Notowania

nord stream2
17.12.2019 20:33

Amerykanie nie chcą Nord Stream 2. Zdecydowali o nałożeniu potężnych sankcji na budowniczych gazociągu

Senat USA zagłosował we wtorek o nałożeniu sankcji na firmy pracujące nad rosyjskim gazociągiem Nord Stream 2. Projekt ten został zaszyty w ustawie dotyczącej budżetu na obronę kraju. Potencjalne sankcje dotyczące budowy gazociągu są bardzo szerokie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
USA nałożą sankcje na Nord Stream 2

Ustawa o obronie narodowej ustanawia przyszłoroczny budżet Pentagonu na 738 miliardów dolarów. To o 20 miliardów dolarów więcej w stosunku do 2019 r., ale i sporo mniej niż 750 miliardów dolarów, których Trump domagał się wcześniej.W przepisach zawarto opis szeregu sankcji, jakie mają dotknąć budowniczych gazociągu Nord Stream 2. Ustawa trafi teraz na biurko Donalda Trumpa, który – jak oczekują eksperci – podpisze ją bez wahania.

Dokument, który przeszedł przez Senat dość dokładnie opisuje przyszłoroczne wydatki i inwestycje amerykańskiej armii, ale oczy europejskich komentatorów przykuły zapowiadane sankcje. Mają one na celu powstrzymanie dalszej budowy gazociągu o wartości 10,6 mld USD budowanego pod Morzem Bałtyckim, który miałby podwoić dostawy rosyjskiego gazu ziemnego do Niemiec.

Niemiecko-rosyjska izba handlowa ogłosiła w zeszłym tygodniu, że rurociąg jest ważny dla bezpieczeństwa energetycznego Europy i wezwała do wprowadzenia sankcji odwetowych w USA, jeśli ustawa zostanie przyjęta. Amerykańscy prawodawcy odpowiedzieli, że w ten sposób Europa wyśle miliardy dolarów do Moskwy i znacznie zwiększy wpływy prezydenta Władimira Putina na Starym Kontynencie.

Przeciwne budowie Nord Stream 2 są między innymi Polska, kraje bałtyckie, Ukraina i USA.
Budowa Nord Stream 2. Prace mają trwać zimą

Zapowiadane sankcje dotyczą statków układających rury dla Nord Stream 2 i TurkStream (rurociągu rosyjsko-tureckiego) i obejmują zamrożenie aktywów oraz cofnięcie wiz amerykańskich dla kontrahentów. Jednym z głównych wykonawców, którego można dotknąć, jest szwajcarska Allseas, która została wynajęta przez rosyjski Gazprom do budowy odcinka offshore.

Senator Ted Cruz powiedział, że wstrzymanie Nord Stream 2 powinno być głównym priorytetem bezpieczeństwa zarówno dla Stanów Zjednoczonych, jak i Europy.

W Soczi prezydent Władimir Putin spotkał się m.in. z Klausem Mangoldem
Nord Stream 2 na ukończeniu. Putin mówi, co dalej z tranzytem przez Ukrainę

- O wiele lepiej jest, aby Europa polegała na energii ze Stanów Zjednoczonych niż zasilała Putina i Rosję oraz była zależna od Rosji i podlegała szantażowi gospodarczemu - powiedział w zeszłym tygodniu w Senacie.

Zdania były jednak podzielone. Senator Rand Paul, inny republikanin, głosował przeciwko ustawie, sprzeciwiając się jej dążeniu do „sankcjonowania sojuszników z NATO i potencjalnie amerykańskich firm energetycznych”.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-12-2019

satChce żeby naiwniacy kupowali jego gaz ,tak jak nasi!

17-12-2019

przyjaciel!A CO ma Tramp do EU!!!!!! rurociąg jest tylko i wyłącznie sprawą Rosji Niemiec i kraju przez które wody terytorialne ten rurociag przebiega!! … Czytaj całość

17-12-2019

anczJankesi wszędzie swe mordy wsadzają, i szukają naiwniaków, u nas już znależli...

Rozwiń komentarze (175)