Notowania

bank
17.01.2019 18:05

Sejm odrzucił poprawki o przejmowaniu banków "za złotówkę". Zmiany do ustawy o BFG przyjęte

Sejm przyjął zmiany do ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. W dokumencie zabrakło głośnego po wybuchu tzw. afery KNF przepisu o możliwości przejmowania banków "za złotówkę".

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
(Fot: Jacek Turczyk)

Zmiany w ustawie o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym wyłączają banki hipoteczne z gwarantowania depozytów, ponieważ ich nie posiadają oraz wprowadzają nowe zasady przymusowej restrukturyzacji banków. Co ważne, nie przewidują, wbrew wcześniej wniesionym poprawkom, możliwości przejmowania instytucji z problemami "za złotówkę". To oznacza, że najdal obowiązują obecne przepisy o przymusowej restrukturyzacji.

Wykreślenie tych głośnych za sprawą afery KNF przepisów poseł sprawozdawca Janusz Szewczak z PiS uzasadniał wprowadzeniem zmian w ustawie o nadzorze nad rynkiem finansowym. W dodatku istniejące już zapisy w razie poważnych problemów pozwalają na jego przymusową restrukturyzację, co jest efektem dyrektywy unijnej i jej implementacji w 2014 r.

Przejęcie banku "za złotówkę" możliwe w świetle prawa

W nowej treści ustawy znajdą się nowe zasady, które ustanowią hierarchię wierzytelności, które należy zaspokajać w razie upadku banku. Przyjęte przez Sejm przepisy pozwalają także na składania w depozycie ministra finansów środków Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, co stanowić będzie formę polityki inwestycyjnej.

Za przyjęciem nowelizacji zagłosowało 411 posłów, 15 było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od oddanie głosu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: bank, afera knf, sejm, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-01-2019

khjfjNo cóż prawie się pisowi udała szarpnąć olbrzymią kasę dla swoich potrzeb.

17-01-2019

BibiStrach strach strach .Miarka sie przebrala

17-01-2019

Niestety to nie jest dobrykrokodradzanie prl-u google

Rozwiń komentarze (9)