Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Nord Stream 2 na ukończeniu. Putin mówi, co dalej z tranzytem przez Ukrainę

34
Podziel się

Władimir Putin wyraził nadzieję, że koncerny z Rosji i Ukrainy dojdą do porozumienia w temacie tranzytu gazu rosyjskiego przez terytorium Ukrainy. Zapewnił, że Rosja nie chce przerywać tranzytu przez Ukrainę.

W Soczi prezydent Władimir Putin spotkał się m.in. z Klausem Mangoldem
W Soczi prezydent Władimir Putin spotkał się m.in. z Klausem Mangoldem (PAP, Sputnik Pool)
bDTWdAOd

Putin powiedział o tym na spotkaniu w Soczi z przedstawicielami biznesu niemieckiego. Rosyjski prezydent zauważył, że zbliża się do końca projekt budowy gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego. Zapewnił, że jest to projekt "czysto komercyjny" – informuje PAP.

- To wcale nie znaczy, że Rosja zamierza przerwać tranzyt przez terytorium Ukrainy. Nie chodzi o terytorium, a o uzasadnienie ekonomiczne - oświadczył.

bDTWdAOf

Na spotkaniu, w którym brali udział przedstawicieli 20 firm niemieckich - wielkich i średnich inwestorów w Rosji - Putin poinformował, że inwestycje niemieckie w gospodarkę Rosji przekraczają 20 mld dol. Z kolei rosyjskie inwestycje w Niemczech sięgają blisko 10 mld dol. W 2018 roku wzajemne obroty handlowe powiększyły się o 20 procent, sięgając 60 mld dol.

Zobacz także: Obejrzyj: Podatek cyfrowy i uregulowanie Facebooka. Minister ujawnia plany

W Rosji działa około pięciu tysięcy przedsiębiorstw z kapitałem niemieckim, a ich łączne obroty wynoszą 50 mld USD. Niemcy zajmują drugie, po Chinach, miejsce wśród partnerów handlowych Rosji. "Całkiem niedawno zajmowały miejsce pierwsze; mam nadzieję, że do tej sytuacji jeszcze wrócimy" - zauważył Putin.

bDTWdAOl

Takie spotkania z przedstawicielami koncernów niemieckich prezydent Rosji przeprowadza regularnie. Tym razem na spotkaniu prawdopodobnie byli obecni szefowie wielkich koncernów, takich jak: Siemens, Bayer, Knauf Gips AG.

Zapowiedziano obecność szefa spółki Nord Stream 2 AG budującej ten gazociąg, Matthiasa Warniga. Ze strony rosyjskiej przyjechali do Soczi m.in. szefowie resortów gospodarki i handlu Maksim Orieszkin i Denis Manturow, szef koncernu Rosnieft Igor Sieczyn i prezesi wielkich banków państwowych: Sbierbanku (German Gref) i VTB (Andriej Kostin).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDTWdAOG
KOMENTARZE
(34)
Hit
rok temu
Niemcy robią interesy z Rosją. Tam się nie liczy religia i ideologia, ważne by obie strony miały z tego korzyści...
Sparta
rok temu
A ten mały karakan poklocony ze wszystkimi .. banda starych kwazikomunistow bez polotu i patrzenia w przyszłość...
HK
rok temu
Ale w TVPiS mówią co innego że to przeciwko Ukrainie aby dać w kość Ukrainie i odciąć Ukrainę od gazu. Zobaczymy kto ma rację - życie pokarze, ale jeżeli być uczciwym ówczesnych kłamczuchów trzeba ukarać niezależnie kim by byli.
bDTWdAOH
euro
rok temu
Szkoda, że nasi politycy nie kierują się tymi zasadami prymatu gospodarki nad ideologią co Niemcy. Bylibyśmy bogatsi i bezpieczniejsi. A tak znowu będziemy narzekać, że Rosja i Niemcy ....
BERLINER
rok temu
NIEMCY i inne Kraje Starej Unii to by już dawno temu sprowadzali Gaz z USA jakby było opłacalne - Gaz z Rosji mają za około 185 Dolarów a Gaz z USA to jest około 250 Dolarów - Kraje Starej Unii robią interesy z Rosją warte Miliardy - Jak Gaz, ropa, podbój kosmosu, nowoczesna technologia itd. - Liczą się interesy a nie polityka - Kogo tam w Unii obchodzi jakieś tam uniezależnianie się od Rosji - Polska na tranzycie mogłaby dzisiaj zarabiać na gazie Miliardy
...
Następna strona