Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Segregacja śmieci na 5 frakcji wstrzymana. Rząd boi się podwyżek cen za wywóz

205
Podziel się:

Do końca czerwca samorządy mogą nie stosować się do obowiązkowego dzielenia odpadów na pięć rodzajów. Resort Środowiska przyzwala, aby zawierały umowy na starych zasadach.

Segregacja śmieci na 5 frakcji wstrzymana. Rząd boi się podwyżek cen za wywóz
(Shutterstock.com, Dmitry Kalinovsky)

Rząd wydłuża okres przejściowy, w którym samorządy mogą podpisywać umowy na wywóz śmiecie dzielonych nie na 5 a tylko na 3 grupy do końca czerwca – pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Umożliwia to rozporządzenie resortu środowiska z 29 grudnia.

Jak wskazuje dziennik, to wybieg, który w roku wyborczym ma ograniczyć nieuniknione wzrosty cen za śmieci. Po zamieszaniu z cenami prądu, kolejne podwyżki dla partii rządzącej mogłyby być trudne do wytłumaczenia.

Stawki za śmieci pójdą w górę. Nawet czterokrotnie:

Zmiana prawa ma spowodować, utrzymanie dotychczasowych poziomów cen. Jednak, jak wskazują eksperci pytani przez "DGP", ryzykujemy kolejny konflikt z Brukselą. UE będzie bowiem od nas wymagać już od 50 proc. poziomu recyklingu.

Zwracają też uwagę, że mimo deklaracji resortu środowiska, że recykling jest priorytetem, to właśnie na tej zwłoce cierpi środowisko.

Zgodnie z przedłużonymi przepisami śmieci segregować będziemy wciąż na suche, zmieszane i szkło. Pierwotnie od nowego roku podział miał zostać rozbity na papier, plastik, szkło, metal i odpady organiczne.

*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez *dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(205)
Rzułty Jesz
3 lata temu
W Krakowie jest pierwszy automat do skupowania plastikowych butelek po 0.10 gr za sztukę skąpiradła centusiowe :-)
rys
4 lata temu
Komu przeszkadzaly kontynery na szklo, teraz samochod jedzie od domu do domu zatruwajac powietrze a koszty transportu rosna za ktore my placimy
Emerytka 69
4 lata temu
Przecież pis robi wszystko pod publikę. Nawet neonazista zrobił ministrem żeby mieli większe poparcie.
xcCSD
4 lata temu
Dobrze, że nadal mam piec na paliwo stałe. Problem sortowania śmieci jest więc dla mnie marginalny.
kol90
4 lata temu
Dlaczego władze nie próbują zmusić producentów do używania opakowań wielokrotnego użytku oraz biodegradowalnych. Od razu zmniejszy się ilość śmieci.
...
Następna strona