Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Michał Krawiel
|

Rząd przyjął projekt ustawy. Prawie 4 mld na gwarancje pensji dla pielęgniarek

19
Podziel się:

Już w lipcu ma wejść nowelizacja ustawy, która ma zagwarantować najniższe wynagrodzenia wszystkim zawodom medycznym, w tym pielęgniarkom i położnym. Na to zadanie NFZ przeznaczy prawie 4 mld zł.

Rząd przyjął projekt ustawy. Prawie 4 mld na gwarancje pensji dla pielęgniarek
Nowe regulacje dotyczące wynagrodzeń pielęgniarek wejdą w życie w lipcu (PAP)

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii kadr medycznych.

Według tej nowelizacji od 1 lipca żaden pracownik medyczny oraz działalności podstawowej podmiotu leczniczego nie będzie mógł mieć ustalonego wynagrodzenia zasadniczego na poziomie niższym niż wynikający z ustawy.

Według Centrum Informacyjnego Rządu ma to zagwarantować najniższe wynagrodzenia wszystkim zawodom medycznym, w tym pielęgniarkom i położnym. Na to rozwiązania NFZ ma przeznaczyć do końca roku 3,6 mld zł.

Zobacz także: Emerytura bez podatku. Jest haczyk. Ta grupa zapłaci

Strona rządowa podkreśla, nowelizacja jest godna z ustaleniami z organizacjami związków zawodowych i pracodawców, zawarte w stanowisku Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia z marca. Początkowo planowano, że nowe regulacje miałyby wejść w życie z końcem roku. W trakcie prac przyspieszono ich wprowadzenie.

W trakcie prac minister zdrowia Adam Niedzielski zgłosił autopoprawkę zakładającą przewidującą przesunięcie grupy pielęgniarek z ukończonymi studiami licencjackimi do grupy płacowej z wynagrodzeniem na poziomie należnym dla pracowników ze studiami magisterskimi.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych zapowiedział we wtorek, że 7 czerwca odbędzie się strajk ostrzegawczy w szpitalach w całej Polsce

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(19)
podwyżki ?
rok temu
strajki pielęgniarek te panie bezprecedensowo wykorzystują swoje braki kadrowe i straszą strajkami. Gdzie ta empatia? Covid nie wybiera tylko pielęgniarek. Pytam co z ludzmi obsługującymi tysiące klientów w sklepach, zakładach pracy, w transportach komunikacyjnych, zakładach produkujących żywność, z nauczycielami, itp. / kto o nich zadba/ ? Też służą społeczeństwu. Pensje pań pielęgniarek zależne są w jakiej placówce i pod czyimi auspicjami pracują. Pensje są różne ktoś powinien się temu przyjrzeć. Wiele z nich zarabia bardzo dobrze , a praca każda jest ciężka i niebezpieczna . Każda praca ma swoje wady i zalety.
Jan
rok temu
emeryci maja po 1600 - 1700 zł emerytury po 38 latach pracy, większość z nich to samotni ludzie, starzy , chorzy, do lekarzy nie mają dostępu, płacą składki nie wiem za co, nie starć ich na leki, życie, opłaty, a pielęgniarki zarabiają bardzo dobrze w porównaniu z innymi i one chcą znów podwyżek ? SKANDAL !
S.P.
rok temu
Zarobki - proszę podać wynagrodzenia szefowych związków , oddziałowych, pielęgniarek, dodatki jakie macie, płace za dyżury i nadgodziny . Czemu tego nie robicie, zarabiacie bardzo dobrze w porównaniu z innymi grupami zawodowymi, nie przesadzajcie, ze w czasie pandemii chcecie podwyżek i grozicie strajkiem ! TO DRAŃSTWO inaczej skomentować tego nie można !
M.P.
rok temu
PODWYŻKI za co pytam ? To najlepiej zarabiajaca grupa zawodowa ? Na covid narażeni sa wszyscy pracownicy nie tylko pielegniarki. Urzednicy, pracownicy handlu, kierowcy itp.
edik
rok temu
z czego zadowolone? Że po 35 latach pracy, kilku spacjalizacjach będę mniej zarabiała niż pielęgniarka która dopiero ukończyuła szkołę i nie ma żadnego doświadczenia w zawodzie? Ukończyłam 35 lat temu liceum medyczne, mam 3 specjalizacje