanie : czy w przestrzeni kabiny samolotu jest bezpieczniej niż na widowni w teatrze ? , ciekawe że w samolocie można zdecydować się na pełne obłożenie a o zmianach wypełnienia widowni w teatrze nikt nic nie mówi
Polporanek.
rok temu
Powiedziała mądra Jadzia. A po wyborach powie też coś mądrego, żebyście się nie zdziwili.
Chicagowianin
rok temu
Polonijne biura podrozy w Chicago oszukuja klientow nie zwracajac pelnej kwoty tłumaczac ze im bikt za wykonana prace nie zaplacil.
bEitufcP
Domi
rok temu
Pełne ludzi ha ha .dla lotu to by było coś nowego. Pozdrawiam
Pasażer
rok temu
To dlaczego odwołują loty?
...
Następna strona