Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MBL
|

Europejski Zielony Ład nie zadziała? "Szkody przeniosą się gdzie indziej"

60
Podziel się:

Zdaniem ekspertów forsowanie przez Unię Europejską neutralności klimatycznej sprawi, że w efekcie gazy cieplarniane będą wytwarzane gdzie indziej, a ogólny bilans w ogóle się nie zmieni.

Europejski Zielony Ład nie zadziała? "Szkody przeniosą się gdzie indziej"
Eksperci krytykują Europejski Zielony Ład. (Pexels, Brett Sayles)

UE dąży do osiągnięcia w 2050 roku neutralności klimatycznej w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Zdaniem ekspertów z politechniki z Karlsruhe efekty tych działań mogą być odwrotne do zamierzonych.

Według wytycznych Europejskiego Zielonego Ładu zużycie nawozów sztucznych ma się w Europie zmniejszyć o 20 proc., a środków owadobójczych o połowę. UE zamierza też zasadzić 3 mld drzew. Tymczasem prawne regulacje jej handlu zagranicznego nie zawierają spójnych wymogów w kwestii realizowania przez eksporterów zasad zrównoważonego rolnictwa.

Naukowcy wskazali, że znaczne rozmiary importu żywności pozwalają Unii Europejskiej na forsowanie u siebie zrównoważonego modelu rolnictwa bez wymagania tego od swych handlowych partnerów. Efektem jest zgoda na stosowanie przez partnerów środków chemicznych, które są zabronione w Europie, prowadzi do przeniesienia do innych kraków szkód ekologicznych.

Według danych FAO w latach 1990-2014 powierzchnia lasów w Europie zwiększyła się o 13 mln hektarów, co odpowiada mniej więcej obszarowi Grecji. W tym samym czasie w innych częściach świata 11 mln hektarów lasu musiało ustąpić miejsca użytkom rolnym.

Do tego, przywóz do Europy olbrzymich ilości artykułów rolno-spożywczych czy drewna z miejsc odległych od niej o tysiące kilometrów nie może się odbywać bez dodatkowego wzmagania globalnego ocieplenia. Same kontenerowce z banderami państw Unii Europejskiej w 2018 roku zwiększyły ilość dwutlenku węgla w atmosferze ziemskiej o 139 mln ton.

Zobacz także: Puste stoliki, długi, prośby o pomoc. "Liczmy, że szczepionki zmienią sytuację"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(60)
jou
3 lata temu
Z zakumulatorami w samo sedno. Te uzywane w obecny EV (Electic Vehicle) oraz te uzywane w sprzecie AGD etc. nadaja sie tylko w okolo 20% to recyklingu, reszta to toksyczny zlom!
fufu
3 lata temu
O ocepleniu to taka sama rozmowa jak z wyznawcami Trompa lup Rydrzyka
Palmel
3 lata temu
pokazują wiatraki a nie mówią ile zużywają energii do jego produkcji i utylizacji i o całej infrastrukturze wokół wiatraka czyli stacji trafo, konserwacji ich kablach łączących z siecią , synchronizacji sieci, nie mówią o zabitych ptakach przez śmigła , migotaniu światła, ultra i infra dźwiękach
xXx
3 lata temu
Największe światowe mafie już dawno się połapały, że na śmieciach i ekologii zarabia się lepiej i bezpieczniej niż na narkotykach i prostytucji
Inzynier.
3 lata temu
Wyprodukowanie kompletu akumulatorow do samochodu elektrycznego bardziej zanieczyszcza srodowisko, niz spaliny z silnika spalinowego.
...
Następna strona