Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
MBL
|

Europejski Zielony Ład nie zadziała? "Szkody przeniosą się gdzie indziej"

60
Podziel się

Zdaniem ekspertów forsowanie przez Unię Europejską neutralności klimatycznej sprawi, że w efekcie gazy cieplarniane będą wytwarzane gdzie indziej, a ogólny bilans w ogóle się nie zmieni.

Europejski Zielony Ład nie zadziała? "Szkody przeniosą się gdzie indziej"
Eksperci krytykują Europejski Zielony Ład. (Pexels, Brett Sayles)
bDTkCTcl

UE dąży do osiągnięcia w 2050 roku neutralności klimatycznej w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Zdaniem ekspertów z politechniki z Karlsruhe efekty tych działań mogą być odwrotne do zamierzonych.

Według wytycznych Europejskiego Zielonego Ładu zużycie nawozów sztucznych ma się w Europie zmniejszyć o 20 proc., a środków owadobójczych o połowę. UE zamierza też zasadzić 3 mld drzew. Tymczasem prawne regulacje jej handlu zagranicznego nie zawierają spójnych wymogów w kwestii realizowania przez eksporterów zasad zrównoważonego rolnictwa.

bDTkCTcn

Naukowcy wskazali, że znaczne rozmiary importu żywności pozwalają Unii Europejskiej na forsowanie u siebie zrównoważonego modelu rolnictwa bez wymagania tego od swych handlowych partnerów. Efektem jest zgoda na stosowanie przez partnerów środków chemicznych, które są zabronione w Europie, prowadzi do przeniesienia do innych kraków szkód ekologicznych.

Według danych FAO w latach 1990-2014 powierzchnia lasów w Europie zwiększyła się o 13 mln hektarów, co odpowiada mniej więcej obszarowi Grecji. W tym samym czasie w innych częściach świata 11 mln hektarów lasu musiało ustąpić miejsca użytkom rolnym.

Do tego, przywóz do Europy olbrzymich ilości artykułów rolno-spożywczych czy drewna z miejsc odległych od niej o tysiące kilometrów nie może się odbywać bez dodatkowego wzmagania globalnego ocieplenia. Same kontenerowce z banderami państw Unii Europejskiej w 2018 roku zwiększyły ilość dwutlenku węgla w atmosferze ziemskiej o 139 mln ton.

bDTkCTct
Zobacz także: Puste stoliki, długi, prośby o pomoc. "Liczmy, że szczepionki zmienią sytuację"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTkCTcO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(60)
joga
3 miesiące temu
Normalni ludzie wiedzą też, że: miliony aut z włączonymi światłami nie ochładzają klimatu a go ocieplają, że te miliony aut stające co 10 m nie ochładzają klimatu a go ocieplają, że te kilkaset czy kilka tysięcy piecy na węgiel lub drzewo w ogólnym rozrachunku znaczy mniej niż nic. Normalni ludzie wiedzą też, że wmawianie, że auto na akumulatory jest eko jest chwytem marketingowym producentów i najzwyklejszym ściemnianiem ludowi. Produkcja i utylizacja akumulatorów jest jedną z najbardziej szkodliwych dla zdrowia i klimatu czynności. I można by tak wymieniać i wymieniać. Ale rządzą ludzie mądrzy inaczej.
donaiwnych
3 miesiące temu
bo tu nie o ekologię chodzi a o robienie kasy na naiwniakach
To proste
3 miesiące temu
Każdy zdroworozsądkowy człowiek to wie...
bDTkCTcP
Zosia
3 miesiące temu
Działania Brukseli to jedna wielka ściema i oszustwo.
Z Torunia on ...
3 miesiące temu
Tylko geotermia.
...
Następna strona