Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sankcje mogą pokrzyżować plany budowy gazociągu Nord Stream 2

46
Podziel się

Kontrowersyjna inwestycja może się opóźnić. Zdaniem ekspertów amerykańskie sankcje wobec firm zaangażowanych w budowę gazociągu Nord Stream 2 mogą na długo sparaliżować cały projekt.

Rury szykowane do budowy Nord Stream 2
Rury szykowane do budowy Nord Stream 2 (Materiały prasowe, Nord Stream AG)
bDUqgUut

Co dalej z budową gazociągu Nord Stream 2? Zdaniem Thomasa O’Donnella z Wolnego Uniwersytetu w Berlinie inwestycja stoi po znakiem zapytania. Wszystko przez amerykańskie sankcje.

"Sankcje zostały przyjęte i natychmiast weszły w życie. Informacje o tym, że minie 30 czy 60 dni zanim zaczną obowiązywać były nieprawdziwe. Szwajcarska firma Allseas, której statek układał gazociąg po dnie Bałtyku najprawdopodobniej wstrzymała prace zanim jeszcze prezydent Donald Trump podpisał ustawę" - przypomina ekspert.

Zastrzega jednak, że ponieważ budowa została wstrzymana na tak późnym etapie istnieje pewne prawdopodobieństwo, że Rosjanie zdecydują się dokończyć ją sami.

bDUqgUuv
Zobacz także: Obejrzyj: Gigantyczna kara za Nord Stream 2. UOKiK nie wyklucza kar dla Gazpromu

"Znajdą własny statek i wznowią prace. Będzie to jednak wymagało czasu. Pomijając wszelkie wątpliwości techniczne, ważniejszą kwestią jest zagadnienie prawne: jaka firma miałaby dokończyć budowę?" - mówi O'Donnell.

Przypomnijmy, że firma Allseas wstrzymała wszelką prace po tym, jak USA ogłosiły sankcje na firmy zaangażowane w budowę Nord Stream2.

bDUqgUuB

Przed świętami Bożego Narodzenia projekt sankcji został zaszyty w ustawie dotyczącej budżetu na obronę kraju. Potencjalne sankcje dotyczące budowy gazociągu są bardzo szerokie.

Mają one na celu powstrzymanie dalszej budowy gazociągu o wartości 10,6 mld dol. budowanego pod Morzem Bałtyckim, który miałby podwoić dostawy rosyjskiego gazu ziemnego do Niemiec.

bDUqgUuC

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDUqgUuW
KOMENTARZE
(46)
zzzz
rok temu
wreszcie ktoś wstrzymał ten bandycki projekt, ciekawe dlaczego nasi ekologowie nie protestowali jak zaczynano kłaść rury na dnie pięknego Bałtyku
andrzej
rok temu
To putinek będzie musiał odpalić kursk żeby na dnie bałtyku położyć rury.Taki wielki miał być ten nieduczony kgbowiec .
SENS
rok temu
Trumna jako typowa marionetka w rękach biznesu USA wykonuje rozkaz by szczelinowany gaz sprzedawać poza USA.I ten rozkaz wykonuje wprowadzając sankcje niezgodne z prawem międzynarodowym i wolnym rynkiem.Gaz USA sprowadzamy o 38% drożej niż z Rosji ,bo trzeba paniętać że do ceny gazu z USA należy dodać fracht od miejsca załadunku,amortyzację i koszty instalacji swinoportu itp oraz koszt rozprężenia gazu.Dodatkowo należy pamiętać że Rosjanie płacą Polsce grubo ponad miliard dolarów za przesył rurociągiem przez Polskę.No i to jest jedna z tajemnic podwyżek cen.A wystarczy obaczyć ile gazu potrzebne jest do wyprodukowania 1kilograma np.nawozów.Także kochani rolnicy nie dziwię się podnoszeniu cen za płody rolne. Faktycznie jedteśmy krajem nie umiejącym wykorzystać najlepszego położenia w Europie jeśli chodzi o położenie biznesowe,ale do tego trzeba mieć głowę,a nie być lizodupen komu to wiadomo?!Jak tam ze sprowadzaniem węgla z Rosji.Trump ni każe brać amerykańskiego????
bDUqgUuX
001
rok temu
Zostało około 150 km do zakończenia inwestcji Rosja i Niemcy są zdeterminowani i go dokończą A tępy usak i tak z tego nie skorzysta
HK
rok temu
Chiny będą liderem światowym.
...
Następna strona