Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Ceny gazu w górę? "Samo uwolnienie cen nie spowoduje podwyżek"

39
Podziel się:

Ceny gazu dla gospodarstw domowych już wkrótce będą uwolnione. Zdaniem prezesa PGNiG Pawła Majewskiego samo uwolnienie nie spowoduje podwyżek. Wpływ na ceny za gaz będzie miała przede wszystkim sytuacja rynkowa.

Ceny gazu w górę? "Samo uwolnienie cen nie spowoduje podwyżek"
Ceny gazu wzrosną? Prezes PGNiG jest przekonany, że samo uwolnienie cen nie wystarczy (zdj. ilustracyjne). (pixabay.com)

- Nie spodziewałbym się znaczących podwyżek. To nie uwolnienie spowoduje zmianę cen, tylko sytuacja rynkowa - podkreślił Paweł Majewski w telewizji wPolsce.pl. Przypomniał też, że polski rynek jest powiązany z rynkiem niemieckim.

Uwolnienie cen oznacza, że regulator taryf nie będzie już zatwierdzał ich cen. Zmiana ta nastąpi od 2024 roku. A dlaczego ceny za gaz będą uwolnione?

Prezes PGNiG wskazał na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 2015 roku. TSUE orzekł, że polskie przepisy naruszają prawo unijne.

Zobacz także: Rewolucja w fotowoltaice. Koniec darmowego prądu?

Aby zatem przystosować się do tego wyroku, w 2016 roku polscy politycy przyjęli ustawę znoszącą taryfowanie ostatniej grupy odbiorców - czyli gospodarstw domowych.

W ubiegłym tygodniu prezes URE zatwierdził spółce PGNiG Obrót Detaliczny 12,4-procentową podwyżkę od 1 sierpnia. Największy dostawca gazu do gospodarstw domowych stale podnosi ceny: w kwietniu jego taryfy wzrosły o 5,6 proc., a na początku roku - o 2,9 proc.

Skąd takie podwyżki? PGNiG tłumaczy je rosnącymi cenami rynkowymi gazu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(39)
karoslawjaczy...
2 lata temu
czytać między wierszami: "tsue stwierdziła niezgodność z przepisami unijnymi". podwyżki będą, prawdopodobnie olbrzymie. pis suary niejednokrotnie udowodniły że prawo unijne traktują wybiórczo. mają jakiś interes w tym aby akurat do tego orzecnictwa się stosować.
Szymon
3 lata temu
Super, a teraz URE zgodził się na podwyżkę 7,4% od października. Czyli teraz w sumie prawie 30%.
tama
3 lata temu
tak nas traktuja gaz 20% energia 50% paliwa 30% i cieszy sie ze ma 26 mld nadwyzki w budzecie no to wiadomo skad te pieniadze są premier uwaza nas za baranow
Kasia
3 lata temu
Kij ma zawsze dwa końce! Zostaliśmy sprzedani przez USA, Niemcy, Austrię i Francje odbiorcę końcowego NS2. Oddawany do użytkowania gazociąg NS2 uzależnia na stałe kraje zachodu od Ruskich zarówno energetycznie i geopolitycznie. Merkel Angela oraz Austria i Francja dostaną za swoje poparcie NS2 od Ruskich atrakcyjna taryfę na gaz. Polska musi sprowadzać gaz skroplony LNG od USA tankowcami po cenie dwukrotnie wyższej, obecnie cena gazu dla odbiorców biznesowych wzrosła o 24%. Można stwierdzić że nasza gospodarka w wyniku drastycznego wzrostu cen za energię: prąd (opłata mocowa 100 zł), gaz (odbiorcy biznesowi wzrost cen o 24%), ropa (wzrost do nawet 100 dol. na baryłkę) stała się niekonkurencyjna w stosunku do gospodarek zachodnich i o to chodziło Czerwonym.
subiektywnie
3 lata temu
PiS jest kreatywny... albo podniesie ceny gazu... a jeśli nie to podniesie jakieś podatki lub opłaty, więc i tak wydrenują nam nasze kieszenie.... a potem utworzą kolejny zewnętrzny fundusz i część kasy w nim zgromadzona trafi do prywatnych kieszeni... zgaduj zgadula - do czyich kieszeni?
...
Następna strona