Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|
aktualizacja

Senat idzie dalej niż rząd. Podniósł limity zużycia prądu zapisane w ustawie

28
Podziel się:

Senatorowie zgłosili poprawki do ustawy przewidującej zamrożenie cen energii elektrycznej w 2023 r. Chcą podnieść limity zużycia, które gwarantują zamrożoną cenę prądu na poziomie z 2022 r. Teraz ustawa wróci do Sejmu.

Senat idzie dalej niż rząd. Podniósł limity zużycia prądu zapisane w ustawie
(Unsplash.com, leohoho)

Ustawa, którą uchwalił Sejm wskazuje, że w przyszłym roku ceny prądu będą zamrożone na poziomie z tego roku do limitu zużycia:

  • 2 MWh rocznie dla gospodarstwa domowego,
  • 2,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami,
  • 3 MWh w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Po przekroczeniu wskazanych limitów zużycia, odbiorcy będą rozliczani za każdą kolejną zużytą ilość energii według stawek taryf lub cenników obowiązujących w 2023 r. Z zamrożenia cen wyłączeni będą odbiorcy, wcześniej zawarli rynkowe umowy, gwarantujące im stałą cenę za energię elektryczną w 2023 r.

Zamrożenie cen prądu. Oto co proponuje Senat

Poprawki przyjęte przez senatorów przewidują natomiast, że zamrożeniem cen zostanie dodatkowo objęci mikroprzedsiębiorcy, mali i średni przedsiębiorcy do limitu zużycia 20 MWh rocznie.

Kolejny pakiet wprowadza limity 250 kWh rocznie dla domków letniskowych, kempingowych, altan działkowych w rodzinnych ogrodach działkowych.

Inny pakiet zakłada, że limit zużycia na gospodarstwo domowe w wysokości 2 MWh rocznie zostaje podniesiony o 0,5 MWh na każde uczące się dziecko w wieku do 26 lat, skreślając jednocześnie przywilej wyższego limitu dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Następny pakiet poprawek przewiduje podniesienie limitu do 6 MWh w przypadku ogrzewania gospodarstwa domowego za pomocą pompy ciepła.

Senat zgłosił też poprawkę podnoszącą z 2,6 do 3,6 MWh limit roczny zużycia dla gospodarstwa, w którym jest osoba niepełnosprawna.

Kolejny pakiet wprowadza limity 250 kWh rocznie dla domków letniskowych, kempingowych, altan działkowych w rodzinnych ogrodach działkowych.

Kolejna poprawka senatorów przewiduje wprowadzenie limitów, do których zamrażane są ceny energii zużywanej na wspólne potrzeby budynków mieszkalnych wielolokalowych.

Zamrożenie cen energii. Co jest w ustawie przyjętej przez Sejm?

Ustawa w wersji uchwalonej przez Sejm zakłada, że jeżeli między 1 października tego roku a 31 grudnia 2023 r. odbiorca zmniejszy swoje zużycie o co najmniej 10 proc. w porównaniu z okresem 1 października 2021-31 grudnia 2022 r., w 2024 r. sprzedawca ma mu zaoferować upust w wysokości 10 proc. kosztów energii elektrycznej z okresu październik 2022-grudzień 2023.

Zgodnie z ustawą gospodarstwa domowe, w których główne źródło ogrzewania zasilane jest prądem, mają otrzymać dodatek elektryczny. Takie źródło ogrzewania powinno być zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Wysokość dodatku elektrycznego została zróżnicowana na dwa progi uzależnione od rocznego zużycia energii elektrycznej: 1 tys. zł w przypadku zużycia prądu w 2022 r. na poziomie do 5 MWh oraz 1,5 tys. zł w przypadku zużycia powyżej 5 MWh. Wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego będzie można, zgodnie z projektem, składać w terminie od 1 grudnia 2022 r. do 1 lutego 2023 r. Ma być wypłacony do 31 marca 2023 r.

Spółki energetyczne mają dostać rekompensaty za zamrożenie cen prądu i upusty. Ma to sfinansować Fundusz Przeciwdziałania Covid-19, z niego finansowany będzie też wspomniany wyżej dodatek elektryczny.

Urzędy z mniejszym zużyciem prądu

Ustawa zakłada też zmniejszenie zużycia energii elektrycznej przez urzędy obsługujące organy administracji rządowej i samorządowej. Kierownicy jednostek sektora finansów od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. mają zredukować zużycie energii elektrycznej w zajmowanych budynkach, przez urządzenia techniczne itp. o 10 proc. w stosunku do średniej z lat 2018-2019.

Natomiast w 2023 r. ma obowiązywać również cel 10 proc. redukcji w stosunku do zużycia z 2022 r. Kto tego obowiązku nie wykona, ma podlegać karze do 20 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(28)
Efka
2 miesiące temu
Najpierw powinna być przeprowadzona analiza, następnie przemyślane limity, a nie kary do wysokości 20 tysięcy zł. Nie można porównywać gospodarstwa domowego gdzie mamy do dyspozycji gaz i prąd, z gospodarstwem gdzie do dyspozycji jest tylko prąd. A takie jest założenie w określeniu limitu. Z czego mamy zrezygnować w drugim przypadku? Z ugotowania obiadu, bo możemy mieć tylko kuchenkę elektryczną czy gorącej herbaty? Podobnie nieprzemyślany jest dodatek do ogrzewania domu jednorodzinnego energią elektryczną, przysługuje na dom, nieważne czy mieszkają tam dwie oddzielne rodziny z oddzielnym licznikami. Dodatek przysługuje jeden na dom.
Obywatel
2 miesiące temu
Rząd chce aby zredukować o 10% zużycia prądu. Obecnie pracuję po 12 godzin dodając dojazdy nie ma mnie w domu po 15-16 godzin. Pracuję w innym mieście. Czyli prądu zużywam teraz mniej bo fizycznie nie ma mnie. Chcę zmienić pracę bliżej domu bo dojazdy mnie wykańczają. Czyli automatycznie będę w domu. To wiadomo że włączę TV komputer zrobię kawę itd ..... To zużyję prądu więcej. Czyli zapłacę karę. Jakaś farsa
Foxbat
2 miesiące temu
No dobrze.A co w przypadku jak jest się rolnikiem .ma się dużo dzieci a w tym też i niepełnosprawne Rząd jak zaczyna dotować jakąś rzecz , to ona wtym momencie drożeje 3 razy Tak rządzić to każdy potrafi
Mula1956
2 miesiące temu
Jak zwykle posłowie i senatorowie bez szczególnej staranności opracowali bubel dotyczący dodatku energetycznego! Będzie , potrzeba jak w przypadku ustawy w sprawie dopłat do węgla ją nowelizować! Czy ktoś z posłów lub senatorów zastanowił się nad tym,a może to dotyczyć tysięcy przypadków rodzin w Polsce , że w budynku mieszkają dwie rodziny blisko ze sobą spokrewnione ale prowadzące oddzielne gospodarstwo domowe. Dom taki zasilany jest jednym kablem energetycznym z licznikiem pomiarowym energii zamontowanym w płocie posesji, posiada jedną wspólną bramę wjazdową otwieraną elektrycznie, jedną bramę wjazdową do wspólnego garażu, jeden piec na gaz ziemny ogrzewający cały budynek , sterowany elektrycznie, jeden domofon! Jedna rodzina mieszka na parterze ,są to rodzice, ojciec i matka która jest osobą niepełnosprawną ,a na piętrze mieszka druga rodzina to jest córka z dwójką dzieci w wieku szkolnym , która jest właścicielem budynku i na nią wpisany jest licznik prądu! Rodziny te, ze względu na bliskie pokrewieństwo rozliczają się po 50% kosztów energii . Rodziny zużywają rocznie około 5400 kWh. Każda z tych rodzin prowadzi oddzielne gospodarstwo domowe , posiada oddzielne elektryczne kuchnie, pralki, lodówki, telewizory, komputery i wiele innego sprzętu domowego! Przyjmując, że taka rodzina otrzyma z tytułu KARTY DUŻEJ RODZINY limit 3000 kWh , to prawie 50% tj.za2400kwh będzie musiała płacić podwyższoną stawkę za energię którą ustali URE! CZY TO NAPRAWDĘ JEST SPRAWIEDLIWE?
Inna
2 miesiące temu
Popiszecie, ponarzekacie i tyle waszego. Gdzie czyny?
...
Następna strona