Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nord Stream 2 na ukończeniu. Putin mówi, co dalej z tranzytem przez Ukrainę

Władimir Putin wyraził nadzieję, że koncerny z Rosji i Ukrainy dojdą do porozumienia w temacie tranzytu gazu rosyjskiego przez terytorium Ukrainy. Zapewnił, że Rosja nie chce przerywać tranzytu przez Ukrainę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
W Soczi prezydent Władimir Putin spotkał się m.in. z Klausem Mangoldem (Fot: Sputnik Pool)

Putin powiedział o tym na spotkaniu w Soczi z przedstawicielami biznesu niemieckiego. Rosyjski prezydent zauważył, że zbliża się do końca projekt budowy gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego. Zapewnił, że jest to projekt "czysto komercyjny" – informuje PAP.

- To wcale nie znaczy, że Rosja zamierza przerwać tranzyt przez terytorium Ukrainy. Nie chodzi o terytorium, a o uzasadnienie ekonomiczne - oświadczył.

Przeciwne budowie Nord Stream 2 są m.in.: Polska, kraje bałtyckie, Ukraina i USA.
Nord Stream 2. Zgoda na budowę zaskarżona

Na spotkaniu, w którym brali udział przedstawicieli 20 firm niemieckich - wielkich i średnich inwestorów w Rosji - Putin poinformował, że inwestycje niemieckie w gospodarkę Rosji przekraczają 20 mld dol. Z kolei rosyjskie inwestycje w Niemczech sięgają blisko 10 mld dol. W 2018 roku wzajemne obroty handlowe powiększyły się o 20 procent, sięgając 60 mld dol.

Obejrzyj: Podatek cyfrowy i uregulowanie Facebooka. Minister ujawnia plany

W Rosji działa około pięciu tysięcy przedsiębiorstw z kapitałem niemieckim, a ich łączne obroty wynoszą 50 mld USD. Niemcy zajmują drugie, po Chinach, miejsce wśród partnerów handlowych Rosji. "Całkiem niedawno zajmowały miejsce pierwsze; mam nadzieję, że do tej sytuacji jeszcze wrócimy" - zauważył Putin.

Takie spotkania z przedstawicielami koncernów niemieckich prezydent Rosji przeprowadza regularnie. Tym razem na spotkaniu prawdopodobnie byli obecni szefowie wielkich koncernów, takich jak: Siemens, Bayer, Knauf Gips AG.

Zapowiedziano obecność szefa spółki Nord Stream 2 AG budującej ten gazociąg, Matthiasa Warniga. Ze strony rosyjskiej przyjechali do Soczi m.in. szefowie resortów gospodarki i handlu Maksim Orieszkin i Denis Manturow, szef koncernu Rosnieft Igor Sieczyn i prezesi wielkich banków państwowych: Sbierbanku (German Gref) i VTB (Andriej Kostin).

Budowa Nord Stream 2
Nord Stream 2. Ukraina potwierdza propozycję kontraktu na tranzyt gazu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: władimi putin, nord stream, gaz, ukraina, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-12-2019

HitNiemcy robią interesy z Rosją. Tam się nie liczy religia i ideologia, ważne by obie strony miały z tego korzyści...

06-12-2019

HKAle w TVPiS mówią co innego że to przeciwko Ukrainie aby dać w kość Ukrainie i odciąć Ukrainę od gazu. Zobaczymy kto ma rację - życie pokarze, ale … Czytaj całość

07-12-2019

SpartaA ten mały karakan poklocony ze wszystkimi .. banda starych kwazikomunistow bez polotu i patrzenia w przyszłość...

Rozwiń komentarze (34)