Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KBB
|

Siłownie wzięły się za rząd. Branża fitness złożyła pozew za lockdown

17
Podziel się:

Nielegalne, sprzeczne z Konstytucją – tak branża fitness ocenia zamknięcie jej działalności w czasie pandemii. Udało się jej złożyć pozew zbiorowy, podpisany przez 150 przedsiębiorców, prowadzących 450 klubów w całej Polsce.

Siłownie wzięły się za rząd. Branża fitness złożyła pozew za lockdown
Branża fitness w końcu pozwała rząd za nielegalne wprowadzenie lockdownu (Unsplash.com, Geert Pieters)
bEIJuuVx

Branża fitness domaga się odszkodowania za nielegalne ograniczanie działalności przedsiębiorców w trakcie pandemii. Wcześniej podobne pozwy zapowiadały inne branże i organizacje przedsiębiorców – m.in. gastronomia.

Właściciele i operatorzy klubów fitness będą dochodzić swoich praw przed sądem, argumentując iż zakaz prowadzenia działalności na podstawie rozporządzeń ministra zdrowia i rządu, był bezprawny.

Ich zdaniem przepisy zostały wydane bez podstawy (delegacji) w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi; naruszyły konstytucyjną zasadę wprowadzenia ograniczeń tylko drogą ustawy i zakaz unicestwienia istoty prawa do działalności gospodarczej.

bEIJuuVz
Zobacz także: Siłownie straciły 6 mld zł. "Będziemy to odrabiać 4 lata"

Dodają, że zaniechaniem po stronie władzy było wprowadzenie zakazu działalności branży fitness i siłowni przy równoczesnym niewprowadzeniu stanu klęski żywiołowej. Przypominają też, że rozporządzenia nie są ustawami – a to według nich wyłącza je spod oceny Trybunału Konstytucyjnego.

To ostatnie jest dość istotne, gdyż premier Morawiecki pragnąc wyprzedzić roszczenia przedsiębiorców, zwrócił się do tego organu o ocenę zgodności przepisów z ustawą zasadniczą.

bEIJuuVF

Przedstawiciele branży dodają, że przepisy były przy tym niejasne i chaotycznie wprowadzane. Były momenty, kiedy nikt nie wiedział co można, a czego nie można robić. Kluby fitness i siłownie były w zamknięciu połowy zeszłego roku. Otwarcie nastąpiło dopiero 28 maja 2021 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEIJuuWa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
malik
2 miesiące temu
Mądrą decyzją byłoby przeniesienie działalności do internetu i z pomocą Gym Planner jest to banalnie proste. Platforma posiada wszelkie niezbędne narzędzia do opieki nad podopiecznymi w formie zdalnej, nie tylko komunikatory, ale też np. obsługę płatności - mogliby na tym skorzystać zarówno siłownie, jak i trenerzy personalni.
ks Marek
3 miesiące temu
Przecież prawie wszystko było zamknięte! Jak można narzekać na najlepszy historii rząd?! Bóg zapłać!
Jak
3 miesiące temu
I bardzo dobrze bo rząd robi co chce a tym bardziej złodzieje z piiiiis
bEIJuuWb
Mix
3 miesiące temu
Ciekawe. Kogo to obchodzi. Czego oni chcą. Prawie wszystko było zamknięte. Zenada
Emil
3 miesiące temu
MOZE KOMORNIK JUZ POWINIEN ZAJAC ICH PRYWATNE MAJATKI - po potem okaze sie ze biedni PiSlitycy nie maja grosza za to wszystko ich zoneczki a tak ogolnie to za swoje bledy beda ewentualnie sklonni zaplacic ale z pieniedzy podatnikow