Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Senacki kandydat do RPP: "Polski Ład będzie działał proinflacyjnie"

12
Podziel się:

We wtorek senacka komisja finansów zarekomendowała powołanie Ludwika Koteckiego i Przemysława Litwiniuka do Rady Polityki Pieniężnej. Obaj kandydaci zabrali głos podczas posiedzenia i mówili o tym, jakie decyzje, w ich ocenie, powinna podjąć RPP, by obniżyć inflację. - Sprowadzenie inflacji do poziomu w okolice celu inflacyjnego będzie bardzo trudne i nie nastąpi bardzo szybko - powiedział Kotecki.

Senacki kandydat do RPP: "Polski Ład będzie działał proinflacyjnie"
Przemysław Litwiniuk i Ludwik Kotecki na posiedzeniu senackiej komisji (PAP, PAP/Wojciech Olkuśnik)

Zdaniem Przemysława Litwiniuka decyzję o korekcie stóp procentowych należało podjąć już na przełomie roku 2019 i 2020.

Byłem zaskoczony brakiem działań zbliżających poziom inflacji do celu inflacyjnego, który w tamtym czasie wynosił również 2,5 proc. +/- 1 pkt proc. Gdybym uczestniczył w pracach tego gremium, to na przełomie 2019/2020 r. postulowałbym korektę stóp procentowych - powiedział Litwiniuk podczas posiedzenia senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych.

- W późniejszym czasie mogę mieć tylko pewne zastrzeżenia tylko do poziomu komunikacji, ponieważ w roku 2020 czy na początku 2021 rozwój wydarzeń na rynkach gospodarczych nie był możliwy do precyzyjnego zaprogramowania tymi modelami, którymi dysponują standardowo banki centralne - dodał.

Zobacz także: Masz firmę? To będzie trudny rok. "Duże zamieszanie"

Spirala cenowa

Zdaniem Przemysława Litwiniuka gdyby Polacy wcześniej znali plan banku centralnego na wychodzenie z tej sytuacji, być może nie wyjęliby z kieszeni aż tak dużych oszczędności na zakupy, chociażby nieruchomości.

- Może ta spirala cenowo-płacowa nie zaczęłaby się tak rozkręcać - podsumował Litwiniuk.

Polski Ład sprzyja inflacji

Zdaniem Ludwika Koteckiego obniżenie wskaźnika inflacji może być bardzo trudne. Jego zdaniem wprowadzany od początku roku tzw. Polski Ład może dodatkowo utrudnić walkę z drożyzną.

- Polski Ład jest dodatkowym czynnikiem, który w mojej opinii, będzie proinflacyjnie działał w gospodarce poprzez wzrost kosztów przedsiębiorców. Podatki i składki wzrosły, jeśli chodzi o przedsiębiorców i one będą przekładane na wzrost cen. Wydaje się, że w takich warunkach sprowadzenie inflacji do poziomu w okolice celu inflacyjnego będzie bardzo trudne i nie nastąpi bardzo szybko - powiedział Kotecki.

Decyzja w sprawie stóp procentowych

We wtorek 4 stycznia Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o kolejnej podwyżce stóp procentowych. Stopa referencyjna, zgodnie z prognozami ekonomistów, wzrosła do 2,25 proc.

Zaskoczenie natomiast wzbudził fakt, że doszło do niespodziewanego przyspieszenia posiedzenia RPP. Pierwotnie styczniowe zebranie miało się odbyć 12 stycznia. W money.pl informowaliśmy, że Rada podejmie decyzję o stopach procentowych bez wiedzy, jaki był odczyt inflacji za grudzień.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
podatnik
2 lata temu
Jedynymi, którzy korzystają to są ludzie związani z NBP najpierw powodują swoim brakiem umiejętności inflację a potem cieszą się zyskiem! Emeryci nic nie zyskają ponieważ nadwyżkę zje im inflacja ta za , którą prezes Glapiński weźmie nagrodę bo u niego nazywa się zyskiem NBP. Czyli w rzymsko-katolickim PRLu bis mamy potwierdzenie przemienienia wody w wino jako pierwszego z 37 opisanych w Ewangeliach cudów Jezusa w okresie jego publicznej działalności.
Olek
2 lata temu
Koszty będą rosły i inflacji podwyżka stóp nie zatrzymają rozpędza ta inflacje na dobre wraz ze wzrostem stóp procentowych . Średnie firmy i przedsiębiorcy zapożyczyli się i będą stale podwyższać ceny !!! To jest chore co te głupki robią
str
2 lata temu
Sabotażyści gospodarki winni skończyć tak jak to zwykle z sabotażystami robiono. Wyroki wykonywać publicznie.
ha ha ha
2 lata temu
Ale odkrycie PiS wykańcza od 7 lat polskie społeczeństwo
Konieczność
2 lata temu
Nie dziwi że przedsiębiorcy chcąc ratować swoje firmy zaczną zmniejszać wynagrodzenia swoim pracownikom a w skrajnych przypadkach zwalniać. Do tego doprowadził Polski Nie(Ład)autorstwa PiS.