Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sasin odpowiada Komisji Europejskiej: "Rekompensaty dla spółek energetycznych to nie pomoc publiczna"

Przewidziane w ustawie o akcyzie rekompensaty dla spółek to nie pomoc publiczna - uważa szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. W czwartek Komisja Europejska zażądała notyfikacji ustawy o cenach prądu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Jacek Sasin zapewnia, że przepisy o cenach prądu nie zostaną zablokowane przez Unię (Fot: Piotr Smolinski/REPORTER)

1 stycznia weszła w życie nowa ustawa, która obniża akcyzę na prąd, zmniejsza tzw. opłatę przejściową i ustala ceny energii na poziomie z 30 czerwca 2018 r.

- Do tej pory nie otrzymaliśmy notyfikacji od polskich władz, ale tego byśmy oczekiwali - zaznaczyła rzeczniczka Komisji.

- Mamy ekspertyzy, z których wynika, że tu w żadnym wypadku nie ma mowy o pomocy publicznej - powiedział Sasin.

Dodał, że to ekspertyzy Ministerstwa Energii, "które nad tym pracuje, w którym są zatrudnieni wybitni specjaliści, którzy się tymi sprawami zajmują od lat". Według niego "mowa tutaj może być najwyżej o pewnym wynagrodzeniu czy rekompensacie dla firm z tytułu rozwiązań, które zostały przyjęte".

Co dalej z cenami prądu?

Zapewnił, że "nie ma żadnego niebezpieczeństwa, że przepisy tej ustawy nie będą obowiązywać. Obowiązują już od nowego roku i gwarantują, że nie będzie żadnych podwyżek cen energii ani dla odbiorców indywidualny, ani dla firm, ani dla samorządów".

Zgodnie z prawem unijnym, jakiekolwiek środki pomocy udzielone przez państwa UE przedsiębiorstwom muszą najpierw zostać zgłoszone do Komisji w celu ich zatwierdzenia. Niektóre kategorie pomocy, np. dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz określonych sektorów, takich jak ochrona środowiska, badania i innowacje, są jednak wyłączone z tego obowiązku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ceny prądu, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-01-2019

loloolejcie komisje !!nie odpowiadajcie jestesmy suwerennym panstwem !!

04-01-2019

ankaTo już wiadomo na POKO nie głosuję - skarżypyci !!!!!!!!!!

04-01-2019

AnoSasin zaraz kleknie przed EU, a teraz robi teatrzyk na czas do wyborow, moze nawet juz w marcu

Rozwiń komentarze (241)