Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. JMK
|

Duży skok cen gazu w Europie. Przez ciężką zimę i Azję

299
Podziel się:

Komisja Europejska opublikowała swój najnowszy kwartalny raport o unijnym rynku gazu. Nie napawa on optymizmem. Hurtowe ceny gazu w UE wzrosły drastycznie w pierwszych miesiącach tego roku. I niebawem przełoży się to na nasze rachunki.

Duży skok cen gazu w Europie. Przez ciężką zimę i Azję
Ceny gazu znów będą rosnąć (PAP, Darek Delmanowicz)

Według raportu KE za I kwartał 2021 r. ceny spotowe gazu w europejskich hubach gazowych skoczyły w tym okresie o 25-30 proc. – w porównaniu do poprzedniego kwartału, a aż 70-100 proc. w zestawieniu z I kwartałem zeszłego roku.

Ceny gazu dla gospodarstw domowych w krajach UE zwiększyły się w tym czasie o 9 proc., ale one zawsze reagują z pewnym opóźnieniem na ceny hurtowe.

Zobacz także: Zielone światło od USA dla Nord Stream 2. Ekspert: ''Polska ma prawo czuć się zaniepokojona''

Skąd taki wzrost hurtowych stawek za gaz w Europie? Komisja Europejska wymienia kilka przyczyn. Pierwsza to ciężka zima, przez którą zużycie błękitnego paliwa znacząco wzrosło i obniżyły się, aż o 30 proc., jego zapasy w europejskich magazynach.

Drugą jest spadek wydobycia gazu na naszym kontynencie. Zmniejszyło się ono w I kwartale tego roku o 11 proc. – w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r.

Trzecia to silny wzrost cen LNG, czyli gazu skroplonego, w krajach azjatyckich, który był spowodowany skokiem popytu na ten surowiec na tamtejszym rynku. Wyższe ceny LNG w Azji sprawiły, że jego dostawcy obniżyli dostawy do Europy, zwiększając je w przypadku państw azjatyckich. W efekcie import tego rodzaju gazu w krajach UE skurczył się w pierwszych trzech miesiącach tego roku aż o 29 proc.

Niestety, jak przewiduje KE, to nie koniec tegorocznych zwyżek hurtowych cen gazu w Europie. Ma to wynikać m.in. z odbudowywania zapasów w magazynach tego surowca, co będzie skutkować zwiększonym popytem na błękitne paliwo.

Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) przewiduje, że w tym roku popyt na gaz w Europie zwiększy się o 3 proc. i wróci do swego przedpandemicznego poziomu.

A my prędzej czy później zobaczymy to na naszych rachunkach za gaz, bo i jego ceny detaliczne – w ślad za hurtowymi – będą musiały wzrosnąć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(299)
NIE LICZCIE
3 lata temu
na gaz i ropę z Rosji. Wasz zachód z USA na czele wybrał drogę konfrontacji, próbuje destabilizować państwa współpracujące z Rosją oraz państwa Jedwabnego Szlaku, w które Chiny zainwestowały ogromne pieniądze. Jak to się zakończy, wiadomo.
rade
3 lata temu
włąsnie dlatego UE naciska na Polskę, by zlikwidować URE. Nie po to Niemcy mają 1/4 Polski w swoim gazie, by URE im mówił jaka może być maksymalna cena za gaz
ethil
3 lata temu
Szkoda, że chociaż władza nie podpięła się do NS2 ...
obserwator
3 lata temu
Zamknijcie kopalnie,a obudzicie się z "ręką w nocniku".Trzeba zacząć rozważać czy nasz udział w UE jest dla nas opłacalny.
socjolog
3 lata temu
PÌS jest odpowiedzialny za rusofobię, za to, że nie chcieli rurociągów z gazem przez Polske, za to, że nie bedzie kasy z oplat przesylowych ani lepszej ceny, za drogi skroplony gaz itd. Im bardziej cena skoczy tym mniej glosów dostaną. Proste.
...
Następna strona