Notowania

KE żąda notyfikacji ustawy o cenach energii

Komisja Europejska oczekuje, że polskie władze przekażą do notyfikacji ustawę dotyczącą cen energii w Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Do tej pory nie otrzymaliśmy notyfikacji od polskich władz, ale tego byśmy oczekiwali – powiedziała rzeczniczka tej instytucji Mina Andreewa. (Fot: Tomasz Gzell)

- Państwa członkowskie są zobowiązane do notyfikowania Komisji Europejskiej o wszelkich działaniach o pomocy publicznej przed ich wdrożeniem. Do tej pory nie otrzymaliśmy notyfikacji od polskich władz, ale tego byśmy oczekiwali – powiedziała rzeczniczka tej instytucji Mina Andreewa. O sprawie informuje PAP.

Czytaj też: Zamrożenie cen prądu może pokrzyżować Bruksela. Rekompensaty dla obywateli czy dla spółek?

Chodzi o nową ustawę obniżającą ceny energii elektrycznej w Polsce, która w trybie ekspresowym została przyjęta w ostatni piątek 2018 r. i weszła w życie 1 stycznia. Obniża ona akcyzę na prąd, zmniejsza tzw. opłatę przejściową i ustala ceny energii na poziomie z 30 czerwca 2018 r.

Podwyżki cen prądu z rekompensatami. "To jest wyższy poziom zaklinania rzeczywistości"

Zgodnie z ustawą, umowy na dostawy energii w 2019 r., jeśli zakładają wzrost cen w stosunku do poprzedniej umowy danego podmiotu, do 1 kwietnia 2019 r. będą musiały być skorygowane do poziomu z połowy 2018 r., z mocą od 1 stycznia 2019 r. Ustawa przewiduje też rodzaj pomocy dla sprzedawców, którzy w 2019 r. kupią energię na rynku za cenę wyższą niż ustalona cena sprzedaży. W takiej sytuacji mają otrzymać bezpośredni zwrot utraconego przychodu z powołanego przez nowelizację Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-05-2019

Kłamcy i złodziejeKiedy wreszcie przejdziemy na euro i skończy się okradanie Polaków?

19-05-2019

Złodzieje i kłamczuchyKiedy wreszcie przejdziemy na euro i skończy się okradanie Polaków?

21-05-2019

jaśw przyszłym roku zniosą te dobrodziejstwo i nie będzie z czego się tłumaczyć bo ceny pradu podniosą o sto procent,a elektorat -robic za miskę ryżu i … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1481)