Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sejm przyjął część poprawek Senatu do tarczy 4.0. Kontrowersyjne zapisy jednak pozostały

W piątek wieczorem Sejm głosował m.in. nad przepisami tzw. tarczy 4.0. Posłowie przyjęli większość poprawek zaproponowanych przez Senat, ale zostawili w tarczy budzące niepokój czołowych prawników przepisy nowelizujące Kodeks Karny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Sejm przyjął w piątek 91 ze 126 poprawek, zgłoszonych przez Senat do tzw. tarczy antykryzysowej 4.0

O tym, że w tzw. tarczy antykryzysowej 4.0 znajdują się zapisy niemające nic wspólnego z ochroną polskiej gospodarki, zwrócili uwagę zarówno senatorowie, jak i prawnicy.

W czwartek Senat złożył 126 poprawek do czwartej odsłony tzw. tarczy antykryzysowej. W trakcie prac nad ustawą senatorowie podnosili kwestie szybkości procedowania ustawy, z czego wynika jej słabość. Senatorowie mieli obiekcje nawet do... nazwy, która, w ich ocenie, była nieprecyzyjna. "Tarcza 4.0" ukryta jest pod kryptonimem "ustawa z dnia 4 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19".

W projekcie znajdują się m.in. dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych, ułatwienia w realizacji zamówień publicznych, pakiet osłonowy dla samorządów, ochrona przed przejęciem spółek przez podmioty spoza Unii Europejskiej, ułatwienie dostępu do wakacji kredytowych oraz dostosowanie rynku pracy do wyzwań COVID-19.

Senatorowie odrzucili w czwartek część zapisów ustawy, które, w ich mniemaniu, nie są związane z walką z kryzysem wywołanym przez koronawirusa.

- Ten związek jest czasami bardzo luźny - zauważył Kazimierz Kleina (KO). - Dlatego wszędzie tam, gdzie uznaliśmy, że te sprawy nie mają związku z walką z koronawirusem podjęliśmy, decyzję, jako większość komisji, że te wszystkie zapisy wyrzucamy - powiedział, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Tarcza antykryzysowa 4.0. Co musisz wiedzieć o nowych przepisach?
Tarcza antykryzysowa 4.0. Co musisz wiedzieć o nowych przepisach?

Część przyjęli, część odrzucili

W piątek wieczorem Sejm przyjął większość poprawek Senatu. Chodzi o te, które rekomendowała sejmowa Komisja Finansów i na które przystał rząd. Pozostałe poddano pod głosowanie. W ten sposób do przepisów dotyczących tarczy antykryzysowej wróciły zapisy odnoszące się de facto do nowelizacji Kodeksu Karnego.

Już kilka tygodni temu negatywną opinię tym fragmentom wystawili prawnicy z renomowanego Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego. Chodzi im o drastyczne wręcz zwiększenie kar dla sprawców różnych przestępstw, a z drugiej strony przepisy uprzywilejowujące osoby, które dokonały aktów terroru.

Senat wprowadził szereg poprawek do tzw. tarczy antykryzysowej 4.0

- Uchwalona ustawa w zakresie zmian w Kodeksie karnym jest niezgodna z art. 112 i art. 119 ust. 1 Konstytucji przez to, że została uchwalona przez Sejm bez dochowania trybu wymaganego do jej wydania – piszą krakowscy prawnicy. Ich zdaniem niezgodność polega m.in. na tym, że przepisy zostały uchwalone z naruszeniem procedury ustawodawczej przewidzianej w Regulaminie Sejmu dla projektów zmian w kodeksach.

Ustawa nie przeszła też procedury trzech czytań a na dodatek była rozpatrywana przez Komisję Finansów Publicznych – niewłaściwą dla tego typu projektów.

- Jest to radykalna przebudowa polskiego prawa karnego w zakresie kar grożących sprawcom najróżniejszych czynów stypizowanych w ustawie karnej, wprowadzona do uchwalonej ustawy poprawką zgłoszoną dopiero na etapie pracy w Komisji bez związku z materią antycovidową – piszą przedstawiciele KIPK.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-06-2020

JULATylko dajcie kopertę marszałkowi G.

19-06-2020

FredObecny rząd chce odebrać robotnikom ostatnie prawa a figurant niby prezydent podpisze wszystko co mu prezes karze taki to prezydent co nic nie może

19-06-2020

Przedsiębiorcaprowadzę dzialalność od października ubiegłego roku, zatrudniłem pracownika w marcu i nie moge skorzystać ze zwolnienia ZUS. Co to za tarcza. Jestem … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (63)