Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Michał Krawiel
|

Sejm zagwarantował pensje medykom. Ustawa wchodzi w życie w lipcu

5
Podziel się:

Sejm zagłosował za nowelizacją ustawy dotyczącą zarobków pracowników medycznych. Zgodnie z nią od lipca żaden pracownik medyczny oraz działalności podstawowej podmiotu leczniczego nie będzie mógł mieć ustalonego wynagrodzenia zasadniczego na poziomie niższym niż wynikający z ustawy.

Sejm zagwarantował pensje medykom. Ustawa wchodzi w życie w lipcu
Sejm zagłosował za nowelizacją ustawy o zarobkach pracowników medycznych (Adobe Stock)

Sejm uchwalił nowelizację ustawy dotyczącą pensji pracowników medycznych. Od lipca żaden pracownik medyczny oraz działalności podstawowej podmiotu leczniczego nie będzie mógł mieć ustalonego wynagrodzenia zasadniczego na poziomie niższym niż wynikający z ustawy. Za głosowało 433 posłów, 3 było przeciw, a 8 wstrzymało się od głosu.

Nowelizacja zakłada podwyższenie współczynników pracy dla wszystkich grup zawodowych ujętych w załączniku do ustawy z 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

W zmienionej ustawie zmodyfikowano też mechanizm gwarantujący niepogarszanie warunków wynagradzania osobom objętym do połowy 2021 r. regulacjami płacowymi opartymi na odrębnym finansowaniu (m.in. pielęgniarkom, położnym i ratownikom medycznym).

Zobacz także: Siłownie straciły 6 mld zł. "Będziemy to odrabiać 4 lata"

Według ustawy lekarz albo lekarz dentysta, który uzyskał specjalizację drugiego stopnia lub tytuł specjalisty w określonej dziedzinie medycyny, miałby najniższe wynagrodzenie ustalone na poziomie 6769 zł (współczynnik 1,31).

Natomiast lekarz z pierwszym stopniem specjalizacji zarabiałby w podstawie wynagrodzenia nie mniej niż 6201 zł, przy wskaźniku 1,20.

Lekarz albo lekarz dentysta bez specjalizacji otrzymałby minimalne wynagrodzenie na poziomie 5478 zł (wskaźnik 1,06), a lekarz stażysta 4186 zł zamiast 3772 zł (wskaźnik podniesiony do 0,81 z 0,73).

Pielęgniarkom z licencjatem zapewniono wyższy współczynnik pracy niż pierwotnie planowany – 0,81. Współczynnik pracy dla pielęgniarek i położnych ze średnim wykształceniem, bez specjalizacji, ustalono na 0,73, czyli jest na tym samym poziomie co dla pracowników działalności podstawowej z wykształceniem średnim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
Diagnosta Spe...
rok temu
Szanowni Państwo , dla mojej grupy zawodowej- diagności laboratoryjni skandalem jest to , że lekarz bez specjalizacji ma współczynnik pracy na poziomie 1,06 tak samo jak diagnosta ze specjalizacją II stopnia. Lekarz często za dyżur otrzymuje takie wynagrodzenie jak my za miesiąc pracy , oprócz tego dorabia w gabinecie prywatnym. A wymagania w stosunku do diagnostów rosną.
pracownik nie...
rok temu
Oczywiście szpital medykami stoi i żeby było jasne: ich wynagrodzenia powinny wzrosnąć, ale do jego funkcjonowania niezbędny jest też personel pomocniczy i administracja (najczęściej stanowią oni niecałe 10% personelu), którzy zarabiają o 100-200 zł powyżej ustawowego minimalnego wynagrodzenia i nie znaleźli się w tej ustawie a tekst pana wiceministra, że przecież dyrektor, księgowa, elektryk nie muszą pracować w służbie zdrowia jest co najmniej bezczelny. A może idąc tym tropem trzeba zlikwidować Ministerstwo Zdrowia bo przecież to też nikomu do niczego nie potrzebna administracja
Jola
rok temu
Podstawowa stawka dla lekarza specjalisty wzrosła z 6700 zł na 6769 zł wiec wzrosła stawka podstawowa od 2017 roku o 69 zł a w tym roku waloryzacja kapitału podstawowego emerytur w tym roku wzrasta o 5,4%. Z tego wynika,że lekarze specjaliści przejdą na emeryturę a pracować będą w szpitalach pracować na dyżurach 24 godzin doctorzy ale ekonomi jak Niedzielski.
dyrektor
rok temu
żaden lekarz na 100% nie zarabia łącznie za miesiąc poniżej 10 tys. netto a obecnie bym postawił hipotezę że nie zarabia poniżej 30 tys....
1234
rok temu
Masakra, nie dziwcie się, że lekarze wyjeżdzają