Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Samorządy w służbie skarbówki. Każda faktura trafi do specjalnego rejestru

111
Podziel się

Od 1 lipca samorządy będą musiały wprowadzić nowe rejestry faktur, a zbierane w nich dane przesyłać do Ministerstwa Finansów. Tak ma wyglądać nowa odsłona walki rządu o uszczelnienie VAT.

Samorządy obawiają się kosztów wynikających z nowego obowiązku.
Samorządy obawiają się kosztów wynikających z nowego obowiązku. (Fotolia)
bEqTOORh

Jak pisze "Rzeczpospolita", nowe zadania zostały wpisane do projektu wprowadzającego Centralny Rejestr Faktur, a obowiązki samorządów mają znaleźć się w Ordynacji podatkowej.

O ile prowadzenie wykazu faktur, które samorządy dostają w związku z wykonywaniem zadań własnych, nie budzą większych wątpliwości, to raportowanie do Krajowej Administracji Skarbowej na temat wszelkich faktur, jakie trafią do rąk urzędników, jest dość kontrowersyjnym pomysłem.

bEqTOORj

Choć w projekcie zapisano, że chodzi o faktury "otrzymane" przez samorządy, eksperci podatkowi wskazują, że prawdopodobnie użyto nieprecyzyjnego sformułowania i do rejestru mają trafiać wszelkie faktury, z jakimi styczność mają urzędnicy w związku z wykonywanymi przez siebie obowiązkami.

Może to oznaczać, że gdy obywatel przedstawi do wglądu w urzędzie komunikacji fakturę za zakup samochodu, zostanie ona zeskanowana i przekazana przez samorząd skarbówce. Podobnie może być w każdej zwykłej sprawie urzędowej, gdy faktura jest jedynie pokazywana, np. jako potwierdzenie tytułu własności.

- Gdyby tak się stało, to nowy obowiązek będzie generował gigantyczne koszty, a jego uciążliwości nie zrównoważy zamierzony cel, czyli walka z oszustwami na wielką skalę. To jakby strzelać do komarów z armaty - mówi "Rzeczpospolitej" Tomasz Ciszewski, doradca podatkowy, partner w BT&A Group.

bEqTOORp

Grzegorz Kubalski, zastępca dyrektora Biura Związku Powiatów Polskich pomysł Ministerstwa Finansów ocenia "wyjątkowo krytycznie". - Samorządy będą musiały wydać spore pieniądze na realizację bardzo uciążliwego, pracochłonnego obowiązku, który nie przyniesie wielkich efektów. A pół roku na przygotowanie się do niego to zupełnie nierealny termin - mówi gazecie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqTOORK
KOMENTARZE
(111)
jumbo
3 lata temu
Mamy XXI wiek a na zdjęciu papierów jak za komuny !!!!!!
M665
3 lata temu
Ciekawe ile osób mając wybór 500+ lub 30000 kwoty wolnej wybrałoby to drugie?
Arpjs
3 lata temu
Jak wygląda uszczelnienie VAT w praktyce - zwrot o 15 złotych nadpłaty VAT zakończył się miesięczną kontrolą i blokadą rachunku.
bEqTOORL
ekspedient
3 lata temu
Jak kiedyś pójdziecie do urzędu, to już wiecie dlaczego musicie czekać w kolejce kilka godzin, a na dokumenty po 14 dni. Masa głupich przepisów, która utrudnia pracę i masa dodatkowych urzędników, którzy realizują te głupie przepisy. Tylko, że tych przepisów nie ustanawiają urzędnicy, na których klient się wyżywa ale ci na górze.
5555555555555...
3 lata temu
KONSTYTUCJA....koniec demokracji, koniec lewych faktur........co to jest jakaś Korea Płn. czy Białoruś. Z czego to lewactwo wyżyje ?....ludzie opamiętajcie się !
...
Następna strona