Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Europę czeka energetyczny szok. Ceny za prąd i gaz znacznie podskoczą

246
Podziel się:

Europa jest przed falą znaczących podwyżek za energię - nie ma wątpliwości Bloomberg. Za podwyżkę cen za prąd i gaz odpowiada większe zapotrzebowanie, które jest związane z wychodzeniem państw europejskich z pandemii i związanymi z nią lockdownami.

Europę czeka energetyczny szok. Ceny za prąd i gaz znacznie podskoczą
Ceny za prąd i gaz będą rosnąć. Europa musi być gotowa na energetyczny szok (Adobe Stock)

Bloomberg rozpoczyna swój artykuł od przytoczenia historii właściciela kawiarni w popularnej dzielnicy Berlina. Po tym, jak wreszcie mógł otworzyć swój lokal po wielu miesiącach lockdownu, napotkał go nowy problem: ogromne ceny za energię.

W Niemczech hurtowe ceny energii elektrycznej wzrosły w tym roku o ponad 60 proc. Dlatego też, by jego działalność mu się wciąż opłacała, właściciel kawiarni musiał podnieść ceny wszystkich produktów - od kawy, po słodkie bułki.

To jednak nie jest przypadek wyłącznie niemiecki. Koszty gazu ziemnego i energii elektrycznej rosną w całej Europie. Można to powiązać z faktem, że gospodarka światowa wychodzi z pandemii.

Zobacz także: Fotowoltaika już nie tak opłacalna. Pełnomocnik premiera to przyznałCz

Jakby tego było mało, Unia Europejska - w ramach Zielonego Ładu - zobowiaząła się do dekarbonizacji swojej gospodarki. To też odbija się na cenach energii, gdyż już dziś publiczne przedsiębiorstwa płacą rekordowe ceny za pozwolenia na zanieczyszczenie. Pozwolenia te umożliwiają im produkcję energii z paliw kopalnych.

Na rynku brakuje również gazu ziemnego. Komisja Europejska w swoim najnowszym kwartalnym raporcie wskazała, że hurtowe ceny gazu w UE wzrosły drastycznie w pierwszych miesiącach tego roku.

To wszystko przekłada się na zawyżone ceny energii elektrycznej. Ceny, które finalnie będą musieli zapłacić wszyscy konsumenci.

Podwyżki cen energii najmocniej dziś doskwierają Hiszpanom, którzy płacą już ponad 100 euro za megawatogodzinę. To ponaddwukrotnie więcej niż w tym samym czasie w 2019 roku.

Reakcją władz hiszpańskich było obniżenie podatków energetycznych. Natomiast Wielka Brytania, która również odczuwa wzrosty cen, zamierza pozwolić publicznym przedsiębiorstwom na podniesienie rachunków po raz drugi w tym roku.

Europa jest w przededniu negocjacji zobowiązań energetycznych zmierzających do pełnej dekarbonizacji Starego Kontynentu. Bruksela obawia się buntu, ponieważ nie zanosi się, by ceny energii miały spaść w najbliższym czasie.

Rosja przesyła coraz mniej gazu do Europy, natomiast państwa azjatyckie gromadzą ładunki skroplonego gazu ziemnego. To utrudnia uzupełnienie zapasów europejskich, które są znacząco uszczuplone po ostrej zimie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(246)
taniej
rok temu
to dzieki UE i jej oplatom emisyjnym. Zlikwidujmy te oplaty i zaobaczycie jak prad stanieje
RyszardM12
rok temu
Jakoś w trakcie pandemii energia elektryczna i gaz znacząco nie staniały. Jak widać każda okazja jest dobra aby wprowadzać podwyżki.
Bruksela
rok temu
Macie płacić i płakać
Bruksela i Po...
rok temu
Masz płacić i płakać
Hahaha
rok temu
Kup se samochód elektryczny mówili. Będziesz jeździł tanio....
...
Następna strona