Notowania

Sejm wprowadza Prostą Spółkę Akcyjną. Teraz czeka tylko na podpis prezydenta

Sejm znowelizował Kodeks spółek handlowych, wprowadzając nowy rodzaj spółki - Prostą Spółkę Akcyjną. Ma to być wygodne rozwiązanie między innymi dla twórców start upów. Sejm przegłosował też senackie poprawki do ustawy ograniczającej zatory płatnicze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Nowy rodzaj spółki ma być atrakcyjny m.in. dla technologicznych start upów (Fot: anyaberkut - Fotolia.com)

Prostą Spółkę Akcyjną będzie można założyć jednak dopiero od 1 marca 2020 r. - o ile oczywiście pomysł poprze prezydent.

W założeniu prosta spółka ma łączyć zalety spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ze spółką akcyjną. Aby ją założyć, nie będzie potrzebny kapitał - wystarczy jedna złotówka na start. Spółkę będzie można zarejestrować w 24 godziny, za pomocą internetowego formularza.

Prostsze będzie też zarządzenie taką firmą - na przykład uchwały będzie można przyjmować za pomocą poczty elektronicznej albo w czasie wideokonferencji.

Rynek, o który walczą, jest wart do 35 mld dol. Talent Alpha ma ambicję stać się polskim jednorożcem. Obejrzyj wideo:

W takiej spółce nie będzie obligatoryjnej rady nadzorczej, ale będzie za to możliwość powołania rady dyrektorów.

Akcje PSA nie będą mogły być notowane na giełdzie, chociaż będzie możliwość przekształcenia jej w spółkę akcyjną - na przykład by zadebiutować na parkiecie. Znacznie prostsza będzie też likwidacja takiej spółki.

Sejm przegłosował też poprawki Senatu do ustawy o ograniczeniach zatorów płatniczych. Ustawa przewiduje między innymi skrócenie do maksymalnie 30 dni od dnia doręczenia faktury terminów zapłaty w transakcjach handlowych, w których dłużnikiem jest podmiot publiczny. W świetle nowych przepisów, UOKiK będzie mógł natomiast karać te firmy, które najbardziej ociągają się z płaceniem kontrahentom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-07-2019

Spółka Srebrnato czy teraz prezes piSS będzie mógł oficjalnie przestać udawać, że jest prezesem SS?

20-07-2019

zeflikI co z tego? Jeśli ktoś miał do czynienia z polskim krs, to w życiu żadnej spółki prawa handlowego nie powoła. Samemu nie sposób czegoś takiego … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (2)