Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Samorządy pod lupą rządu. Ruszają prace w resorcie

14
Podziel się:

W piątek ruszą prace ministerialnego zespołu, który ma przyjrzeć się finansom samorządu terytorialnego. Rząd planuje bowiem reformę ustawy o dochodach samorządu.

Finanse samorządów pod lupą ministerstwa.
Finanse samorządów pod lupą ministerstwa. (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", w zespole mają zasiadać zarówno przedstawiciele rządu, jak i samorządu.

Eksperci chcą się przyjrzeć przede wszystkim podatkom dochodowym oraz lokalnym, a także subwencjom i dotacjom, przekazywanym na niższy poziom przez administrację rządową.

"Strona rządowa i samorządowa ustaliły, że niezbędne jest dokonanie przeglądu finansów samorządowych oraz wypracowanie propozycji zmian w obszarze finansów samorządowych" – informuje MF.

Zobacz także: Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

Na potrzebę reform zwracają uwagę przede wszystkim samorządowcy, którzy narzekają na spadający udział gmin w podatkach odchodowych i coraz niższe subwencje.

W efekcie gminy mają mniej pieniędzy i nie wystarcza im na bieżącą działalność, na przykład w oświacie czy ochronie zdrowia. Dlatego apelują o zrekompensowanie tych strat.

Co na to rząd? Jak pisze "DGP", dochody jednostek samorządu terytorialnego w latach 2015-2018 wzrosły o 15 mld zł. Z kolei w 2020 roku dochody z samego PIT mają wzrosnąć o 2 proc. w porównaniu do 2019 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
jan
2 lata temu
od 4 lat rozliczam sie przez internet z podatków pierwszy raz nie ma PIT 36 ..Pinokio nie ma kasy ..Polska w ruinie
jan
2 lata temu
kasa sie konczy ...
ciemny lud te...
2 lata temu
"Z kolei w 2020 roku dochody z samego PIT mają wzrosnąć o 2 proc. w porównaniu do 2019 roku". Z naciskiem na MAJĄ. dochody Mają wzrosnąć o 2% a inflacja o 10%.
pikuś
2 lata temu
Samorządy zmuszają Spółki Komunalne do inwestowania w infrastrukturę Gmin , mimo , iż jest to niezgodne z ustawą o finansach publicznych i kodeksem spółek prawa handlowego! Jest to chowanie długów samorządów w bilansach spółek!
grzeczna...
2 lata temu
w moim miescie Zamość lubelskie premie dla prezesow i innych szefow urzedow i spółek rzadowych po 45tys. zł piastuja ponadto po kilka stanowisk w tym samym czasie pracy od 8 do 16, czynsze za klitki pogierkowskie komunalne drastycznie podrozały, a remontów zero, stad skutki , nigdzie na świecie nie ma tak żeby najniższa krajowa w demokratycznym kraju była kilkadziesiat a nawet kilkaset razy wyższa od wynagrodzenia kierownika czy prezesa w urzedzie, spółce zoo