Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ścieki w Wiśle. Będzie zawiadomienie do prokuratury

Inspekcja Ochrony Środowiska zawiadomi Prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez MPWiK w Warszawie - poinformowała rzeczniczka Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska na Twitterze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Do Wisły dostaje się ok. 3 m sześciennych surowych ścieków na sekundę (Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER /EAST NEWS)

W środę doszło do awarii kolektora, który przesyła część ścieków z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka". Przeprowadzono kontrolowany spust ścieków do Wisły. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapewnił jednocześnie, że woda w Warszawie jest pitna i bezpieczna. - To miejsce, w którym mamy do czynienia z tym upustem ścieków, jest poniżej ujęć wody - zaznaczył prezydent.

Wisła pełna ścieków. Awaria w oczyszczalni ścieków "Czajka" w Warszawie
Wisła pełna ścieków. Awaria w oczyszczalni ścieków "Czajka"

Związku z tym zebrał się sztab kryzysowy. Głos zabrał też minister środowiska Henryk Kowalczyk - To niezwykle groźne zjawisko. Mogło dojść do potężnych szkód środowiskowych - powiedział. Zadeklarował też w imieniu rządu pomoc dla władz Warszawy.

Oglądaj też: Ulica na sprzedaż. Może ją kupić każdy

Do awarii miało dojść już we wtorek o godz. 5. Uszkodzone miały być już dwa kolektory. Właśnie na to zwraca uwagę rzeczniczka GIOŚ. - Inspekcja Ochrony Środowiska zawiadomi Prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez MPWiK w Warszawie w związku z ponad dobowym opóźnieniem poinformowania służb o wystąpieniu poważnej awarii i zagrożeniu zanieczyszczeniami komunalnymi z Warszawy - napisała.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zwrócił się też do wszystkich samorządów, podmiotów eksploatujących ujęcia wody pitnej z Wisły - od Warszawy do ujścia rzeki - o wdrożenie działań kryzysowych w związku z niebezpieczeństwem zanieczyszczenia rzeki surowymi ściekami z lewobrzeżnej Warszawy.

Warszawa. Henryk Kowalczyk uważa, że awaria oczyszczalni ścieków Czajka i wyciek nieczystości do Wisły jest katastrofą ekologiczną
Warszawa. Awaria oczyszczalni ścieków Czajka. Minister środowiska: doszło do katastrofy ekologicznej

Według informacji ze sztabu kryzysowego, w którym brali udział przedstawiciele Mazowieckiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, do Wisły dostaje się ok. 3 m sześciennych surowych ścieków na sekundę, co w ciągu doby może powodować zagrożenie zanieczyszczeniem Wisły ilością 260 tys. m sześciennych ścieków. "Jednocześnie ostrzegamy wszystkich użytkowników wody w Wiśle, kąpiących się, wędkarzy, odpoczywających nad Wisłą, rolników pobierających wodę do pojenia zwierząt, czy też do nawadniania upraw o zagrożeniu zanieczyszczeniem wody" - wskazuje GIOŚ.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w raz z jednostkami podległymi w województwach mazowieckim, kujawsko-pomorskim i pomorskim prowadzi monitoring jakości wody od Warszawy do ujścia Wisły, wprowadzając dodatkowe punkty pomiaru w newralgicznych miejscach. "Będziemy stale informować o wynikach pomiarów podając te dane do wiadomości publicznej. Na bieżąco przydatność wody do picia z ujęć zasilanych z Wisły monitoruje Państwowa Inspekcja Sanitarna. Inspektorzy Ochrony Środowiska w obliczu poważnej awarii, prześledzą postępowanie w sprawie ustalenia jej przyczyn i będą monitorować działania w celu usunięcia zagrożenia" - informuje Inspektorat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-08-2019

SigwaldMówią ze ścieki będą spływać do Wisły od kilku do kilkunastu tygodni, to będzie katastrofa ekologiczna

28-08-2019

jojo trampekSabotaż zwolenników dojnej zmiany

28-08-2019

kresowiakNo to rozlała nam się ta warszawka w całej okazałości, hehehe...

Rozwiń komentarze (403)