Notowania

Skarb Państwa. Znamy wartość wszystkich akcji i udziałów

Ponad 190 mld zł to wartość należących do Skarbu Państwa akcji i udziałów w blisko 500 spółkach. Do tego SP ma ok. 10 mln ha gruntów i nieruchomości.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Znamy wartość udziałów i akcji Skarbu Państwa (Fot: PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Wartość akcji i udziałów należących do Skarbu Państwa przekraczała 190 mld zł - powiedział 22 stycznia podczas sejmowej komisji energii i skarbu prezes Prokuratorii Generalnej Mariusz Haładyj, cytowany przez PAP. Komisja jednogłośnie przyjęła sprawozdanie o stanie mienia Skarbu Państwa według stanu na 31 grudnia 2018 roku.

Chodzi o prawie 500 spółek, w których Skarb Państwa reprezentowało 18 podmiotów - wskazał prezes PG. Jak dodał, ogółem majątkiem Skarbu Państwa zarządza 3 tys. podmiotów, takich jak jednostki budżetowe, spółki, agencje, uczelnie, itd.

Zgodnie ze sprawozdaniem Prokuratorii, do Skarbu Państwa należało ok. 10 mln ha gruntów i nieruchomości, czyli ok. 33 proc. terytorium kraju. Z tego lasy stanowiły 79 proc., a grunty rolne - 8 proc. Udział Skarbu Państwa w terenach pokrytych wodami wynosił 93 proc.

Obejrzyj: Spółki Skarbu Państwa trzeba odpolitycznić. Jest jeden sposób

Jak podkreślił Haładyj, w ciągu 2018 r. zanotowano spadek cen gruntów rolnych, a wzrost cen gruntów zurbanizowanych. Zaznaczył, że jedną z większych zanotowanych zmian to 50-proc. wzrost wartości budowli hydrotechnicznych. Prawdopodobnie związane jest to z obiektami infrastruktury hydrotechnicznej, współpracującej z terminalem LNG w Świnoujściu - ocenił prezes PG.

Według Prokuratorii Generalnej, w 2018 r. urzędy i instytucje państwowe zajmowały grunty o wartości prawie 60 mld zł, wartość ich budynków wynosiła prawie 210 mld zł, a wkład założycielski Skarbu Państwa w majątek państwowych osób prawnych wynosił 173 mld zł.

Wartość bilansowa spółek nadzorowanych przez Ministra Energii w 2018 r. wzrosła z 5,8 mld zł na koniec 2017 r. do prawie 6 mld zł - podała PG.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: finanse, skarb państwa, akcje, udziały, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-01-2020

GolekLiczcie dobrze ,zbliża się ust.477 !!!!!

22-01-2020

???Skarb Państwa, czyli kto???

22-01-2020

NIKKomu ta informacja jest potrzebna to dla potrzeb JUST 447, skarb państwa co to jest za twór ????

Rozwiń komentarze (13)