Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Sfałszowała testamenty przyjaciela. Miała nadzieję na 100 tys. funtów i mieszkanie

0
Podziel się:

Podrabianie testamentów to stary sposób na wzbogacenie się. Dzięki ostrożności rodziny zmarłego próbę oszustwa można szybko wykryć – tak jak to miało miejsce w Kaliszu. Cóż jednak, że brat zmarłego zareagował, skoro sprawa toczy się od kilku lat.

Sfałszowała testamenty przyjaciela. Miała nadzieję na 100 tys. funtów i mieszkanie
Testament może być spisany odręcznie, wcale nie trzeba do tego angażować notariusza. Testament notarialny jest jednak bardziej "pewny" w razie wątpliwości (Pixabay)
bECoFgdh

Bez finału pozostaje sprawa mieszkanki Kalisza, 63-letniej Iwony W., która oskarżona jest o sfałszowanie dwóch testamentów.

Sprawa dotyczy zdarzeń z 2014 roku, a relacjonuje ją PAP.

Iwona W. zaprzyjaźniła się ze Stefanem Jakubowskim (jego brat, uczestnik postępowania, wyraził zgodę na podanie nazwiska) w czasie, kiedy przeszedł on na emeryturę. Mężczyzna urodził się w Kaliszu, ale całe życie zawodowe spędził w Anglii, gdzie do dziś mieszkają jego dwaj synowie.

bECoFgdj
Zobacz także: Budżet UE. Niecodzienna sytuacja w studiu. Marcin Horała zgodził się z... Donaldem Tuskiem

Na emeryturze coraz częściej wracał do Kalisza. W tym czasie spotykał się z oskarżoną oraz ze swoim bratem Andrzejem.

Po raz ostatni Stefan Jakubowski przyjechał do Kalisza 27 listopada 2014 r. i zatrzymał się w mieszkaniu oskarżonej. Kilka dni później zmarł. Śmierć nastąpiła z powodów naturalnych; mężczyzna cierpiał na niewydolność oddechową.

bECoFgdp

Po śmierci przyjaciela Iwona W. spotkała się z jego bratem i pokazała mu kartkę zatytułowaną "Testament". Z treści wynikało, że cały majątek, szacowany na 280 tys. funtów – czyli mieszkanie w Kaliszu oraz dom w Maidstone w hrabstwie Kent w Wielkiej Brytanii "zmarły pozostawił na wyłączną własność bratu".

Z pieniędzy pochodzących ze sprzedaży domu Andrzej Jakubowski - jak wyjaśnił w rozmowie z PAP - miał wypłacić Iwonie W. 100 tys. funtów angielskich. "Moja wola jest ostateczna i nieodwołalna" – miał napisać zmarły.

Wkrótce pojawił się kolejny testament, z którego wynikało, że pozostałe po zmarłym mieszkanie w Kaliszu należy się w spadku synowi Iwony W.

bECoFgdq

Andrzejowi Jakubowskiemu od razu zapaliła się w głowie lampka ostrzegawcza.

- Od razu wiedziałem, że dokumenty są sfałszowane. Mój brat w 2007 roku pozostawił testament sporządzony u notariusza w Anglii, w którym cały majątek przekazał swoim synom – powiedział brat zmarłego.

Sprawa od kilku lat nierozstrzygnięta

bECoFgdr

Andrzej Jakubowski złożył doniesienie do kaliskiej prokuratury, a ta wszczęła dochodzenie. Przesłuchano Iwonę W. oraz dwie kobiety, które spisały testament i się pod nim podpisały.

Postępowanie jednak po pewnym czasie umorzono. Andrzej Jakubowski złożył wtedy zażalenie do kaliskiego sądu. Sprawa wróciła do prokuratury z nakazem wszczęcia ponownego śledztwa, które zakończono aktem oskarżenia. Mężczyzna o sprawie zawiadomił też władze brytyjskie "ze względu na to, że szkoda dotyczy obywateli Anglii" - wyjaśnił.

W poniedziałek miał ruszyć proces w tej sprawie przed Sądem Okręgowym w Kaliszu. Nie doszło jednak do otwarcia przewodu. Termin został odroczony, ponieważ Andrzej Jakubowski złożył do sądu wniosek o przyznanie mu w sprawie statusu pokrzywdzonego.

Sąd nie uwzględnił wniosku twierdząc, że z aktu oskarżenia nie wynika, że mężczyzna został pokrzywdzony.

bECoFgds

"Będziemy odwoływać się od tej decyzji, ponieważ oskarżona użyła mojego nazwiska i próbowała poprzez moją osobę wyłudzić pieniądze" – mówił brat zmarłego.

Co zaś się tyczy Iwony W., to nie jest to jej pierwsza styczność z wymiarem sprawiedliwości. W 2012 r. została skazana w Niemczech za oszustwo i wyłudzenie w zawieszeniu na okres próbny do 2015 r. "Dowód w tej sprawie jest załączony do akt sprawy" - poinformował.

Kolejny termin rozprawy wyznaczono na 11 stycznia 2021 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECoFgdK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)