Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
PRC
|
aktualizacja

Sezon na polskie jabłka. Sadownicy mniej optymistyczni

3
Podziel się:

Tegoroczne zbiory jabłek będą prawdopodobnie nieco niższe niż w ubiegłym roku na skutek przemarznięcia części drzew podczas zimowych mrozów, zapowiadają sadownicy.

Sezon na polskie jabłka. Sadownicy mniej optymistyczni
Zbiory według sadowników będzie mniej. To efekt przymrozków (money.pl, Rafał Parczewski)
bEDQNCWJ

Choć letnie odmiany jabłek są na rynku od kilku tygodniu, to właściwy sezon zbioru rozpocznie się dopiero po 15 września. Według szacunków Związku Sadowników RP, zbiory będą na poziomie 3 mln ton, to mniej niż szacuje GUS.

Według wyliczeń Urzędu sezon powinien przynieść około 3,6 mln ton jabłek. Jednak sadownicy zwracają uwagę na przemarznięcia części drzew podczas zimowych mrozów.

bEDQNCWL

To ich zdaniem odbije się na tegorocznym urodzaju. Dyrektor biura Związku Sadowników RP Agnieszka Dywan uważa, że będą one niższe niż przed rokiem.

Bardziej optymistyczne dane płyną z Światowego Stowarzyszenia Producentów Jabłek i Gruszek WAPA, która szacuje zbiory tych owoców w naszym kraju wyniosą 4,17 mln ton.

Zobacz także: Jabłka a alzheimer. Zaskakujące wyniki badań naukowców

Z kolei według Pawła Kracińskiego z Intytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, "patrząc na to co jest na drzewach i na rynku", zbiory raczej będą w granicach 4 mln ton, czyli będą wyższe niż przed rokiem, ale niższe niż w rekordowym 2018 r. Wówczas ceny jabłek deserowych spadły do 50-60 gr/kg , a za jabłka do przetwórstwa płacono nawet poniżej 10 groszy za kilogram - przypomniał.

bEDQNCWR

Te oceny są różne bowiem rzeczywiste zbiory jabłek w naszym kraju są trudne do wyliczenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDQNCXm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
zcx
3 tyg. temu
Jabłka zerwane teraz przez polskich sadowników, będą leżakowały zagazowane w komorach aż do późnej wiosny, bo dopiero wtedy będą się nadawać do spożycia.
Moraw
3 tyg. temu
Ostatnio w Lidlu banany po 2zł kg, zaraz sezon na pomarańcze się zacznie. Dam sobie radę bez pryskanych jabłek których nawet Rosja od nas nie chce.
Rambit666
3 tyg. temu
Najlepsze jest ostatnie zdanie... uśmiałem się do łez..a sadownicy wolą,jak jest nieurodzaj,bo mają mniej pracy,a swoje i tak zarobią...
bEDQNCXn