Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|
aktualizacja

Ściągniemy gaz USA. Rosyjski podrożał - i to nie przypadek

226
Podziel się:

Rosyjski koncern jest częściowo winien podwyżek cen gazu - mówi szef PGNiG. Gazprom przykręcił kurek w gazociągu przez Ukrainę, ceny podskoczyły. Ale mamy nowy kontrakt na gaz z Zatoki Meksykańskiej.

Ściągniemy gaz USA. Rosyjski podrożał - i to nie przypadek
PGNiG zwiększyło zakontraktowany wolumen dostaw LNG z USA (Unsplash.com, Ian Simmonds)

– Poziom cen gazu wynika z postpandemicznego odbicia gospodarczego, które spowodowało ich wzrost. Innym czynnikiem jest ograniczenie podaży przez Gazprom. Spółka ograniczyła przesył przez gazociągi na Ukrainie i w Polsce, a to spowodowało wzrost cen o pięć euro za MWh – mówi Paweł Majewski, prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

W 2023 roku przesył gazociągiem jamalskim ustanie. Polska musi więc szukać nowych źródeł - i je znajduje. PGNiG podpisał właśnie z amerykańską firmą Venture Global LNG aneksy do długoterminowych kontraktów na dostawy LNG z terminali w Zatoce Meksykańskiej. Zakupy wzrosną dodatkowo o 2 mln ton LNG rocznie przez 20 lat.

Zgodnie z aneksem dostawy z terminala Calcasieu Pass LNG w Calcasieu Parish wzrosną z 1 mln do 1,5 mln ton LNG rocznie przez 20 lat. W przypadku terminala Plaquemines LNG w Plaquemines Parish aneks przewiduje zwiększenie dostaw z 2,5 mln ton do 4 mln ton LNG rocznie przez 20 lat.

Zobacz także: Porozumienie za plecami Polski ws. Nord Stream 2. Suski bez ogródek o Niemcach i USA

Pierwsze dostawy są planowane na początek 2023 r. W sumie docelowy wolumen odbieranego od Venture Global LNG wynosi 7,4 mld m sześc. po regazyfikacji. Kontrakty mają formułę FOB (Free On Board), czyli po odebraniu z terminala PGNiG może np. odsprzedać gaz innemu odbiorcy.

Jak podkreślał podczas podpisania aneksów prezes PGNiG Paweł Majewski, rozbudowa obu terminali eksportowych LNG idzie dobrze i daje nadzieję na zakończenie w terminie, czyli w 2023 r.

PGNiG w lipcu zerwało 20-letni kontrakt z firmą Port Arthur LNG na dostawy 2 mln ton LNG od 2023 r. Źródłem gazu miał być terminal skraplający Port Arthur w Jefferson County w Teksasie. Właściciel Port Arthur LNG - Sempra opóźniła jednak w maju 2021 r. podjęcie końcowej decyzji inwestycyjnej dotyczącej budowy Port Arthur LNG do 2022 r., tłumacząc to trudnymi warunkami rynkowymi po pandemii.

Kontrakt z PGNiG był jedną tego typu umową jaką zawarł planowany terminal, który miał mieć zdolność eksportową rzędu 11 mln ton LNG rocznie. Jednocześnie polski koncern porozumiał się z Venture Global co do planów aneksowania kontraktów.

Zarówno Majewski, jak o obecny przy aneksowaniu kontraktów wicepremier Jacek Sasin podkreślali, że od 2023 r., gdy ustaną dostawy gazu z kontaktu jamalskiego z Gazpromem, Venture Global będzie dostarczał ok. jednej trzeciej wolumenu obecnego zużycia gazu w Polsce. To dowód na to, jak ważne są te umowy - wskazywał Majewski.

Wyraził również opinię, że taki udział w dostawach gazu do Polski jednej firmy nie zagraża dywersyfikacji.

"Nie traktujemy tego jako uzależniania się. Będziemy kupować z dwóch terminali, działających na zasadach czysto rynkowych. W każdym z nich kontraktowane są dostawy dla kilku potężnych graczy na rynku gazu. Mamy do czynienia z biznesem prywatnym, kierującym się zupełnie innymi zasadami niż np. Gazprom" - wskazywał prezes PGNiG.

"Jedynym wyznacznikiem kierunku prowadzonego biznesu jest zysk" - podkreślił. Przypomniał też, że wraz ze wzrostem zużycia gazu w Polsce, udział dostaw z Venture Global będzie malał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(226)
Carusso
2 lata temu
Morawiecki podajcie cenę gazu rosyjskiego i cenę gazu amerykańskiego. Ile kosztuje 1000 metrów sześciennych gazu amerykańskiego i rosyjskiego. Panie Morawiecki są w Polsce ludzie myślący. To też są obywatele polscy i oni mają prawo wiedzieć za co płacą i ile. Wy piszecie wszystko pod swój ciemny elektorat który wszystko łyka jak indyk i wydaje się im że to co mówicie to jest prawda. To co mówicie to są perfidne kłamstwa Tak jak to ma się do cen gazu z rosji i ameryki.
Jan
2 lata temu
Zgotował nam piękny los PiS . Dziękuje ze płace tak dużo zarabiając tak mało . Martwię się o swą miseczkę ryżu . Kiedy was w końcu ktoś odsunie od władzy .
jorgus
2 lata temu
gdyby usa chcialo wprowadzic naprawde sankcje na rosje to przestalo by sprzedawac sprzet do odwiertow i rosja w krotkim czasie nie mialo by gazu na nordstream 2 i ropy , pytanie dlaczego tego nie robia
JAobserwator
3 lata temu
Ale ile kosztuje 1000 m3 gazu z USA w stosunku do rosyjskiego!! Podajcie!!
Namor
3 lata temu
Pożyjemy zobaczymy. A cenę podyktują Rosjanie,bez mrugnięcia okiem zapłacimy.
...
Następna strona