Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Konrad Bagiński
Konrad Bagiński
|
aktualizacja

Sejm przyjął część poprawek Senatu do tarczy 4.0. Kontrowersyjne zapisy jednak pozostały

63
Podziel się

W piątek wieczorem Sejm głosował m.in. nad przepisami tzw. tarczy 4.0. Posłowie przyjęli większość poprawek zaproponowanych przez Senat, ale zostawili w tarczy budzące niepokój czołowych prawników przepisy nowelizujące Kodeks Karny.

Sejm przyjął w piątek 91 ze 126 poprawek, zgłoszonych przez Senat do tzw. tarczy antykryzysowej 4.0
Sejm przyjął w piątek 91 ze 126 poprawek, zgłoszonych przez Senat do tzw. tarczy antykryzysowej 4.0 (PAP)
bErvaBNN

O tym, że w tzw. tarczy antykryzysowej 4.0 znajdują się zapisy niemające nic wspólnego z ochroną polskiej gospodarki, zwrócili uwagę zarówno senatorowie, jak i prawnicy.

W czwartek Senat złożył 126 poprawek do czwartej odsłony tzw. tarczy antykryzysowej. W trakcie prac nad ustawą senatorowie podnosili kwestie szybkości procedowania ustawy, z czego wynika jej słabość. Senatorowie mieli obiekcje nawet do... nazwy, która, w ich ocenie, była nieprecyzyjna. "Tarcza 4.0" ukryta jest pod kryptonimem "ustawa z dnia 4 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19".

W projekcie znajdują się m.in. dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych, ułatwienia w realizacji zamówień publicznych, pakiet osłonowy dla samorządów, ochrona przed przejęciem spółek przez podmioty spoza Unii Europejskiej, ułatwienie dostępu do wakacji kredytowych oraz dostosowanie rynku pracy do wyzwań COVID-19.

bErvaBNP
Zobacz także: Obejrzyj: <a href="https://wideo.wp.pl/slug-6512853297870977v">Tarcza 4.0. Przymusowy urlop bez zgody pracownika. "Rozsądne rozwiązanie"</a>

Senatorowie odrzucili w czwartek część zapisów ustawy, które, w ich mniemaniu, nie są związane z walką z kryzysem wywołanym przez koronawirusa.

- Ten związek jest czasami bardzo luźny - zauważył Kazimierz Kleina (KO). - Dlatego wszędzie tam, gdzie uznaliśmy, że te sprawy nie mają związku z walką z koronawirusem podjęliśmy, decyzję, jako większość komisji, że te wszystkie zapisy wyrzucamy - powiedział, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

bErvaBNV

Część przyjęli, część odrzucili

W piątek wieczorem Sejm przyjął większość poprawek Senatu. Chodzi o te, które rekomendowała sejmowa Komisja Finansów i na które przystał rząd. Pozostałe poddano pod głosowanie. W ten sposób do przepisów dotyczących tarczy antykryzysowej wróciły zapisy odnoszące się de facto do nowelizacji Kodeksu Karnego.

Już kilka tygodni temu negatywną opinię tym fragmentom wystawili prawnicy z renomowanego Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego. Chodzi im o drastyczne wręcz zwiększenie kar dla sprawców różnych przestępstw, a z drugiej strony przepisy uprzywilejowujące osoby, które dokonały aktów terroru.

bErvaBNW

- Uchwalona ustawa w zakresie zmian w Kodeksie karnym jest niezgodna z art. 112 i art. 119 ust. 1 Konstytucji przez to, że została uchwalona przez Sejm bez dochowania trybu wymaganego do jej wydania – piszą krakowscy prawnicy. Ich zdaniem niezgodność polega m.in. na tym, że przepisy zostały uchwalone z naruszeniem procedury ustawodawczej przewidzianej w Regulaminie Sejmu dla projektów zmian w kodeksach.

Ustawa nie przeszła też procedury trzech czytań a na dodatek była rozpatrywana przez Komisję Finansów Publicznych – niewłaściwą dla tego typu projektów.

- Jest to radykalna przebudowa polskiego prawa karnego w zakresie kar grożących sprawcom najróżniejszych czynów stypizowanych w ustawie karnej, wprowadzona do uchwalonej ustawy poprawką zgłoszoną dopiero na etapie pracy w Komisji bez związku z materią antycovidową – piszą przedstawiciele KIPK.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bErvaBOq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(63)
Ryszard
rok temu
Najważniejsze aby nasi posłowie byli piękni i zdrowi. Jak można głosować nad wprowadzonymi jak zwykle niezgodnie z prawem poprawkami bez ich czytania. Wstyd dla całej opozycji
Obsrwator
rok temu
Kto broni pracownika tarcza najpewniej nie nie wciskając ciemnoty
wiesław
rok temu
oni do 2030 zlikwidują resztkę Polski
bErvaBOr
Łukasz
rok temu
Nie zapominaj - a piniędzy nie ma i nie będzie. Taki był wcześniej nasz kraj.
Realista
rok temu
Morawiecki. Weź wreszcie się za koronawirus. Przestań gościu kłamać że wszystko jest opanowane. Nie jest opanowane Bredzisz o jakiejś tarczy. A ludzie umierają
...
Następna strona